Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetów: Polacy pokonali Irańczyków w czterech setach

MŚ kadetów: Polacy pokonali Irańczyków w czterech setach

Czterech rozdań potrzebowała reprezentacja Polski kadetów, żeby pokonać Persów. Po niezbyt udanym początku pojedynku biało-czerwoni w drugim secie wygrali na przewagi i ich dobra passa trwała już do końca spotkania.

Zdecydowanie lepiej spotkanie rozpoczęli Irańczycy. Biało-czerwoni początkowo mieli problem ze skutecznym zakończeniem ataku. Dopiero przy zagrywce Tomasza Fornala Polacy zdołali zmniejszyć straty. Wciąż jednak to Irańczycy utrzymywali kilka punktów przewagi, celebrując każdą udaną akcję (11:8). Podopieczni Rezy Vakili Farjada przewyższali przeciwników w każdym elemencie, dzięki czemu podczas drugiej przerwy technicznej prowadzili czterema punktami. Polacy popełniali dużo błędów własnych, przez co nawet dobra postawa Bartosza Kwolka w ofensywie nie wystarczała do zmniejszenia strat. Pomimo wsparcia publiczności Polacy nie byli w stanie skutecznie przeciwstawić się rywalom, którzy zdecydowanie kontrolowali przebieg tej odsłony spotkania. Chociaż za sprawą celnych zagrywek Tomasza Fornala biało-czerwoni obronili kilka piłek setowych, musieli uznać wyższość rywali. Ostatni punkt w secie Irańczycy zdobyli dzięki błędowi dotknięcia siatki Jakuba Kochanowskiego.

Po porażce w inauguracyjnej partii Polacy rozpoczęli kolejną odsłonę spotkania od dwupunktowego prowadzenia (3:1). Biało-czerwoni wyraźnie poprawili skuteczność w ataku, Kochanowski i Droszyński zaczęli ustawiać szczelne bloki (10:5). Irańczycy dłuższy czas mieli problem z przyjęciem zagrywek i przeczytaniem gry przeciwników. Reprezentanci Polski wciąż nie potrafili wyeliminować błędów własnych, co ułatwiło przeciwnikom zniwelowanie strat, po drugiej stronie siatki coraz pewniej atakował Rasoul Aghchehil. Gdy przewaga podopiecznych trenera Sebastiana Pawlika zmalała do jednego punktu, nastąpiła zmiana rozgrywających – Droszyńskiego zastąpił Łukasz Kozub (14:13). Po chwilowych problemach biało-czerwoni powrócili do spokojnej gry i dłuższy czas utrzymywali dwupunktowe prowadzenie. Dopiero w końcówce Irańczycy za sprawą skutecznych bloków doprowadzili do wyrównania (19:19). Do końca seta toczyła się zacięta walka. Chociaż po asie serwisowym Fornala Polacy mieli piłkę setową, nie wykorzystali jej. Ostatecznie po błędzie Mirbabaka Mousavigargariego zawodnicy znad Wisły i Odry cieszyli się ze zwycięstwa w tej odsłonie spotkania (26:24).

Otwarcie trzeciego seta było bardzo wyrównane. Głównie dzięki wzmocnieniu zagrywki Polacy zbudowali wyraźne prowadzenie (10:6). Gra Irańczyków była  nierówna. W polskim zespole skutecznie punktowali Jakub Ziobrowski i Tomasz Fornal. Biało-czerwoni utrzymywali wysoki poziom gry, natomiast przeciwnicy zaczęli popełniać coraz więcej niewymuszonych błędów. W drugiej części seta często atakował Kwolek. Reprezentanci Iranu mieli problemy w obronie, często mylili się w polu zagrywki. Siatkarze Rezy Vakili Farjada nie potrafili skutecznie ustawić bloku, przez co przewaga Polaków rosła. W końcówce biało-czerwoni zdominowali grę, zwyciężając do 18.

Podbudowani zwycięstwem Polacy skutecznie rozpoczęli czwartego seta (4:1). Chociaż Irańczycy byli blisko zniwelowania przewagi, głównie przez błędy własne podczas przerwy technicznej ich strata ponownie wynosiła trzy punkty. Biało-czerwoni kontrolowali przebieg gry. Przed drugą przerwą techniczną problemy irańskim przyjmującym zagrywką sprawił Bartosz Kwolek (14:10). Po efektownym bloku Jakuba Ziobrowskiego drużyny zeszły na drugi regulaminowy czas (16:11), po którym podopieczni trenera Pawlika zanotowali serię punktów przy trudnych zagrywkach Dawida Wocha (21:11). Do końca seta Polacy spokojnie kontrolowali grę. Cały pojedynek zamknął as serwisowy Fornala.

Iran – Polska 1:3
(25:20, 24:26, 18:25, 15:25)

Iran: Aghchehli (16), Mosaferdashliboroun (2), Mojarad (7), Einisamarein (6), Esfandiar (3), Karimisouchelmaei (1), Khameneh (libero) oraz Mousavigargari (10), Yali (1), Rasooli, Ramezani i Yusefpoornesfeji
Polska: Droszyński (2), Ziobrowski (16), Woch (8), Kochanowski (8), Kwolek (14), Fornal (17), Masłowski (libero) oraz Kozub i Niemiec