Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Koniec rundy grupowej – Rosja z kompletem zwycięstw

MŚ kadetek: Koniec rundy grupowej – Rosja z kompletem zwycięstw

W rozgrywanych w Peru mistrzostwach świata kadetek rozgrywana jest ostatnia kolejka rundy grupowej. W niej kolejne zwycięstwo odniosła reprezentacja Rosji, która zakończyła ten etap z kompletem zwycięstw na koncie. Również ekipa niemiecka nie zaznała porażki.

Grupa A

Przez całego pierwszego seta Egipt prowadził grę pod swoje dyktando, przeważał nawet ośmioma punktami. W końcówce cała koncepcja gry jednak załamała się, do głosu doszły Meksykanki i to one po serii punktów prowadziły nawet 22:21. Od tego momentu rozpoczęła się niezwykle zacięta walka, a seta zakończyła dobra zagrywka ekipy z Egiptu. Druga partia była podobna – tyle że grze przewodziły siatkarki z Meksyku. Ich nadwyżka nie była jednak wysoka i ponownie doszło do wyrównania w końcówce, ale ekipa z Ameryki Południowej poradziła sobie i wyrównała stan meczu. Meksykanki coraz częściej zaczęły wykorzystywać swój blok, Egipt popełniał wiele błędów, zwłaszcza w zagrywce, którą wcześniej ustawiał sobie grę. W wyniku tego Meksyk cały czas uciekał w secie numer trzy i tym razem pewnie go wygrał. W kolejnej odsłonie obraz gry mocno się zmienił, drużyny co rusz wymieniały się prowadzeniem, a niezwykle wyrównaną walkę wygrały reprezentantki Egiptu. W tie-breaku Meksykanki straciły swoją szansę, cały czas bowiem prowadziły i wypracowały piłkę meczową przy stanie 14:11. To było jednak za mało, rywalki doszły do głosu i odwróciły losy niemal straconego seta, wygrywając 17:15.

Meksyk – Egipt 2:3
(26:28, 26:24, 25:17, 24:26, 15:17)

Meksyk: Mireles (21), Garcia (17), Gutierrez (12), Flores (11), Rivera (5), Perez (2), Arreola (libero) oraz Gomez (7), Gonzalez, Munoz i Amaro
Egipt: Meawad (22), Morsy (22), Amin (12), Ahmed (11), Mohamed (5), Elshebeny (1), Elawa (libero) oraz Sabik (libero) Moawad (12), Elelemy (4), Mahmoud (1) i Elmohandes

Od początku spotkania Peruwianki wraz z rywalkami wymieniały się dobrymi zagrywkami i akcjami w bloku, to jednak Azjatki łatwiej pracowały nad prowadzeniem, które osiągnęło sześć oczek (12:6). Powoli gospodynie turnieju zaczęły odrabiać straty, doszły nawet rywalki na jeden punkt (20:21), ale wtedy ponownie mocne uderzenia Tajwanek zwiększyły dystans i pozwoliły im wygrać. Podrażnione porażką miejscowe kolejną odsłonę rozpoczęły z wysokiego C i od razu odskoczyły na 4:0. Ciężar gry leżał na barkach Regalado, która przy atakach wykorzystywała ręce rywalek w bloku i co rusz skutecznie uderzała (13:7). Drużyna z Tajwanu próbowała gonić przeciwniczki, ale tylko częściowo jej się to udawało – w końcówce Peru znowu odskoczyło i wygrało do 21. Azjatycki zespół lepiej rozpoczął kolejną odsłonę, ale szybko Peruwianki przejęły inicjatywę, zmuszając przy tym przeciwniczki do wielu błędów. W tym secie Tajwan nie miał za wiele do powiedzenia, ale obudził się w kolejnym. Skuteczne kontry Azjatek wyprowadziły je na cztero-, pięciopunktową przewagę, ale od połowy partii do pracy wzięły się miejscowe, wyrównały najpierw po 17, a następnie w końcowych akcjach rozstrzygnęły partię i mecz na swoją korzyść.

Peru – Tajwan 3:1
(22:25, 25:21, 25:15, 25:23)

Peru: Leyva (16), Erquinigo (14), Guerrero (11), Regalado (6), de la Pena (6), Magallanes (3), Carrasco (libero) oraz Valencia (1) i Castillo
Tajwan: Chang (17), Chen C. (17), Tsai (7), Huang H. (5), Huang Y. (4), Chen Y., Liu (libero) oraz Huang Y. (8), Liao (3), Chen M. (3) i Pan

Pojedynek Niemcy – Serbia rozpoczęła wyrównana walka, ale niedługo później to Serbki wypracowały trzypunktową nadwyżkę. Straciły ją równie szybko, a inicjatywa już na długi czas przeszła na niemiecką stronę siatki. Serbki przez moment powalczyły jeszcze w końcówce pierwszej odsłony, ale to było wszystko, na co pozwoliły im przeciwniczki. Niemki największą przewagę wypracowały sobie zagrywką, którą bezpośrednio zdobyły aż 15 punktów w tych trzech setach. Widoczna była też ich przewaga w bloku. Tym samym reprezentacja Niemiec zakończyła rundę grupową z kompletem zwycięstw, tracąc jedynie dwa sety (w tym jednego w meczu z Polską).

