Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ, gr. A: Zacięty mecz dla Dominikany

PŚ, gr. A: Zacięty mecz dla Dominikany

Siatkarki z Dominikany wywalczyły swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Świata, po walce pokonując drużynę narodową Kenii 3:0. O tym, jak zacięty był to pojedynek, świadczą wyniki dwóch pierwszych setów zakończonych na przewagi.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, zacięty, choć pierwsza faza seta należała do Dominikanek, które po ataku Brayelin Martinez prowadziły 5:1. W tym momencie jednak Kenia zabrała się do odrabiania strat i po skutecznym bloku Esther Wangeci doprowadziła do remisu 6:6. Chwilę później ta sama zawodniczka, posyłając asa serwisowego, dała swojej drużynie prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Dalej partia toczyła się punkt za punkt, akcja za akcję. Liderkami swoich zespołów były Everylne Makuto oraz Gina Mambru. Doskonała gra z obu stron w każdym z elementów spowodowała, że o wszystkim rozstrzygała dopiero końcówka. W niej lepsze okazały się reprezentantki Dominikany, które po ataku Marte Niverka wygrały 28:26.

Druga odsłona meczu była bliźniaczo podobna do tej pierwszej, w tej również gra była bardzo wyrównana. Dopiero tuż przed drugą przerwą techniczną siatkarkom z Ameryki Środkowej udało się uzyskać trzypunktową przewagę, dzięki m.in. Marte Niverka i Annerys Valdez. Po tym czasie Kenijki doprowadziły do remisu 16:16, jednak gdy set wchodził w decydującą fazę, Dominikanki ponownie znalazły się na prowadzeniu. Reprezentantki tego kraju miały nawet trzy piłki setowe, ale błędy w zagrywce i doskonały blok Mercy Moim spowodowały, że wszystko ponownie rozstrzygało się na przewagi. Ostatecznie to dominikańska drużyna mogła cieszyć się z końcowego triumfu, wygrywając 26:24. Bohaterką ostatnich akcji była Isabel Pena, która zdobyła decydujące o zwycięstwie punkty.

Trzecia partia już od samego początku należała do Dominikany, która na pierwszą przerwę techniczną schodziła z trzypunktową przewagą. Kenijki, podłamane porażkami w dwóch poprzednich setach, były wyraźnie zrezygnowane w przeciwieństwie do swoich rywalek, które chciały wszystko zakończyć już w tej partii. Kenia miała duże problemy w przyjęciu, Dominikana natomiast grała prawie perfekcyjnie w każdym z elementów. Taki obraz gry przełożył się na dość łatwe zwycięstwo 25:17 dominikańskiego zespołu, atak na wagę wygranej wykonała Isabel Pena.

Dominikanki dominowały w prawie każdym elemencie gry, jedynie w bloku Kenijkom udało się dorównać rywalkom i zdobyć tyle samo punktów. Najlepiej punktującymi zawodniczkami na boisku były Gina Mambru (17 punktów) i Mercy Moim (15 punktów).

Kenia – Dominikana 0:3
(26:28, 24:26, 17:25)

Kenia: Moim (15), Khadambi (11), Makuto (10), Jepngetich (7), Wangeci (3), Wairimu, Wanyama (libero) oraz Atuka (1), Wanja, Maiyo i Biama

Dominikana: Mambru (17), Norberto (9), Brens (7), Martinez B. (7), Valdez (5), Frica (1), Castillo (libero) oraz Isabel (9), Martinez J. (6) i Stephens