Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > CEV Satellite Skopje: Złoto dla Kosiaka i Rudola

CEV Satellite Skopje: Złoto dla Kosiaka i Rudola

Maciej Kosiak i Maciej Rudol udowodnili, że numer 1, który im przyznano w turnieju CEV Satellite w Skopje, nie okazał się przypadkiem. Polski duet po tie-breaku pokonał reprezentantów Grecji Georgiosa Kotsilianosa i Nikosa Zoupanisa.

Lepiej spotkanie finałowe rozpoczęli Grecy, którzy okazali się skuteczniejsi w szybkiej grze na siatce i po bloku na Macieju Rudolu prowadzili 5:2. Rywale cały czas kontrolowali przebieg seta, umiejętnie ustawiali się w bloku, skutecznie atakowali, co zwiększało ich przewagę (9:5, 11:6). Polacy nie mogli poradzić sobie ze skutecznymi rywalami, sami nie potrafili w dodatku rozwinąć się w ataku, a Rudol, którego atutem jest blok, nie potrafił złapać przeciwników na siatce (7:14). Kiedy jednak blokujący naszej pary wreszcie zagrał blokiem, a Maciej Kosiak wykorzystał kontrę, różnica stopniała do 14:17. Mimo że biało-czerwoni zaczęli walczyć ze zdwojoną siłą, to Grecy utrzymali nadwyżkę i po zaciętej walce w końcówce wygrali do 18.

Polacy kontynuowali swoją dobrą grę w pierwszych akcjach kolejnej odsłony, odskoczyli na 3:0, ale po chwili rywale powrócili do swojej skuteczności w bloku i wyrównali po 3. Kosiak z Rudolem próbowali ponownie wypracować wyższą nadwyżkę, ale rywale skutecznie utrzymywali się blisko remisu, choć cały czas tracili jeden bądź dwa punkty. Dopiero dobre zagrywki Kosiaka przyczyniły się do prowadzenia polskiej pary 9:6. Grecy ponownie odrobili straty, tym razem jednak doprowadzając do remisu po 13. Od tego momentu na boisku trwała wymiana uderzeń i gra punkt za punkt. Cały czas też to biało-czerwoni byli maleńki kroczek z przodu. Zmieniło się to, kiedy Rudol uderzył w aut i kiedy grecka para objęła prowadzenie 19:18. Błąd rywali mocno pomógł naszym reprezentantom, którzy nie wypuścili szansy z rąk i zakończyli seta wygraną.

Tie-break był najbardziej zaciętym setem, ale po wyrównanym początku to biało-czerwoni zaczęli wysuwać się na prowadzenie (6:4). Choć jeszcze przez pewien czas rywale prowadzili wyrównaną walkę, to im bliżej seta, tym coraz lepiej i skuteczniej radzili sobie Kosiak i Rudol. Polacy wypracowali sobie trzy punkty prowadzenia (12:9). Grecka dwójka nadal próbowała zmienić bieg seta, ale skuteczne zbicia reprezentantów Polski im na to nie pozwoliły. Udane zbicie Rudola dało biało-czerwonym piłkę setową, natomiast złoty medal w Skopje stał się faktem, gdy po przerwie atakował Kosiak.

Kosiak/Rudol POL [1] – Kotsilianos/Zoupanis GRE [2] 2:1
(18:21, 25:23, 15:13)