Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Turczynki za mocne dla biało-czerwonych

LE K: Turczynki za mocne dla biało-czerwonych

Czwarty tydzień zmagań Ligi Europejskiej nie zaczął się dobrze dla polskiej reprezentacji, która musiała po trzech setach uznać wyższość tureckiej ekipy. Bolączką Polek w tym meczu było niedokładne przyjęcie, które uniemożliwiało prowadzenie skutecznej gry.

Biało-czerwone rozpoczęły spotkanie najgorzej z możliwych sposobów, przez pięć pierwszych akcji nie potrafiły zdobyć punktu, przez co Turczynki nabrały wiele pewności siebie (5:0). Do pierwszej przerwy technicznej przewaga tureckiej ekipy wzrosła do siedmiu oczek, po nieudolnych próbach Polek na siatce. Dopiero w środkowej fazie seta podopieczne Wiesława Popika zaczęły wracać na właściwe tory, jednak przewaga rywalek była bardzo wysoka, aby poważnie im zagrozić. Niedokładne przyjęcia po polskiej stronie nie pozwalały rozegrać dokładnych i szybkich akcji z kończącym atakiem (6:16). Wydawało się, że koniec seta nastąpi bardzo szybko, ale Monika Bociek pokrzyżowała plany tureckim siatkarkom i dała trochę nadziei swoim koleżankom z drużyny. Jej zagrywki poważnie nadszarpnęły przyjęcie Turczynek, które nie mogły wyprowadzić skutecznych ataków, natomiast biało-czerwone z zapałem kończyły kontry (10:20, 18:21). W końcówce ponownie po polskiej stronie pojawiły się własne błędy, które uniemożliwiły wyrównaną walkę z przeciwnikiem, przez co set padł na konto reprezentacji Turcji (25:19).

Druga odsłona również nie zaczęła się pomyślnie dla polskich siatkarek, po raz kolejny znać o sobie dało niedokładne przyjęcie, przez co uciekły im cztery oczka (1:5). Polki nie potrafiły odwrócić na swoją korzyść trudnych sytuacji, tymczasem Turczynki nie miały problemów z wyprowadzeniem udanych kontrataków (8:4). Po pierwszej przerwie technicznej w grze polskiej ekipy nic się nie zmieniło, Polki nie potrafiły znaleźć recepty na trudne zagrywki rywalek, a kiedy już udało im się dograć piłkę do rozgrywającej, często popełniały błędy w ataku. Trener Popik starał się pomóc swojej drużynie, dokonując kilku ważnych zmian, jednak zmienniczki nie poprawiły jakości gry polskiej reprezentacji (8:16). Po drugiej przerwie technicznej biało-czerwone grały z przeciwnikiem punkt za punkt, jednak aby zagrozić Turczynkom, musiały wznieść się na jeszcze wyższy poziom. Ostatecznie różnica dziesięciu punktów okazała się za wysoka i turecki zespół pewnie zakończył partię wygraną do 13.

Początek trzeciego seta nie różnił się od poprzednich w wykonaniu Polek. Niedokładne przyjęcie oraz brak kończącego ataku po polskiej stronie szybko przełożyły się na trzypunktową przewagę Turczynek. Seria punktowa dla tureckiej ekipy zaczęła się jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną, kiedy w polu serwisowym stanęła kapitan reprezentacji Turcji – Meryem Boz, ta siatkarka budziła prawdziwy postrach wśród polskich przyjmujących (8:3, 13:3). Problemy biało-czerwonych wciąż się pogłębiały, bowiem tureckie siatkarki coraz lepiej grały również w bloku. Na drugiej przerwie technicznej Turczynki miały już dwanaście oczek przewagi, a to pozwoliło im spokojnie kontrolować wydarzenia na boisku. Polki nawet jeśli chciały, to nie potrafiły przeciwstawić się nakręconej drużynie gospodarzy. W końcówce co prawda jeszcze po polskiej stronie padły dwie serie punktowe, spowodowane dobrymi zagrywkami Bociek i Bałdygi, jednak poprawiły one jedynie wynik, ale nie zagroziły poważnie dążącym do wygranej Turczynkom. Spotkanie zakończył atomowy atak po skosie Birgul Guler z lewego skrzydła (25:18).

Turcja – Polska 3:0
(25:19, 25:13, 25:18)

Turcja: Yilmaz (6), Yildrim (8), Boz (14), Gurkaynak (8), Cakiroglu (3), Aydinogullari (1), Ersari (libero) oraz Guler (5), Arisan, Kestirengoz (1), Karasoy i Kayacan (libero)
Polska: Ganszczyk (4), Wawrzyniak (8), Twardowska (7), Bociek (2), Bałdyga, Moskwa, Borek (libero) oraz Grajber, Różański, Pacak (1), Bimkiewicz (1) i Tobiasz (2)