Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Andrea Giani: Kiedy dostałem ofertę, byłem gotowy podjąć wyzwanie

Andrea Giani: Kiedy dostałem ofertę, byłem gotowy podjąć wyzwanie

fot. FIVB

- Jestem ogromnie zadowolony. Mamy za sobą naprawdę udane rozgrywki Ligi Europejskiej, zakończone finałem, w którym zagraliśmy bardzo dobrze - podsumowuje występ swojej drużyny Andrea Giani, trener reprezentacji Słowenii.

Od niedawna prowadzi pan reprezentację Słowenii, a już osiągnął z nią swój pierwszy sukces.

Andrea Giani: – Jestem bardzo zadowolony, ponieważ pracowaliśmy dwa miesiące, udało nam się wywalczyć kwalifikację na mistrzostwa Europy, co było naszym pierwszym celem na ten sezon. Potem przygotowywaliśmy się do Ligi Europejskiej. Chcieliśmy wygrać te rozgrywki, by móc w przyszłym roku zagrać w Lidze Światowej. Naprawdę mamy za sobą bardzo udane zawody, zakończone dzisiejszego wieczoru finałem, który zagraliśmy bardzo dobrze. Także wczoraj w półfinale zaprezentowaliśmy dobrą grę. Jesteśmy w trakcie budowania drużyny, która ma ogromny potencjał, musimy krok po kroku dążyć do rozwoju, ponieważ w mistrzostwach Europy poziom już będzie inny niż tutaj. Jeżeli chcemy awansować w tym turnieju dalej, musimy na pewno podnieść nasz poziom gry.

Rozmawiałam przed chwilą z Dejanem Vinčiciem i przyznał, że po tym jak objął pan drużynę, wiele się w niej zmieniło.– Każdy trener ma inne spojrzenie na siatkówkę, myślenie o treningu, podejście do zawodników. Kiedy objąłem tę drużynę, to była ekipa, którą już miałem przez parę lat okazję analizować, jest w niej wielu zawodników, których gra mi się podoba. Pomyślałem, że są im potrzebne przede wszystkim system gry oraz dyscyplina taktyczna. I od początku szybko zaczęliśmy pracę nad tymi dwoma czynnikami i muszę powiedzieć, że zawodnicy zawsze tego przestrzegali. Dobre wyniki, wygrywanie pomagają, ponieważ dają pozytywny feedback. Zbudowaliśmy grupę, która nauczyła się pracować podczas treningów i grać mecze w określony sposób, to mi się podoba. Nie możemy się zatrzymać, ponieważ dzisiaj udało nam się osiągnąć pewien poziom, ale jutro będzie to już wyższy pułap.

Następnym waszym turniejem będą mistrzostwa Europy. Jaki cel będzie miała w tych rozgrywkach reprezentacja Słowenii?

– Podstawowym celem będzie wyjście z grupy. W tej grupie mamy mistrza świata, reprezentację Polski, także Belgię i Białoruś. To wszystko są drużyny, które grają na wysokim poziomie. A my żeby wyjść z grupy, musimy wygrać z nimi mecze, tak więc we wrześniu, kiedy zaczniemy przygotowania, musimy jakoś przygotować sposób na grę i przeciwstawienie się tym zespołom. Musimy wykorzystać jak najlepiej ten okres, by cały czas polepszać naszą grę.

Jeszcze niedawno był pan asystentem trenera reprezentacji Włoch, dzisiaj sam prowadzi pan drużynę narodową Słowenii. Jakie są pana zdaniem największe różnice pomiędzy byciem asystentem a pierwszym trenerem?

– Jest ogromna różnica pomiędzy byciem asystentem a pierwszym trenerem. Trener decyduje o systemie gry, jak podejść do zawodników, asystent pomaga pierwszemu trenerowi, nie może jednak bezpośrednio interweniować. Od 2008 roku, kiedy zacząłem być szkoleniowcem, zdobywałem doświadczenie i byłem już gotowy, by objąć reprezentację, ponieważ myślę, że mogę przyczynić się do rozwoju drużyny. Kiedy kadra Słowenii zaoferowała mi taką możliwość, by objąć jej stery, chciałem podjąć to wyzwanie.

Wróćmy jeszcze na koniec do zeszłego roku, kiedy był pan drugim trenerem reprezentacji Włoch. Na pewno nie będzie pan wspominać dobrze tamtych miesięcy.

– To były bardzo złe mistrzostwa w naszym wykonaniu, niestety. Myślę, że to, co się wydarzyło potem, ze zmianą trenera włącznie, zdarzyło się, ponieważ włoska reprezentacja gra zawsze po to, by zwyciężać. Tak więc biorąc pod uwagę wynik, jaki osiągnęliśmy, potrzeba było zmian. Mamy we Włoszech zawodników, z którymi mamy potencjał zawsze zajmować pierwsze miejsce. A w tych mistrzostwach nie byliśmy nawet blisko czołówki, co było spowodowane tym, że szczerze mówiąc, nie pracowaliśmy dobrze.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-08-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved