Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K, gr. B: Pierwsza porażka Chinek, Amerykanki lepsze

PŚ K, gr. B: Pierwsza porażka Chinek, Amerykanki lepsze

Reprezentacja Chin po dwóch wygranych musiała po raz pierwszy uznać wyższość rywala w rozgrywanym w Japonii Pucharze Świata kobiet. Reprezentantki Kraju Środka w trzech setach przegrały z Amerykankami, które awansowały na drugie miejsce w tabeli.

Na inaugurację spotkania Chinki nie ustrzegły się niedokładności w swoich poczynaniach, przez co Amerykanki szybko osiągnęły dwupunktową zaliczkę (3:1). Gdy przewaga ta wzrosła już do czterech oczek (6:2), o czas dla swojej drużyny poprosiła Lang Ping, jednak przerwa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, bowiem po dynamicznym ataku Foluke Akinradewo Amerykanki utrzymały cztery punkty zapasu na pierwszej przerwie technicznej. Skuteczne ataki chińskich skrzydłowych pozwalały im zbliżyć się do rywalek już tylko na jedno oczko (9:10), jednak nie do zatrzymania była Jordan Larson-Burbach, przez co reprezentantki USA cały czas dzierżyły boiskową inicjatywę (16:13). Jednak po drugim regulaminowym czasie Chinki ostro wzięły się do pracy, ustawiając szczelną „ścianę”, dwukrotnie zatrzymały ataki przeciwniczek i wysunęły się na prowadzenie (19:17). W końcówce kluczowym elementem okazał się blok, bowiem dzięki niemu siatkarki z Ameryki Północnej odzyskały pierwszeństwo, a partię zakończyło dynamiczne uderzenie Akinradewo. USA wygrało 25:23.

Początek drugiej odsłony miał dość wyrównany przebieg, a obie ekipy wymieniały się ciosami w ataku. Różnicę zrobiła Kimberly Hill, której efektywne obicia chińskiego bloku dały Amerykankom dwa oczka zapasu na pierwszej przerwie technicznej. Tuż po niej gra siatkarek z Kraju Środka kompletnie się posypała się. Gdy Christa Dietzen po raz kolejny popisała się skutecznym blokiem, nadwyżka teamu USA wynosiła już cztery punkty (11:7). Chinki dodatkowo miały duże problemy z dokładnym przyjęciem, przez co na drugim regulaminowym czasie przegrywały już 9:16. Podopieczne trenera Karcha Kiraly’ego dominowały na parkiecie i spokojnie zmierzały do końcowego zwycięstwa. Ponowny zły odbiór rywalek dał im już dziesięć oczek zapasu (21:11) i chociaż Azjatki na finiszu odrobiły jeszcze parę punktów, to zdecydowane zbicie Karsty Lowe zamknęło partię, dając Amerykankom zwycięstwo 25:17.

Rozpędzone Amerykanki równie dobrze otworzyły trzeciego seta, po zgrabnym zbiciu Larson-Burbach na tablicy świetlnej widniał wynik 4:1 na korzyść USA. Chinki walczyły dzielnie i zdołały doprowadzić do remisu po 5, ale świetna gra na siatce zwyciężczyń tegorocznej edycji World Grand Prix pozwoliła im ponownie wypracować trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie technicznej. Od tej pory na parkiecie toczyła się gra punkt za punkt, jednak miała ona lepszy skutek dla siatkarek ze Stanów Zjednoczonych, które utrzymywały wcześniejszy bufor bezpieczeństwa. Jednak tuż przed drugim regulaminowym czasem siatkarkom z Chin pod wodzą Ting Zhu, która wykańczała kolejne swoje próby w ataku, udało się doprowadzić do wyrównania 15:15. W ostatecznej części partii rozgorzała zacięta i wyrównana walka. Ciężar gry na swoje barki w chińskim zespole wzięła Zhu, a gdy Changning Zhang posłała asa serwisowego, Azjatki ponownie wyrównały stan seta po 20. W tej wojnie nerwów lepsze okazały się Amerykanki, głównie dzięki Hill, która sprytnymi zagraniami raz po raz kończyła swoje akcje. Stany Zjednoczone zwyciężyły 25:23 i w całym spotkaniu 3:0.

USA – Chiny 3:0
(25:23, 25:17, 25:23)

Sklady zespołów:
USA: Lowe (16), Hill (14), Akinradewo (11), Larson-Burbach (8), Dietzen (5), Glass, Banwarth (libero) oraz Fawcett (7), Kreklow (1), Dixon i Robinson
Chiny: Ting Zhu (17), Changning Zhang (14), Chunlei Zeng (4), Xinyue Yuan (3), Ni Yan (3), Jingsi Shen (1), Li Lin (libero) oraz Yanhan Liu (3), Junjing Yang (2), Xia Ding i Xiaotong Liu