Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetów: Polacy z kolejnym złotym medalem

MŚ kadetów: Polacy z kolejnym złotym medalem

Po zdobyciu mistrzostwa Europy i wygraniu Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy przyszedł czas na wywalczenie złota na mistrzostwach świata. Argentyńczycy postawili trudne warunki, ale to biało-czerwoni zostali mistrzami globu.

Spotkanie rozpoczęło się od skutecznego ataku Jakuba Ziobrowskiego. Asem serwisowym popisał się Dawid Woch (3:1). Świetnie w obronie grał Jan Martínez i nasi zawodnicy mieli problem ze skończeniem akcji. Jednak po ataku Bartosza Kwolka biało-czerwoni prowadzili 7:4. Martínez zaatakował w aut i zespoły zeszły na przerwę techniczną przy prowadzeniu Polaków 8:6. Argentyńczycy popisywali się dobrymi atakami, głównie Liam Ernesto Arreche i Manuel Balague. Po bloku Martíneza gospodarze objęli prowadzenie 15:14. Ta część spotkania należała do przyjmującego Argentyny, który nie mylił się w ataku (18:14). Na boisku pojawił się Damian Domagała, który zastąpił Ziobrowskiego. Woch po punkcie bezpośrednio z zagrywki dał znak, że to jeszcze nie koniec, choć Polacy tracili do rywali 3 oczka (18:21). O czas poprosił Luis Testa. Po przerwie skutecznym blokiem popisał się Jakub Kochanowski, który zatrzymał Balague. Jednak Argentyńczycy zrewanżowali się tym samym. Po autowym ataku biało-czerwonych gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa 25:22.

W drugiej partii Kwolkowi zaskoczyła zagrywka i od razu Polacy objęli prowadzenie 4:1. Balague został zablokowany przez Tomasza Fornala i Kochanowskiego, a nasza przewaga wzrosła (7:2), od razu o czas poprosił trener Testa. Po przerwie zagrywkę zepsuł Woch. Biało-czerwoni szybko się pozbierali i po ataku Ziobrowskiego zespoły zeszły na pierwszą przerwę techniczną (8:4). Po powrocie na parkiet z dobrej strony pokazali się Felipe Benavídez i Agustin Loser (7:9). Podopieczni Sebastiana Pawlika psuli dużo zagrywek, na szczęście w innych elementach spisywali się nieźle (12:9). Po bloku Wocha na Arreche było 15:12 dla Polaków. Gra toczyła się punkt za punkt, co było z korzyścią dla naszych kadetów. Jednak wysiłek Benavídeza przyniósł Argentyńczykom wiele korzyści, zmniejszyli straty do jednego oczka (16:17). Punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Ignacio Roberts i na tablicy wyników pojawił się remis po 19. Gra się wyrównała. Matias Giraudo, który wszedł specjalnie na zagrywkę, zdobył tym elementem punkt i gospodarze wyszli na prowadzenie 23:22. O czas poprosił Sebastian Pawlik. Po przerwie Fornal obił blok. Błąd Argentyńczyków dał nam piłkę setową. Gospodarze mieli problem z przyjęciem zagrywki Fornala, a przechodzącą piłkę na punkt zamienił Kwolek (25:23).

Trzecia odsłona to walka punkt za punkt. Zawodnicy obu drużyn prześcigali się w efektywnych zagraniach, raz jedni, raz drudzy wychodzili na minimalne, jednopunktowe prowadzenie. Po ataku Kwolka zespoły zeszły na pierwszą przerwę techniczną 8:6. Martínezowi już tak łatwo się nie grało jak w premierowej partii, wiele jego ataków broniliśmy i dzięki temu mogliśmy utrzymać przewagę (12:10). Ciężar gry na swoje barki wziął Benavídez, po bloku Sergio Sorii Argentyńczycy doprowadzili do remisu po 16. Kwolek przypomniał o sobie w polu zagrywki (18:17). Czas wziął Luis Testa, a po przerwie nie do zatrzymania byli Balague i Martínez (19:18). W polskim zespole pojawiły się problemy z przyjęciem zagrywki Martíneza oraz Giraudo, gospodarze pewnie szli po wygraną w tym secie (23:20). Jednak Argentyńczycy nie wystrzegli się błędów – atak daleko w aut (23:22). Jednak nasz błąd na zagrywce dał piłkę setową rywalom. Podopieczni Sebastiana Pawlika obronili dwie piłki setowe i doprowadzili do remisu po 24. W końcu skuteczny był Martínez, ale także gospodarze mylili się na zagrywce. W walce na przewagi więcej zimnej krwi zachowali Argentyńczycy, po bloku Benavídeza i Losera na Kochanowskim wygrali 30:28.

Wyrównana walka toczyła się od początku czwartej partii, Polacy nie zamierzali łatwo dać za wygraną. Po asie serwisowym Ziobrowskiego było 6:4 dla biało-czerwonych. Na pierwszej przerwie technicznej podopieczni Sebastiana Pawlika prowadzili 8:4. Po powrocie na parkiet Argentyńczycy grali lepiej i zmniejszyli straty do jednego oczka (8:9). Polacy dzięki dobrej grze blokiem i w kontrze ponownie odskoczyli na cztery punkty. Po ataku Fornala prowadzili 16:10 i zespoły udały się na drugą przerwę techniczną. Po wznowieniu gry skuteczny ze środka był Woch. Gospodarze nie powiedzieli jednak ostatniego słowa, po ataku Benavídeza było 16:19. Kochanowski popisał się asem serwisowym i Polacy ponownie zwiększyli swoje prowadzenie (22:17). Martínez dwoił się i troił, ale to było za mało. Kolejny punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Kamil Droszyński (24:18), a Woch zablokował Sorię i biało-czerwoni doprowadzili do wyrównania w meczu.

Pierwszy punkt w tie-breaku zdobył Martínez. Argentyńczycy mieli spore problemy z przyjęciem zagrywki Wocha, przez co nie mogli przeprowadzić skutecznych akcji, a Fornal zakończył kontrę i było 4:2. Balague został zablokowany przez Fornala i Kochanowskiego (6:3), od razu o czas poprosił trener Testa. Po przerwie Ziobrowski kontynuował dobrą zagrywkę, a prezenty na siatce wykorzystywali Polacy. Po ataku Fornala zespoły zmieniły strony boiska (8:4). Po nieporozumieniu w argentyńskim zespole było 10:5 dla podopiecznych Sebastiana Pawlika. Za niewłaściwe zachowanie czerwoną kartkę otrzymał Juan Horacio Bucciarelli i nasza przewaga wzrosła (12:6). Kwolek skutecznym atakiem zakończył spotkanie i Polacy wywalczyli pierwszy w historii tytuł mistrzów świata kadetów.

Polska – Argentyna 3:2
(22:25, 25:23, 28:30, 25:18, 15:7)

Polska: Droszyński (5), Kwolek (19), Woch (16), Ziobrowski (10), Fornal (24), Kochanowski (10), Masłowski (libero) oraz Domagała
Argentyna: Roberts, Balague (11), Loser (10), Arreche (4), Martínez (16), Benavídez (16), Michelón (libero) oraz Bucciarelli (1), Giraudo (1), Gazzaniga, Manzano i Soria (5)