Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetów: Faza grupowa powoli dobiega końca

MŚ kadetów: Faza grupowa powoli dobiega końca

Powoli kończy się już faza grupowa rozgrywanych w Argentynie mistrzostw świata kadetów. W przedostatniej kolejce, oprócz biało-czerwonych, zwycięstwa odniosły także m.in. ekipy Chin, Meksyku i Bułgarii. We wtorek ostatnia runda spotkań.

Grupa A:

Od początku pojedynku z Francją reprezentanci Stanów Zjednoczonych ryzykowali zagrywką. Opłaciło im się to, w całym meczu Amerykanie punktowali bezpośrednio tym elementem 13 razy, wielokrotnie zmuszali też nim rywali do błędów w przyjęciu. Najmocniejszym ogniwem amerykańskiego serwisu był Defalco, który posłał na stronę Francuzów aż 6 asów serwisowych. Mocno we znaki zagrywką dał się także Ma’a. Co szło za dobrą zagrywką, to blok i kontra w wykonaniu amerykańskiego zespołu. Trójkolorowi starali się jakoś przeciwstawić, jednak jeden Panou nie był w stanie pociągnąć gry całego słabiej grającego teamu. To do niego francuski rozgrywający słał największą liczbę piłek w ataku – 44. Zawodnik skończył 21 z nich.

USA – Francja 3:1
(26:24, 25:21, 23:25, 25:16)

USA: Defalco (24), Ensing (20), Stadick (11), Ma’a (10), Ewert (9), Huhmann (1), Worsley (libero) oraz Tuaniga, Dyer, Devilbiss, Wexter (1) i Oberender (2)
Francja: Panou (21), Thoral (9), Rojoharivelo (8), Chinenyeze (6), Manusauaki (4), Kasic (2), Diez (libero) oraz Parville (libero), Meyer i Halle (6)

Pojedynek Belgów z Argentyną był meczem błędów. W sumie obie drużyny w czterech setach popełniły ich aż 77. Zdecydowanie więcej pomyłek w końcówkach setów przydarzyło się Europejczykom, co zaważyło na całym wyniku. Belgijskim siatkarzom udało się jedynie w trzecim secie rozstrzygnąć ostatnie, zacięte akcje na swoją korzyść. W pozostałych niemal cały czas delikatnie przeważali Argentyńczycy, którzy ostatecznie triumfowali 3:1. W ekipie belgijskiej nie pomagały zmiany i przerwy, o które prosił szkoleniowiec zespołu. Jego zespół im bliżej ostatniej piłki w secie, tym grał coraz gorzej i nie mógł poradzić sobie z nieskutecznością w ataku. Radził sobie w nim jedynie Pardon, który również w bloku starał się, jak mógł, by utrudnić rywalom grę na siatce.

Belgia – Argentyna 1:3
(23:25, 20:25, 26:24, 19:25)

Belgia: Peeters (10), Pardon (9), Kindt (8), Hofmans (8), Lemant (5), Malisse (3), Verstraete (libero) oraz Dufraing (libero), Engelschenschilt, Van De Velde M. (3), Van De Velde B. (4) i Duwaerts (5)
Argentyna: Franchi (18), Benavidez (12), Balague (11), Arreche (6), Loser (6), Roberts (1), Michelon (libero) oraz Soria (1), Gazzaniga, Giraudo, Bucciarelli i Manzano

Spotkanie drużyn Egiptu i Chin pomimo tego, że zakończyło się w trzech setach, było naprawdę zacięte. W dwóch pierwszych partiach najsłabsi w grupie Egipcjanie dzielnie dotrzymywali kroku przeciwnikom. Azjaci jednak zachowali więcej zimnej krwi i wygrali na przewagi. Podłamani siatkarze z Egiptu w trzecim secie nie byli już w stanie dotrzymać kroku rywalom. Chiny były zespołem lepszym przede wszystkim w ataku, zdobywając tym elementem 48 punktów przy 39 oczkach Egiptu. Lepiej także zagrywali, notując sześć asów serwisowych przy 2 przeciwników. Swój zespół do sukcesu poprowadził Yuantai Yu, autor 21 punktów, natomiast liderem Egiptu był Badawi Marwan, który zapunktował 13 razy.

Chiny – Egipt 3:0
(26:24, 27:25, 25:15)

Chiny: Yu (21), Zhou (8), Zixuan (6), Hongbin (5), Zhihao (3), Lei (1), Huaxing (libero) oraz Jingyi (9), Haoyu (3) i Leiyang (2)
Egipt: Marwan (13), Mahmoud (10), Ahmed (8), Omar M. (6), Abdelrahman (3), Mohamed (2), Abdalla (libero) oraz Yasser (4), Omar Al. (1) i Omar Ah.

