Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE FF: Polacy pokonali Estonię i zajęli trzecie miejsce

LE FF: Polacy pokonali Estonię i zajęli trzecie miejsce

Po słabym spotkaniu półfinałowym ze Słowenią polscy siatkarze w ostatnim swoim meczu w Lidze Europejskiej pokazali wolę walki i pokonali zespół z Estonii w trzech setach. Tym samym zakończyli te rozgrywki z brązowym medalem.

Mecz rozpoczął autowy atak Bartosza Bednorza. Od początku gra obu drużyn była nierówna i obfitująca w błędy. Sygnał do pierwszej przerwy technicznej dał mocnym atakiem po skosie Adrian Buchowski (8:7). Pomimo momentami niepewnej gry biało-czerwoni utrzymywali prowadzenie. Po przerwie na życzenie trenera Gheorghe Cretu Estończycy wzmocnili zagrywkę i korzystając z błędów przeciwników, wyrównali wynik (12:12). Chociaż nie brakowało walki, Polacy nie byli w stanie skutecznie zbudować i utrzymać przewagi. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Bednorza zmienił Aleksander Śliwka. Bardzo dobrze w przyjęciu spisywał się Buchowski, wysoką skuteczność w ataku utrzymywał Szymon Romać. Po drugiej stronie siatki dobrze punktował Oliver Venno. Obie drużyny miały problem z celnością zagrywki. Nierówną inauguracyjną partię zdecydowanym zagraniem zakończył Adrian Buchowski.

Od początku drugiego seta trwała wyrównana walka, wyróżniającą się postacią był Aleksander Śliwka (8:7). Pomimo szarpanej gry minimalne prowadzenie utrzymywali Polacy. Problemy z przyjęciem Estończycy niwelowali atakiem, w tym elemencie wyróżniał się Keith Pupart. Bardzo pewnie przez środek atakowali Jan Nowakowski oraz Bartłomiej Grzechnik (16:15). Mocne zagrania Venno pozwalały Estończykom utrzymywać kontakt punktowy z przeciwnikami. Gdy po braku przyjęcia zagrywki Ardo Kreeka na tablicy wyników pojawił się remis, o czas poprosił trener Kowal (19:19). Kert Toobal spokojnie prowadził grę estońskiej drużyny. Przez problemy ze skutecznością na lewym skrzydle reprezentanci Estonii ponownie musieli odrabiać straty, a czas na życzenie wykorzystał Gheorghe Cretu (20:23). Głównie przez własne błędy przewaga Polaków w decydującym momencie ponownie zmalała do jednego punktu. Podobnie jak poprzedniego seta, również drugą odsłonę spotkania skutecznym atakiem zamknął Buchowski.

Podbudowani zwycięstwem w dwóch poprzednich setach Polacy efektownie rozpoczęli trzecią partię (8:3), jednak szybko Estończycy dzięki serii punktów zmniejszyli straty. Po interwencji trenera Kowala biało-czerwoni ponownie się uspokoili, bardzo dobrze grę reprezentacji prowadził Michał Kędzierski. Chociaż polski blok często blok obijał Venno, podopieczni Andrzeja Kowala odpowiadali równie skutecznymi zagraniami (9:11). Pomimo ustawiania podwójnego bloku Polacy mieli problem z zatrzymaniem Ardo Kreeka. Sprytne zagranie Aleksandra Śliwki sprowadziło drużyny na drugi regulaminowy czas w tym secie (16:12). W drugiej części trzeciej partii gospodarze utrzymywali wysoką skuteczność w ataku, coraz pewniej ustawiali blok (20:16). Z czasem Estończycy popełniali coraz więcej niewymuszonych błędów. W końcówce trudne piłki kończył Buchowski. Zagrywka w siatkę Ardo Kreeka zakończyła pojedynek o brązowy medal.

Polska – Estonia 3:0
(25:22, 25:23, 25:20)

Polska: Nowakowski (7), Kędzierski, Romać (16), Buchowski (15), Grzechnik (7), Bednorz (4), Wojtaszek (libero) oraz Ferens i Śliwka (9)
Estonia: Pupart (11), Kreek (11), Toobal K. (1), Juhkami (6), Venno (10), Aganits (5), Rikberg (libero) oraz Taht i Toobal A.