Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Polki pokonały gospodynie i grają w ćwierćfinale

MŚ kadetek: Polki pokonały gospodynie i grają w ćwierćfinale

Reprezentacja Polski kadetek pokonała w mistrzostwach świata ekipę gospodarzy - Peru i awansowała do ćwierćfinału turnieju. Polki rywalkom nie dały żadnych szans i wygrały pewnie 3:0. O strefę medalową zagrają z Turcją.

Już na początku spotkania biało-czerwone uzyskały trzypunktowe prowadzenie nad Peruwiankami. W kolejnych minutach rywalki – za sprawą Leyvy – próbowały dotrzymać kroku podopiecznym trenera Pecia, ale i tak na pierwszym czasie technicznym utrzymała się różnica punktowa z początku spotkania. W kolejnych minutach Polki coraz lepiej poczynały sobie w bloku, a seria udanych ataków w wykonaniu między innymi Rasińskiej pozwoliła im odskoczyć od przeciwniczek już na siedem oczek. Wówczas wydawało się, że nasze siatkarki w pełni kontrolują boiskowe wydarzenia, ale seria ich błędów, ot chociażby w ataku i zagrywce, w połączeniu z kilkoma udanymi zbiciami Peruwianek doprowadziła do nerwowej końcówki. W niej jednak więcej zimnej krwi zachowały Polki, którym nie zadrżała ręka w ataku, dzięki czemu triumfowały 25:22.

W pierwszych minutach drugiej odsłony Peruwianki próbowały dotrzymać kroku biało-czerwonym, ale ich błędy techniczne oraz dobra postawa w ataku Michalak pozwoliły podopiecznym trenera Pecia odskakiwać od rywalek. Wprawdzie siatkarki z Ameryki Południowej do walki próbowała poderwać Magallanes, popisując się asem serwisowym, ale jedna jaskółka wiosny nie uczyniła. Z biegiem czasu dominacja biało-czerwonych stawała się coraz wyraźniejsza. W dalszym ciągu w ataku dobrze poczynała sobie Rasińska, wspierały ją także inne koleżanki. Dodatkowo coraz częściej rywalki nadziewały się na polski blok, co w efekcie przełożyło się na pewną wygraną 25:17.

Na początku trzeciego seta obie drużyny szły łeb w łeb, ale taka sytuacja miała miejsce tylko do stanu 5:5. Następnie trzy oczka z rzędu zdobyły Polki, dzięki czemu ponownie powoli zaczęły przejmować inicjatywę na boisku. Wprawdzie rywalki próbowały odpowiadać udanymi zagraniami Leyvy i Valencii, ale biało-czerwone w kluczowych momentach nie myliły się w ataku, a zapał przeciwniczek do gry gasiły szczelnym blokiem. To wszystko powodowało, że wciąż trzymały Peruwianki na dystans czterech, pięciu oczek. Po drugim czasie technicznym przypomniały o sobie Świrad i Fedusio, a nasze siatkarki pewnie zmierzały do końcowego sukcesu. Zadanie ułatwiały im też rywalki, którym przytrafiały się błędy. Ostatecznie ta część spotkania padła łupem podopiecznych trenera Pecia 25:17, co dało im awans do ćwierćfinału.

Peru – Polska 0:3
(22:25, 17:25, 17:25)

Polska: Rasińska (17), Michalak (9), Świder (9), Fedusio (8), Świrad (4), Michalewicz (3), Łysiak (libero) oraz Stenzel (libero)
Peru: Leyva (10), Erquinigo (6), Begalado (5), Guerrero (4), Magallanes (4), Pena (3), Carrasco (libero) oraz Valencia (1), Montes (1), Zea (1) i Palza