Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME U-18: Lenc i Lewicki powalczą tylko o 5. miejsce

Plażowe ME U-18: Lenc i Lewicki powalczą tylko o 5. miejsce

Polska dwójka Lenc/Lewicki przez turniej mistrzostw Europy U-18 szła jak burza. Niestety, w trzecim rozgrywanym w sobotę pojedynku Polacy musieli uznać wyższość pary z Ukrainy i w niedzielę powalczą zaledwie o piątą lokatę.

Adam Lenc i Maciej Lewicki do pierwszej rundy turnieju rozgrywanego na Łotwie awansowali z jedną grupową porażką, ale jak się okazało, nie wpłynęła ona na nich negatywnie. Polska para w meczu pierwszej rundy nie dała żadnych szans duetowi z Czech Kasan/Dvorak. Biało-czerwoni już od początku meczu narzucili swój styl gry. Grali bardzo dobrze w polu zagrywki, skutecznie atakiem w obronie i blokiem, popełniali także mniej błędów. W konsekwencji pozwolili rywalom zdobyć przeciwnikom zaledwie piętnaście oczek. W drugiej partii obraz gry nie uległ zmianie, Polacy dalej przeważali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Lewicki z Lencem spokojnie kontrolowali to, co się działo na piasku i w drugiej części seta Czesi ugrali jeszcze mniej, bo zaledwie trzynaście punktów. Po 30 minutach gry Polacy mogli świętować awans do kolejnej fazy turnieju, w niej zmierzą się jeszcze w sobotę z reprezentantami gospodarzy – parą Ozolins/Smits.

Lenc/Lewicki POL [3] –  Kasan/Dvorak CZE [8] 2:0
(21:15, 21:13)

Lepiej w mecz weszli Łotysze, którzy trochę przeważali na boisku, a po asie serwisowym prowadzili 9:7. Na tym jednak zakończyła się dobra gra gospodarzy, a swój rytm zaczęli łapać biało-czerwoni. Po chwili to para Lenc/Lewicki była na pewnym prowadzeniu 14:11 i 16:12. Grający pod coraz większą presją Łotysze zaczęli się też mylić i ostatecznie w partii premierowej triumfowali Polacy – 21:16. Nasi siatkarze utrzymywali dobrą grę w kolejnej odsłonie. Lenc i Lewicki rozpędzali się z akcji na akcję, rywalom nie pomagał doping własnej publiczności (5:2). W pewnym momencie jednak ich gra stanęła, a sytuację wykorzystali gospodarze, odskakując po bloku i kontrze na 14:9. Polacy przy prowadzeniu za szybko poczuli się pewni siebie, co ich trochę zgubiło. Przeciwnicy nie oddali już inicjatywy do końca seta i wygrali do 12. Głupio przegrany set mocno podrażnił biało-czerwonych, którzy na tie-breaka wyszli mocno zmotywowani i od razu zdominowali boisko (5:0). Łotysze jeszcze próbowali gonić biało-czerwonych, ale jedyne, co mogli odpracować, to część strat i po skutecznym bloku było 11:8 dla Polaków. Nasza para nie dała sobie wyrwać zwycięstwa z rąk i niedługo później cieszyła się z wygranej zarówno w secie, jak i całym meczu.

Ozolins/Smits LAT [27] – Lenc/Lewicki POL [3] 1:2
(15:21, 21:12, 10:15)

Na początku spotkania była widoczna przewaga polskiej dwójki. Lenc z Lewickim kończyli niemal każdą akcję, rywale wręcz przeciwnie – to zaowocowało prowadzeniem 7:3. Rywale próbowali skuteczną zagrywką trochę wpłynąć na grę biało-czerwonych i udało im się to, po dwóch autowych zbiciach Polaków tracili tylko punkt (8:9). Nasi siatkarze szybko jednak znowu wzięli się za budowanie nadwyżki i po skutecznych akcjach w bloku i kontrze znowu cieszyli się z czteropunktowej nadwyżki (12:8). Ukraiński duet cały czas walczył i kiedy swoją skuteczność w ataku stracił, Polacy wykorzystali ten moment. Dystans szybko zmniejszył się, a rywale objęli w pewnym momencie minimalne prowadzenie (16:15). Wtedy obudzili się nasi siatkarze, którzy wygrali trzy kolejne akcje i odzyskali przewagę (18:16). Reprezentanci Ukrainy nadal gonili wynik, co im się opłaciło. Presja nie sprzyjała biało-czerwonym, którzy nie utrzymali skuteczności w nerwowym momencie i przegrali do 21.

Ukraińcy poszli za ciosem w kolejnej odsłonie i od razu odjechali z wynikiem na 7:3 i choć Polacy zbliżyli się na dystans dwóch punktów, to cały czas przeciwnicy utrzymywali się na czele. Z czasem ukraiński duet zaczął coraz mocniej przeważać (14:9), a pojedyncze dobre akcje Polaków, m.in. w zagrywce, nie były w stanie im zagrozić. Taki stan rzeczy utrzymał się już do samego końca i w spotkaniu triumfowali reprezentanci Ukrainy.

Polujan/Wietskij UKR [15] – Lenc/Lewicki POL [3] 2:0
(23:21, 21:16)