Niemcy – Serbia 3:0
(26:24, 25:21, 25:21)

Niemcy: Orthmann (21), Weidt (11), Kastner (7), Lenz (6), Agbortabi (5), Spoler (2), Lohmann (libero) oraz Krause (4), Hoffmann (1) i Leweling
Serbia: Kocić (15), Lazović (12), Sekulić (12), Milojević (4), Asonja (2), Veselinović, Martinović (libero) oraz Jakisić (1), Stojković (1) i Radmilović

Od pierwszych akcji każdego z setów reprezentantki Rosji budowały szybko nadwyżkę i w ciągu ich trwania ani przez moment nie pozwalały dojść do głosu przeciwniczkom. Pojedyncze akcje w bloku Gonzalez w żaden sposób nie były w stanie poderwać zespołu Dominikany do walki. Niezwykle dużo problemów Rosjanki sprawiły swoim rywalkom zagrywką, punktując nią 12 razy. Sama Lazarenko zdobyła tym elementem sześć punktów. Dominikanki pokazały w całym meczu jedynie kilka konkretnych i dobrych akcji, zupełnie oddając pole przeciwniczkom. Tym samym straciły jakiekolwiek szanse na awans do kolejnej rundy turnieju.

Rosja – Dominikana 3:0
(25:13, 25:19, 25:19)

Rosja: Lazarenko (15), Smirnowa (12), Kotowa (10), Jemielina (8), Worobiewa (6), Bałyko (3), Oganiezowa (libero) oraz Stalnaja (3), Rysewa (1), Pligunowa i Szakimrowa
Dominikana: Martinez (10), Duran (9), Luna (4), Gonzalez (3), Rosario (3), Flores (1), Pimentel (libero) oraz Ubiera (libero), Paredes i Rondon

Pojedynek Belgijek z amerykańskim zespołem był niezwykle wyrównany oraz pełny zwrotów akcji, mimo to pierwsza partia rozgrywana była przy prowadzeniu ekipy z Ameryki Północnej. Drugą partię otworzyła świetna gra europejskiej ekipy, kiedy jednak w polu zagrywki pojawiła się Plummer, Amerykanki od razu przejęły inicjatywę i wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Od tego momentu przez dłuższy czas Belgijki goniły rywalki, a remis wypracowały dopiero po drugim czasie technicznym. W kolejnych akcjach z kolei Belgia wyszła na prowadzenie (21:19), ale nie utrzymała go do końca – rywalki po bloku Plummer triumfowały. W trzecim secie poszły za ciosem i nie pozwoliły przeciwniczkom na ugranie choć jednego seta.

Belgia – USA 0:3
(17:25, 23:25, 19:25)

Belgia: Herbots (9), Stragier (9), van Avermaet (8), van den Vonder (6), Coppin (4), Coppens (4), de Tant (libero) oraz Flament, Kindt, Valkenborg, de Quick i D’hondt
USA: Sun (16), Plummer (14), Lanier (10), Pittman (5), Stone (4), Hilley, Clark (libero) oraz Lilley (4), Hentz i Samedy

Egonu już od pierwszych akcji szalała we włoskiej ekipie. To dzięki jej świetnym atakom europejski team prowadził. Japonki próbowały gonić przeciwniczki, ale kolejne akcje kończone pod rząd przez Włoszkę uniemożliwiały im to. Co ważne włoska rozgrywająca gdy widziała, że jej główna punktująca łapie zadyszkę, kierowała piłki do reszty zespołu, umiejętnie rozkładając grę na każdą zawodniczkę. Kiedy natomiast Egonu wracała do dyspozycji, ponownie otrzymywała większość piłek. Azjatki tylko momentami potrafiły wyrównać widowisko – było tak w połowie partii drugiej oraz w pierwszych akcjach seta trzeciego. W dodatku obudziły się także w ostatnich akcjach meczu. Gdy już wydawało się, że Włoszki dokończą łatwo pojedynek, azjatyckie siatkarki zaczęły umiejętnie zagrywać i dokładać do tego akcje w bloku. Niespodziewanie Japonia wyszła na prowadzenie 23:20, ale nie udało się jej przedłużyć starcia. Włoski team walczył do samego końca i lepiej poradził sobie w zaciętej i nerwowej końcówce.

Włochy – Japonia 3:0
(25:22, 25:20, 35:33)

Włochy: Egonu (24), Orro (11), Piani (10), Lubian (9), Mazzaro (9), Melli (4), Zannoni (libero) oraz Mancini (1) i Provaroni
Japonia: Nakagawa (21), Kurogo (20), Aratani (4), Sekiyama (4), Horie (3), Seki (1), Kagamihara (libero) oraz Yamaaguchi i Hayashi

Reprezentantki Brazylii na koniec rozgrywek grupowych rozegrały niemal treningowy pojedynek z Kubą. Drużyna kubańska okazała się najsłabszym ogniwem w grupie D i zakończyła mistrzostwa świata bez seta na koncie. Skuteczna gra Brazylijek wymuszała na rywalkach błędy, Kubanki popełniły ich ogrom – 28, a po złych zagraniach canarinhos otrzymały zaledwie 6. Tak naprawdę ekipa z Ameryki Południowej nie musiała wznosić się na wyżyny swoich umiejętności i spokojną grą od początku do końca zakończyła mecz wygraną.

Kuba – Brazylia 0:3
(15:25, 8:25, 17:25)

Kuba: Perez (9), Medina (9), Herrera (4), Palma (3), Castillo (2), Aguilera (2), Aguero (libero) oraz Cese (3) i Massip (2)
Brazylia: de Carvalho (10), Alecrim (9), Franklin (8), Costa (8), Cavatao (7), dos Santos (2), da Silva G. (libero) oraz da Silva L. (3) i Sehn