Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K, gr. A: Planowa wygrana Japonek, Kubanki bez szans

PŚ K, gr. A: Planowa wygrana Japonek, Kubanki bez szans

Na koniec trzeciego dnia rywalizacji w Pucharze Świata obyło się bez niespodzianki, bowiem Japonki lekko, łatwo i przyjemnie uporały się z przeciwniczkami z Kuby, w żadnym z trzech setów nie pozwalając im na dobrnięcie do 20 oczek.

Początek spotkania był bardzo zacięty. Żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć chociażby na dwa oczka, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Wśród gospodyń pierwsze skrzypce grała Koga, zaś po drugiej stronie siatki wyróżniała się Orta. Dopiero po pierwszej przerwie technicznej inicjatywę na boisku zaczęły przejmować Japonki, które po asie serwisowym Miyashity odskoczyły od rywalek na trzy punkty. Z biegiem czasu siatkarki z Gorącej Wyspy miały coraz większe problemy ze zdobywaniem oczek w ataku, a solidna defensywa Azjatek pozwalała im wyprowadzać skuteczne kontry, dzięki którym powiększał się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami. W dodatku asem serwisowym popisała się Nagaoka, a Japonki pewnie zmierzały do sukcesu w premierowej odsłonie. W końcówce punktową zagrywkę dołożyła jeszcze Kimura, a błąd Kubanek zakończył tę część spotkania (25:15).

Pierwsze minuty drugiej partii nie były już tak wyrównane, jak początek spotkania. tym razem zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni od razu zaczęły odskakiwać od przeciwniczek, które nie radziły sobie z przyjęciem zagrywek Miyashity. W ataku rozkręcały się Nagaoka i Uchiseto, w efekcie czego już na pierwszym czasie technicznym Japonki wygrywały pięcioma oczkami. Z każdą kolejną akcją gra siatkarek z Gorącej Wyspy zaczęła sypać się niczym domek z kart. Niedokładne przyjęcie nie pozwalało im na kombinacyjne rozgrywanie akcji, a błędy w ataku powodowały, że ich sytuacja robiła się coraz trudniejsza. W dodatku do gry włączyła się Yamaguchi, a gospodynie coraz lepiej zaczęły poczynać sobie w bloku, co przełożyło się na ich dominację w tej części spotkania. Pojedyncze udane zagrania Kubanek nie były w stanie wpłynąć na odmianę obrazu gry. Wysokie prowadzenie spowodowało, że Azjatki grały odważnie w ataku oraz w polu serwisowym, pewnie krocząc do objęcia prowadzenia w meczu 2:0. Ostatecznie zbicie Kogi dopełniło dzieła pogromu przyjezdnych (25:12).

W początkowej fazie trzeciego seta Kubanki próbowały dobrać się do skóry rywalkom. Nie pozwoliły im uciec na znaczną odległość punktową, ale walka cios za cios nie trwała zbyt długo. Dwa asy serwisowe Nagaoki i blok Yamaguchi dały faworytkom nieznaczne prowadzenie jeszcze przed wkroczeniem w środkową fazę tej odsłony. Lecz w kolejnych minutach zaczęła powtarzać się sytuacja z poprzednich partii, bowiem zawodniczki z Gorącej Wyspy nie radziły sobie w ataku, za to nie do zatrzymania w tym elemencie była Koga, dzięki której Azjatki zyskiwały dystans nad przeciwniczkami. W dodatku Kubankom od czasu do czasu przytrafiały się błędy w przyjęciu, które mocno podcinały im skrzydła i niwelowały ich szansę na nawiązanie wyrównanej walki jeszcze w tym meczu. Jedynie Matienzo próbowała jeszcze coś zdziałać, ale w pojedynkę trudno było jej choć częściowo odrobić wcześniej poniesione straty. Oczka zdobywane przez Nagaokę i Yamaguchi praktycznie przypieczętowały zwycięstwo gospodyń.

Japonia – Kuba 3:0
(25:15, 25:12, 25:16)

Japonia: Nagaoka (14), Koga (19), Yamaguchi (8), Uchiseto (4), Otake (6), Miyashita (4), Zayasu (libero) oraz Kimura (1), Sakoda (1), Shimamura, Sato (libero) i Nabeya (2)
Kuba: Matienzo Linares (10), Orta (9), Cajigal (5), Gonzalez (4), Lopez (2), Santas (1), Cruz (libero) oraz Ruiz i Hernandez (5)