Meksyk prowadził już z reprezentacją Kuby 2:0 w setach, ale trzeba przyznać, że jedynie w drugiej partii siatkarze z Ameryki Północnej zdołali sobie wypracować wyraźniejszą przewagę. Niemal przez całe spotkanie można było obserwować prawdziwą siatkarską wojnę. Całe widowisko było bardzo wyrównane, a o jego losach zadecydowały niuanse. Młodzi Meksykanie zdominowali rywali blokiem, zdobywając tym elementem aż 15 punktów, przy 5 Kubańczyków. Siatkarze z Kuby jednak okazali się minimalnie lepsi w punktach zdobytych atakiem (56:53) i zagrywką (5:4). Oba zespoły popełniły przy tym dość dużą ilość własnych błędów – Kuba 28, a Meksyk 27. Dla Kuby 24 razy zapunktował Miguel Angel Lopez Castro, a dla Meksyku 28 oczek zdobył Ridel Garay Nava.

Kuba – Meksyk 1:3
(25:27, 20:25, 26:24, 22:25)

Kuba: Castro (24), Madan I. (15), Fernandez (8), Madan E. (7), Rojas (5), Arredondo (5), Rubiera (libero) oraz Gonzalez (1), Arce (1), Pedroso i Avila
Meksyk: Nava (28), Ibarra (15), Zatarain (10), Orlando (9), Cobarruvias (9), Aranda (1), Ruiz (libero) oraz Valdez i Medrano

Zupełnie jednostronny przebieg miał drugi mecz dnia rozegrany w ramach „polskiej” grupy. Wicelider tabeli, Iran, nie dał absolutnie żadnych szans reprezentacji Tajwanu. W „azjatyckich derbach” Irańczycy przeważali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Dominowali przede wszystkim w bloku i polu zagrywki. Tym pierwszym elementem zdobyli aż 12 punktów, przy zaledwie 4 rywali. Zagrywka była ważnym elementem, który poprowadził Iran do szybkiego zwycięstwa. Persowie posłali w kierunku rywali aż 9 asów serwisowych, przy 3 przeciwników. Wiele jednak było takich serwisów, które uniemożliwiały siatkarzom z Tajwanu (z którym we wtorek zmierzy się reprezentacja Polski) wyprowadzanie akcji.

Iran – Tajwan 3:0
(25:15, 25:16, 25:16)

Iran: Rasoul (15), Aliasghar (9), Amirhossein (9), Javad (5), Mirbabak (4), Tayeb (1), Esmaeil T. (libero) oraz Mahmood (2), Esmaeil M. (1), Ali R., Ali Y. i Porya
Tajwan: Yi-Huei (6), Chen (5), Hsuan-Cheng (3), Min-Han (2), Chia-Hun (2), Yi-Sheng (2) Yu-Sen (libero) oraz Chien-Hung (4), Jeng-Liang i Chia-Yuan

Do kolejnego pewnego zwycięstwa reprezentację Rosji poprowadził Dmitrij Jakowlew, który punktował aż 22 razy i okazał się niezwykle cennym elementem rosyjskiego bloku (4 punkty). Blokiem starali się też grać Portorykańczycy, ale nie współpracował on tak dobrze z obroną, jak w wykonaniu rywali. Rosjanie wyraźnie przeważali w kontrze, co mocno wpłynęło na budowanie ich przewagi. Zespół z Portoryko najmocniej podjął walkę w trzecim secie, w którym próbował pociągnąć grę zagrywką i wspomnianym blokiem, jednak błędy w końcówce zaprzepaściły szansę zespołu na przedłużenie pojedynku.

Rosja – Portoryko 3:0
(25:15, 25:20, 25:23)

Rosja: Jakowlew (22), Czanczikow (8), Semyszew (6), Kononow (5), Mielnikow (5), Abajew (3), Aleksiejew (libero) oraz Piskajew (1), Polianski i Rachmatullin
Portoryko: Garcia (10), Vargas (8), Fernandez (3), Ocasio (3), Rodriguez (2), Paez, Pacheco (libero) oraz Rivera, Vazquez, Guillen (1) i Molina (4)

Zupełnie jednostronne spotkanie rozegrały drużyny z Brazylii i Japonii. Choć w ekipie azjatyckiej starał się, jak mógł Suzuki, to w ważnych momentach brazylijski blok miał na niego sposób i wyłączał go z ataku. Z kolei po drugiej stronie siatki sporo z posyłanych do De Pinho piłek kończyło się dla Brazylii punktem, dodatkowo wspierali go Ribeiro i Cardoso. Mimo że canarinhos popełnili odrobinę więcej błędów, to w pozostałych elementach wyraźnie prowadzili, w ataku 41:28, w bloku 8:3. To pozwoliło im cały czas prowadzić spokojną grę i triumfować po trochę ponad godzinnym meczu.

Brazylia – Japonia 3:0
(25:18, 25:21, 25:17)

Brazylia: Martins (18), Ribeiro (10), Cardoso (10), Barreto (7), Costa (4), Westermann (2), Elias (libero) oraz Pilan (1), Silva (1), Conte i Bertolini
Japonia: Suzuki (10), Nakamoto (8), Koyama (7), Kaneko (2), Sato (1), Horie (libero) oraz Inokuchi, Nishi, Malki (2) i Ohmi (3)