Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K, gr. A: Zacięty pojedynek dla Rosjanek

PŚ K, gr. A: Zacięty pojedynek dla Rosjanek

Reprezentacja Rosji nie najlepiej rozpoczęła drugi mecz w ramach Pucharu Świata. Po przegranej do 12 w pierwszej partii w kolejnych wzniosła się na wyżyny swoich możliwości. Japonki walczyły ze wszystkich sił i do ich szczęścia zabrakło niewiele.

Piorunujący początek Japonek – tak można określić pierwszego seta. Po kilku piłkach było jasne, że zawodniczki Kraju Kwitnącej Wiśni będą dzielić i rządzić w tej partii. Rosjanki grały dość niepewnie, popełniając dużo błędów, co błyskawicznie wykorzystywały ich rywalki. Efektem tego było prowadzenie Japonii na pierwszej przerwie technicznej 8:3. Liderką japońskiej drużyny była Yuka Ishii, której ataki były nie do zatrzymania. W bloku wyróżniała się natomiast Riho Otake i właśnie po jednym z nich japońska ekipa schodziła na drugą przerwę techniczną z dziewięcioma punktami przewagi. Ta sama siatkarka kilka chwil później dołożyła jeszcze znakomitą zagrywkę, czym rozbiła rosyjski zespół w przyjęciu. Seta zakończyła natomiast doskonałym atakiem Saori Kimura, Japonia wygrała pewnie 25:12.

Rosjanki „obudziły się” na początku drugiej partii i dzięki dobrej postawie Natalii Obmoczajewej oraz Jany Szczerban w ataku dały prowadzenie 8:5. Po pierwszej przerwie technicznej Japonkom udało się na chwilę doprowadzić do remisu 10:10, dzięki atakowi w aut Tatiany Koszelewej. Jednak taka sytuacja nie utrzymała się długo, ponieważ po chwili Japonia zaczęła popełniać dużo błędów, czym znów pomogła wyjść reprezentacji Sbornej na pięciopunktowe prowadzenie. W dalszej fazie tej partii japońskim siatkarkom nie udało się już nawiązać walki z rywalkami, które po skutecznym ataku Natalii Obmoczajewej wygrały 25:18.

Trzecia odsłona meczu to początkowo kontynuacja dobrej gry Rosjanek, prowadziły one na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Po niej Japonkom za sprawą Miyu Nagaoki udało się doprowadzić do remisu 9:9 i od tego momentu toczyć wyrównaną, zaciętą walkę. Gra punkt za punkt, akcja za akcję trwała aż do końcówki tego seta. W niej lepsze okazały się reprezentantki Rosji, które po bardzo precyzyjnym ataku Natalii Obmoczajewej zwyciężyły 25:21.

Czwartą partię dobrze rozpoczęła japońska drużyna, na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:5. Po regulaminowym czasie Rosja doprowadziła do remisu i podobnie jak w poprzednim secie gra bardzo się wyrównała. Dopiero po drugiej przerwie technicznej Japonki włączyły szósty bieg i wypracowały sobie kilkupunktową przewagę za sprawą znakomitych ataków Saori Kimury. W końcówce Rosjanki próbowały jeszcze walczyć i chciały za wszelką cenę doprowadzić do remisu. Nie udało im się to, Japonia po ataku Chizuru Koto triumfowała 25:23.

Tie-break to zacięta walka obu zespołów, żaden z nich nie zamierzał zwalniać tempa i nie odpuszczał żadnej piłki. Gra toczyła się punkt za punkt, akcja za akcję. W drużynie Rosji liderką była Tatiana Koszelewa, po drugiej stronie siatki natomiast Sarina Koga. Kiedy mecz wchodził w decydującą fazę, Rosjanki uzyskały dwupunktową przewagę, co ostatecznie okazało się wystarczające, by pokonać Japonki. Atak na wagę zwycięstwa wykonała Tatiana Koszelewa i zapewniła swojej ekipie wygraną 15:13.

W całym meczu w ataku i zagrywce lepsza okazała się Japonia, zdobywając odpowiednio 67 i 7 oczek. Rosja więcej punktów zdobyła blokiem, 12 przy tylko 5 rywalek. Najlepszymi zawodniczkami były Tatiana Koszelewa (29 punktów) oraz Natalia Obmoczajewa i Saori Kimura (po 22 punkty).

Japonia – Rosja 2:3
(25:12, 18:25, 21:25, 25:23, 13:25)

Japonia: Kimura (23), Ishii (13), Otake (11), Nagaoka (10), Koto (5), Shimamura (4), Sato (libero) oraz Koga (11), Uchiseto (3), Yamaguchi (1), Miyashita, Nabeya i Zayasu (libero)
Rosja: Obmoczajewa (22), Szczerban (13), Lubuszkina (3), Orłowa (2), Pasynkowa (1), Kosanienko (1), Małowa (libero) oraz Koszelewa (34), Małych (3), Fetisowa (1), Starcewa i Kuzjakina (libero)