Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K, gr. B: Gładkie zwycięstwo Serbek

PŚ K, gr. B: Gładkie zwycięstwo Serbek

W trzeciej kolejce Pucharu Świata kobiet reprezentacja Serbii ani przez chwilę nie była zagrożona w spotkaniu przeciwko drużynie z Peru. Peruwianki w żadnym secie nie podjęły walki i przegrały w przysłowiową "godzinę z prysznicem".

Początek spotkania stanowił prawdziwy pokaz siły Serbek. Znakomita postawa w polu serwisowym Bojany Zivković i blok Stefany Veljković na Karli Ortiz dały podopiecznym Zorana Terzicia wynik 6:0. Drużyna Peru swoje pierwsze punkty zdobyła poprzez pomyłki rywalek, które utrzymały sześciopunktową nadwyżkę na pierwszej przerwie technicznej. Peruwianki nie potrafiły przeciwstawić się będącej w bardzo dobrej formie reprezentacji Serbii, a zadania dodatkowo nie ułatwiał im fakt, że popełniały sporo błędów własnych (12:4). Szkoleniowiec Peru Mauro Marasciulo próbował wpłynąć na swoje podopieczne, prosząc o kolejne przerwy, lecz peruwiańskie zawodniczki na tle Serbek wyglądały na zagubione, przegrywając 6:16 na drugim regulaminowym czasie. Tuż po nim Jelena Nikolić była czujna na siatce, a Zivković popisała się kolejnym asem serwisowym. Serbia bezlitośnie wykorzystała fakt, że Peruwianki nie potrafiły odnaleźć rytmu gry i wygrała premierową odsłonę 25:10.

Otwarcie drugiej odsłony miało nieco bardziej wyrównany przebieg. Skuteczny blok Clarivett Yllescas zaprowadził na tablicy świetlnej rezultat 2:2. Przez pierwszą fazę seta Peruwianki dotrzymywały kroku przeciwniczkom w ofensywie, ale dynamiczne zbicie Stevanović dało Serbkom dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Zaraz po niej gra Peruwianek „posypała się”. Zawodniczki z Ameryki Południowej miały ogromne problemy z przyjęciem mocnych zagrywek posyłanych przez Nikolić (8:13). Stopniowo przewaga europejskiej drużyny wzrastała i wynosiła już siedem oczek na drugim regulaminowym czasie. Ekipa z Peru próbowała odpowiadać ładnymi uderzeniami ze środka Mirthy Uribe, jednak było to za mało na solidnie grające Serbki, których wysoka nadwyżka wciąż się utrzymywała (14:21). Wysoka skuteczność w końcówce Nikolić i Veljković dały Serbii pewne zwycięstwo 25:17.

Rozpoczęcie trzeciego seta miało podobny przebieg do otwarcia drugiej partii. Po początkowej grze punkt za punkt zgrabne zagranie Zivković i nieudany blok Peruwianek dały Serbkom trzypunktowe prowadzenie (6:3). Podopieczne trenera Terzicia po bombowym uderzeniu Nikolić prowadziły 8:4 na pierwszej przerwie technicznej. W środkowej fazie seta zawodniczki z Europy ponownie wrzuciły wyższy bieg, wyraźnie dystansując przeciwniczki (12:4). Bardzo dobra gra na siatce Any Bjelicy dała Serbii dziesięć oczek zaliczki na drugim regulaminowym czasie. Na finiszu z Peruwianek widocznie już uleciało powietrze, kolejne niewymuszone błędy sprawiły, że przegrywały już 8:21. Dalekie uderzenie w aut Ortiz zakończyło pojedynek i było dobrym jego podsumowaniem. Peru przegrało 10:25, a w całym meczu Serbia odniosła niczym niezagrożoną wygraną 3:0.

Peru – Serbia 0:3
(10:25, 17:25, 10:25)

Peru: Regalado (6), Yllescas (6), Olemar (6), Ortiz (4), Uribe (3),La Rosa, Egoavil (libero) oraz Rueda i Munoz
Serbia: Veljković (14), Nikolić (12), Zivković (6), Stevanović (4), Malesević (2), Bosković (2), Cebić (libero) oraz Bjelica (9), Busa (8) i Popović (3)