Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ gr. A: Japonia w ekspresowym tempie rozprawiła się z Argentyną

PŚ gr. A: Japonia w ekspresowym tempie rozprawiła się z Argentyną

Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni udanie zainaugurowały turniej we własnym kraju od zwycięstwa z Argentyną. Zawodniczki z Ameryki Południowej najlepiej zaprezentowały się w drugiej partii, ale i tak nie przekroczyły granicy 20 punktów.

Już na początku spotkania na trzypunktowe prowadzenie dzięki mocnym zagrywkom Haruyo Shimamury wyszły Japonki. Gospodynie od pierwszych akcji bardzo dobrze grały w obronie. Sprytne zagranie reprezentantek Japonii zakończone atakiem Sariny Kogi dało sygnał do pierwszego regulaminowego czasu (8:6). Chociaż po przerwie Argentynki doprowadziły do wyrównania głównie dzięki dobrej postawie Sol Piccolo, podopieczne Masayoshi Manabe szybko ponownie przejęły kontrolę nad grą. Przyjezdne miały problem z przyjęciem zagrywek oraz skutecznym skończeniem akcji, gdyż Japonki bardzo pewnie grały w obronie, wykorzystując kolejne kontrataki (16:11). Gdy po drugiej przerwie technicznej asa zaserwowała Saori Kimura, drugi czas wykorzystał Guillermo Orduna. Jednak i to nie wybiło z rytmu japońskiej siatkarki, która swoją zagrywką wciąż sprawiała problem przyjmującym (11:19). Dopiero skuteczny atak Leticii Boscacci zakończył efektowną serię gospodyń. Kolejne zmiany w argentyńskim zespole nie przynosiły poprawy gry. Przy wsparciu zgromadzonej publiczności Japonki wygrały inauguracyjną partię do 16, ostatni punkt zdobywając po mocnym ataku Saori Kimury.

Otwarcie drugiego seta było wyrównane, jednak jeszcze przed przerwą techniczną Japonki wyszły na prowadzenie. Sygnał do pierwszego regulaminowego czasu dała zagrywką w siatkę Yael Castiglione (5:8). Argentynki podobnie jak w poprzednim secie dzięki zdecydowanej grze i walce o każdą piłkę doprowadziły do remisu (11:11). Przyjezdne znacznie poprawiły skuteczność w ataku, bardzo pewnie grały blokiem, dzięki czemu to one prowadziły podczas drugiej przerwy technicznej (16:15). Dopiero po kolejnych zmianach w japońskim zespole podopieczne Masayoshi Manabe uspokoiły swoją grę i przy zagrywce Sariny Kogi zbudowały przewagę. Niemoc Argentynek przerwał sprytny atak Marcii Scacchi (17:21). Kolejne zmiany w argentyńskim zespole nie pomagały siatkarkom Guillermo Orduny odwrócić losów seta. Drugą odsłonę spotkania gospodynie zakończyły po efektownym ataku przez środek Mai Yamaguchi.

Efektownie w trzeciego seta weszły gospodynie (4:0). Pierwszy punkt w tym secie Argentynki zdobyły dopiero po ataku Sol Piccolo (1:5). Reprezentantki Argentyny wciąż jednak były bezradne wobec pewnie grających gospodyń. Dopiero po pierwszej przerwie technicznej, głównie dzięki zdecydowanej grze blokiem, przyjezdne zmniejszyły straty (6:9). Dobra postawa Argentynek na siatce nie trwała jednak długo i gdy gospodynie zaczęły przebijać się przez blok, prowadzenie Japonii ponownie stało się wyraźne. Na drugą przerwę techniczną w trzecim secie Japonki schodziły, mając aż osiem punktów przewagi. Przy tak wyraźnej różnicy trener Masayoshi Manabe zdecydował się na roszady w składzie, które nie wpłynęły na zmianę jakości gry gospodyń. W końcówce mocnymi zagrywkami kłopoty przeciwniczkom sprawiła Miyu Nagaoka (22:11). Mecz zakończył mocny atak po skosie Mami Uchiseto.

Argentyna – Japonia 0:3
(16:25, 19:25, 12:25)

Argentyna: Piccolo, Sosa, Lazcano, Boscacci, Fernandez, Castiglione, Rizzo (libero) oraz Scacchi, Fresco i Sagardia
Japonia: Nagaoka, Kimura, Koto, Koga, Shimamura, Otake, Sato (libero) oraz Zayasu (libero), Sakoda, Nabeya, Ishii i Uchiseto