Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ gr. B: W hitowym meczu Chinki lepsze od Serbek

PŚ gr. B: W hitowym meczu Chinki lepsze od Serbek

W najciekawszym meczu pierwszego dnia Pucharu Świata reprezentacja Serbii przegrała 1:3 z Chinkami. Zespół z Azji zdecydowanie lepiej zaprezentował się w bloku, natomiast Serbki popełniły ogromną ilość błędów własnych. Liderką Chinek była po raz kolejny Zhu Ting.

Pierwszy set rozpoczął się udanie dla Serbek, które na pierwszej przerwie technicznej miały cztery punkty przewagi. Doskonale w ataku grała Jovana Stevanović, dobrze w tym elemencie radziła sobie także Jelena Nikolić. Pomimo tego wyraźnego prowadzenia Serbii Chinki nie odpuszczały, walczyły. Set obfitował w dużą ilość atomowych ataków i spektakularnych obron. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:12. Po niej zespół z Chin próbował zniwelować jeszcze stratę w szczególności blokiem, ale było to za mało, by móc przeciwstawić się dobrze grającej serbskiej ekipie. Ostatecznie punkt na wagę zwycięstwa postawiła Tijana Bosković, Serbia wygrała 25:19.

Początek drugiej partii to zacięta walka z obu stron, czego potwierdzeniem było tylko jednopunktowe prowadzenie Chin na pierwszej przerwie technicznej. Dopiero tuż przed drugim regulaminowym czasem Serbki wypracowały sobie pięciopunktową przewagę i wydawało się, że kontrolują przebieg tego seta. W pewnym momencie jednak zawodniczki z Azji włączyły swój najwyższy bieg i doprowadziły do remisu 19:19. Od tej chwili Chinki zaczęły wyraźnie dominować nad Serbią, a po błędzie Tijany Bosković wygrały 25:23.

Trzecia odsłona meczu to kontynuacja świetnej gry Chin z poprzedniego seta. Serbki popełniały coraz więcej błędów, co wykorzystywały ich rywalki i prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:3. Chiński zespół bardzo dobrze grał w każdym elemencie, w zagrywce wyróżniała się Xinyue Yuan, a w bloku Zhu Ting. Taki obraz gry dawał drużynie z Chin znaczącą przewagę i trochę spokoju w swoich akcjach. Do końca seta Serbki nie potrafiły już nawiązać walki z Chinami, które wygrały pewnie 25:15.

Przez większość czwartej i jak się później okazało ostatniej partii gra była bardzo wyrównana, toczyła się punkt za punkt. Żaden z zespołów nie odpuszczał i walczył do końca. Chinki wyróżniały się w bloku, Serbki w ataku. O losach seta rozstrzygała końcówka. W niej lepsza okazała się reprezentacja Chin, która za sprawą Zhu Ting mogła cieszyć się z triumfu 25:19.

W całym spotkaniu Serbia wyraźnie dominowała w ataku, zdobywając tym elementem 62 punkty. W zagrywce i bloku lepsze okazały się Chinki, zdobywając tymi elementami odpowiednio 12 i 7 oczek. Najlepszą zawodniczką gospodyń okazała się Brankica Mihajlović (21 punktów), a w zespole gości Zhu Ting (24 punkty).

Chiny – Serbia 3:1
(19:25, 25:23, 25:15, 25:19)

Chiny: Ting (24), Ch. Zhang (18), Yuan (10),  Yang (3), Zeng (1), Shen, Lin (libero) oraz Yan (6), Ding (4), Y. Liu (4) i X. Liu (1)
Serbia: Mihajlović (21), Bosković (14), Rasić (13), Nikolić (10), Stevanović (6), Ognjenović (4), Popović (libero) oraz Busa (1), Malesević (1), Zivković, Veljković i Bjelica