Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LE K: Polki wygrały tylko seta w Turcji

LE K: Polki wygrały tylko seta w Turcji

W drugim spotkaniu w ramach Ligi Europejskiej Polki pokazały się lepiej niż we wczorajszym meczu. W dwóch pierwszych partiach gra była wyrównana i było po 1. W kolejnych dwóch setach znacznie lepsze okazały się Turczynki.

Pierwszy punkt w spotkaniu Polki otrzymały po błędzie w polu zagrywki Melike Yilmaz. Chociaż początkowe akcje były wyrównane, Turczynki za sprawą trudnych zagrywek Meryem Boz wyszły na wyraźne prowadzenie (8:4). Dopiero skuteczny pojedynczy blok Julii Twardowskiej pozwolił Polkom wyjść z trudnego ustawienia. Wciąż to gospodynie kontrolowały przebieg seta, gdy ich przewaga wzrosła do sześciu punktów, o czas poprosił trener Popik. Chociaż gra Turczynek nie była pozbawiona błędów, nie miały one problemu z utrzymaniem wyraźnego prowadzenia. Po dotknięciu siatki przez polskie blokujące drużyny zeszły na drugą przerwę techniczną (11:16). Uwagi trenera Popika wyraźnie pomogły biało-czerwonym, które znacznie poprawiły swoją grę, odrabiając straty przy zagrywce Magdaleny Wawrzyniak. Gdy przewaga gospodyń zmalała do dwóch punktów, o czas poprosił trener Goncagül Dilik (20:18). W końcówce wymiany były długie i chaotyczne. Ostatecznie pomimo walki reprezentantek Polski to gospodynie wygrały tego seta, ostatni punkt zdobywając po podwójnym bloku na Twardowskiej.

Trudna zagrywka Eweliny Tobiasz i dobra organizacja kontrataku pozwoliła Polkom efektownie wejść w drugiego seta (4:0). Wysokiego prowadzenia nie udało się utrzymać, ponieważ gra biało-czerwonych przy słabym przyjęciu stała się bardzo chaotyczna, brakowało pewności w ataku. Pomimo zmiany rozgrywających podopieczne trenera Popika traciły do przeciwniczek jeden punkt podczas pierwszego regulaminowego czasu. Po przerwie trwała wyrównana walka (10:10). Dopiero przy celnej zagrywce Moniki Bociek biało-czerwone zdołały ponownie wyjść na prowadzenie, a o czas poprosił trener Dilik (15:11). Jednak podobnie jak na początku tego seta, również tym razem podopieczne Wiesława Popika nie zdołały utrzymać przewagi (15:14). Obie drużyny grały bardzo nierówno, skuteczne akcje przeplatając z niewymuszonymi błędami. Gdy po skutecznej kiwce Fatmy Yildirim na tablicy wyników pojawił się remis, o przerwę poprosił polski trener (19:19). Do końca tej odsłony spotkania trwała walka punkt za punkt. Polki po ataku przez środek Kamili Ganszczyk miały piłkę setową, którą w kolejnej akcji wykorzystała Magdalena Wawrzyniak.

Otwarcie trzeciej partii należało do Turczynek, nie do zatrzymania była Boz (7:2). Autowa zagrywka Wawrzyniak sprowadziła drużyny na pierwszy regulaminowy czas w tym secie (3:8). W dalszej części partii biało-czerwone pomimo kolejnych zmian i interwencji trenera były tylko tłem dla przeciwniczek. Pojedyncze skuteczne ataki Polek przeplatane były ich prostymi błędami. Atak po skosie Fatmy Yildirim dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:8). Gospodynie bez problemu utrzymywały wysoką przewagę. Turczynki szczelnym podwójnym blokiem zapewniły sobie kolejne piłki setowe, a as serwisowy zamknął jednostronną partię (25:12).

Od pierwszych piłek czwartego seta wyraźnie lepsze były gospodynie, dlatego szybko o czas poprosił trener Popik (4:0). Polki wciąż miały problem zarówno z przyjęciem, jak i ze skończeniem ataku. Autowa zagrywka Kamili Ganszczyk sprowadziła drużyny na pierwszą przerwę techniczną (2:8). Głównie dzięki dobrej postawie Kornelii Moskwy i Moniki Bociek przewaga przeciwniczek zmniejszyła się, jednak przez błędy własne Polek i dobrą postawę w ataku Boz gospodynie ponownie odskoczyły na pięć punktów. Sygnał do drugiej przerwy technicznej dał blok na Bociek (16:9). W kolejnej części seta gra biało-czerwonych uległa poprawie, jednak Turczynki wciąż utrzymywały wcześniej zbudowaną przewagę. Błędy na siatce i niewykorzystane akcje w końcówce partii nie pozwoliły Polkom doprowadzić do wyrównania. Zdecydowany atak Ceren Kestirengöz zakończył cały pojedynek.

Turcja – Polska 3:1
(25:21, 23:25, 25:12, 25:14)

Turcja: Yilmaz (11), Arisan (3), Yildirim (14), Boz (20), Cakiroglu (5), Aydinogullari (3), Ersari (libero) oraz Güler (5), Gürkaynak (5), Kestirengöz (5) i Karasoy
Polska: Ganszczyk (10), Wawrzyniak (16), Twardowska (10), Bociek (6), Moskwa (2), Tobiasz (2), Borek (libero) oraz Grajber, Pacak, Bałdyga, Różański i Bimkiewicz (2)