Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K U-23: Brazylijki na najwyższym podium

MŚ K U-23: Brazylijki na najwyższym podium

W Ankarze zakończyły się mistrzostwa świata kobiet do lat 23. Mistrzowski tytuł przypadł w udziale Brazylijkom, które w wielkim finale pokonały gospodynie. Po brązowy medal sięgnęła reprezentacja Dominikany. Na "piątkę" spisały się za to Chinki.

W ostatnim dniu zmagań mistrzostw świata kobiet do lat 23 jako pierwsze na parkiet wybiegły reprezentacje Bułgarii i Tajlandii. Już przed meczem wiadome było, że dotarcie tak wysoko dla obu ekip, które na tego typu imprezie pojawiły się po raz pierwszy, było nie lada wyczynem. Blisko dwugodzinny pojedynek miał bardzo szarpany przebieg. W premierowej odsłonie meczu stroną przeważającą były siatkarki z Europy, które po akcji Gergany Dymitrowej wygrały 25:21. Po zmianie stron role się odwróciły, bowiem to Tajlandki przejęły inicjatywę, zwyciężając 25:21. Co ciekawe do stanu 18:18 oba zespoły szły punkt za punkt. Azjatki poszły za ciosem i w trzeciej odsłonie meczu całkowicie kontrolowały wydarzenia na boisku. Łatwa wygrana do 17 nieco uspokoiła ich nastroje. Wykorzystały to Bułgarki, które natychmiast zaatakowały, uzyskując znaczną przewagę i doprowadzając do tie-breaka. Set prawdy również potoczył się po ich myśli i to drużyna z Europy zakończyła siatkarki czempionat na 7. miejscu.

Tajlandia – Bułgaria 2:3
(21:25, 25:21, 25:17, 12:25, 8:15)

Bardzo ciekawy przebieg miała konfrontacja o 5. miejsce w mistrzostwach świata, w której naprzeciwko siebie stanęły drużyny Włoch i Chin. Siatkarki z Państwa Środka zagrały doskonale taktycznie, a dzięki odpowiedniej koncentracji na siatce spisywały się niemal bezbłędnie. Warto podkreślić, iż w całym spotkaniu Azjatki popełniły w ataku tylko pięć błędów. Ważnym ogniwem była też ich liderka, Meili Song, która na swoim koncie zapisała 19 punktów. Do właśnie dzięki Song Chinki wygrywały z małym zapasem pierwszą i drugą partię. Prawdziwa wojna nerwów rozpoczęła się w trzeciej odsłonie meczu. Kiedy set wkraczał w decydująca fazę, żadna z ekip nie zamierzała składać broni. Oba zespoły szły punkt za punkt, a rozstrzygnięcie zapadło dopiero przy stanie 27:25.

Włochy – Chiny 0:3
(21:25, 20:25, 25:27)

Popołudniu w hali w Ankarze pojawiły się drużyny, którym przyszło bić się o medale. Pierwsze dwa sety meczu o brązowy medal pokazały, że w głowach młodych Dominikanek wciąż jest pechowo przegrany półfinał z Brazylią. Błyskawicznie wykorzystały to jak zawsze zwinne i doskonale spisujące się w defensywie Japonki. Ekipa z Kraju Kwitnącej Wiśni dość szybko wygrała dwa pierwsze sety i kiedy wydawało się, że trzecia partia jest tylko formalnością, nagle przebudziły się przedstawicielki Karaibów. Dominikana ponownie zaczęła imponować skutecznością. Szczególnie na pierwszy plan wyszła Pena i Martinez, które w sumie zdobyły 45 punktów. Dominikana wygrywając 25:21 i 25:16, doprowadziła do piątej partii. W tie-breaku po raz kolejny potwierdziło się, że ten, kto prowadząc 2:0 nie wygrywa w trzech setach, ten przegrywa 2:3. Drużyna z Ameryki Środkowej przejęła kontrolę w piątym secie, zwyciężając 15:11.

Japonia – Dominikana 2:3
(25:21, 25:17, 21:25, 16:25, 11:15)

W wielkim finale spotkały się niepokonane dotąd w mistrzostwach świata Turczynki i Brazylijki. Początek spotkania pokazał, że wspierane przez publiczność gospodynie nie będą miały problemu z odniesieniem zwycięstwa. Zespół znad Bosforu wypracował kilkupunktową zaliczkę, którą utrzymywał niemal przez całą partię. Niemal, bowiem kiedy set wkraczał w decydującą fazę rywalki podkręciły tempo, wygrywając 25:21. Podobny przebieg miała druga odsłona meczu. Turczynki prowadziły 10:6, by oddać cztery punkty z rzędu. Podopieczne Ferhata Akbasa odzyskały inicjatywę na drugiej przerwie technicznej, schodząc z parkietu przy stanie 25:21. Porażka w drugim secie mocno rozzłościła Brazylijki, które postanowiły wziąć sprawy we własne ręce, wygrywając 25:19 i 25:22. Kluczem do zwycięstwa była zdecydowanie gra blokiem. Warto podkreślić, że w finale Brazylijki punktowały w tym elemencie aż 22 razy przy 9 blokach Turczynek.

Turcja – Brazylia 1:3
(21:25, 25:21, 19:25, 22:25)