Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Pierwsza wygrana Polek w Peru

MŚ kadetek: Pierwsza wygrana Polek w Peru

Reprezentacja Polski kadetek w drugim dniu rozgrywanych w Peru mistrzostwach świata odniosła swoje pierwsze zwycięstwo i zdobyła pierwsze punkty. Podopieczne trenera Andrzeja Pecia po piątkowej porażce z Serbią wygrały 3:2 z reprezentacją Tajlandii.

Polki rozpoczęły mecz bardzo dobrze, szybko odskoczyły na 4:1, lepiej spisując się na siatce. Znakomity blok dał biało-czerwonym przy stanie 8:3 przerwę techniczną. W tym momencie Polki miały już na swoim koncie trzy punktowe bloki. Asy serwisowe i bloki pozwoliły jednak Tajlandii doprowadzić do remisu 9:9 przy zagrywkach Wipawee Shritong. Wkrótce zespół z Azji prowadził już 13:11, będąc lepszym przede wszystkim w ataku. Po znakomitej akcji w tym elemencie Srithong zespoły przy stanie 16:14 dla Azjatek zeszły na przerwę techniczną. Tajlandia zyskiwała coraz większą przewagę, dalej imponując przede wszystkim skuteczniejszym atakiem (19:15). O drugi czas poprosił trener Andrzej Peć, po którym Polki punktowały atakiem i blokiem. Łącznie w serii było sześć oczek i nasze reprezentantki wyszły na prowadzenie 21:19. Przy stanie 24:20 biało-czerwone miały już piłki setowe, Tajlandia obroniła jedną z nich, ale wkrótce było już 25:21 i 1:0 dla Polski.

Drugą partię Tajlandia rozpoczęły za sprawą silnego ataku, od stanu 6:1 szybko zmuszając Andrzeja Pecia do wzięcia czasu. Na przerwie technicznej Tajki prowadziły już 8:4. Po powrocie na boisko biało-czerwone nie były przez moment w stanie przeciwstawić się rywalkom, które przeważały już 13:6 po asie serwisowym. Dopiero dobra zagrywka Agaty Michalewicz dała sygnał do odrabiania strat i na kolejnym czasie technicznym różnica wynosiła już tylko dwa oczka. Po niej jednak zespół z Azji nie pozwolił na dalsze odrabianie strat, a nawet powiększył przewagę (20:16). W grze Polek widać było większą ilość błędów własnych. Biało-czerwone jednak nieźle punktowały w ataku, co w dużej mierze pozwoliło im odrobić straty (23:23). Doszło do zaciętej gry na przewagi. Zmorą biało-czerwonych były jednak błędy własne, także taka akcja zakończyła tę partię, przy piłce setowej dla rywalek pomyliła się Aleksandra Rasińska.

Polski zespół dzięki dobrej grze w ataku znakomicie rozpoczął seta numer trzy, od stanu 5:2 zmuszając trenera Tajlandii Ratanarasiego do wzięcia czasu. Biało-czerwone cały czas utrzymywały niewielką przewagę (8:4). Polski zespół ograniczył błędy własne, wciąż grał znakomicie, punktował blokiem – do stanu 15:8 było już w tym elemencie 12:4. Dobrze działał także polski atak i w konsekwencji na przerwie technicznej było już 16:8. Różnica wkrótce wynosiła już kilkanaście punktów (24:9). Polki dalej znakomicie blokowały (17:4 w zdobyczach punktowych w tym elemencie do tego fragmentu meczu). Bardzo dobrze działała także zagrywka, gdzie po dwóch asach serwisowych z rzędu były już piłki setowe. Ostatecznie rozbita i kompletnie pogubiona Tajlandia ugrała w tym secie zaledwie 10 punktów.

Szybka porażka nie wpłynęła jednak na Tajki, które od razu w kolejnym secie odskoczyły na 4:0. Biało-czerwone szybko jednak odrobiły straty i wkrótce to one prowadziły 7:5 w dużej mierze za sprawą dobrej gry zagrywką Martyny Świrad i tradycyjnie już w tym meczu – blokiem (19:4). Dobrze także działał atak. Na pierwszej przerwie technicznej było już 8:6 dla Polek, ale po powrocie na boisko Tajlandia doprowadziła do remisu 9:9, a następnie głównie dzięki zagrywce Chagon Sutimon wyszła na prowadzenie 11:9. O czas poprosił Andrzej Peć, jego podopieczne doprowadziły do remisu 12:12. W tej partii Azjatki zdecydowanie lepiej spisywały się w ataku, a dodatkowo nasza młoda reprezentacja popełniała także nieco więcej błędów własnych, do stanu 15:15 w tym secie oddały już przeciwniczkom 23 oczka, otrzymując 18. Dalej znakomicie działał blok (22:4 w tym elemencie), wynik seta jednak cały czas oscylował wokół remisu (17:17). Dobry atak i zagrywka Tajlandii i kolejne błędy własne Polek w dużej mierze pozwoliły Azjatkom odskoczyć na 20:18. Wkrótce po kolejnych akcjach Tajlandii były już piłki setowe, dobre akcje w ataku Aleksandry Rasińskiej pozwoliły doprowadzić do stanu 24:22, ale jednak nie udało się uniknąć tie-breaka.

Polki rozpoczęły tie-breaka od stanu 3:1, ale Tajki szybko odrobiły straty i wyszły na 4:3. Kiedy Azjatki osiągnęły już dwa oczka przewagi, trener Andrzej Peć wezwał swoje podopieczne do siebie. Poskutkowało, bowiem wkrótce na tablicy wyników był już remis po udanych atakach Polek. Przy zmianie stron jednak to Tajlandia była lepsza. Przy stanie 7:9 trener Peć ponownie wezwał swoje zawodniczki do siebie. Spotkanie to jednak było pewne dramaturgii, wkrótce na tablicy znowu był remis, ale w ważnym momencie to biało-czerwone wyszły na prowadzenie między innymi za sprawą dobrej zagrywki (13:11). Takie prowadzenie utrzymały już do końca meczu i wygrały ten arcytrudny bój. Ewenementem na pewno jest ilość punktowych bloków Polek, zanotowały ich aż 25, przy 6 rywalek, w asach serwisowych było 11:10 dla Polek. Obie ekipy mniej więcej równo zagrały także w ataku, ale to Polki myliły się 29 razy, przy 23 błędach przeciwniczek.

Zagrałyśmy dzisiaj lepiej niż w spotkaniu przeciwko Serbkom. Cieszy wygrana, ale trochę szkoda, że nie udało się zakończyć meczu w czterech setach. Najlepsza w naszym wykonaniu była trzecia partia, w której oddałyśmy przeciwniczkom zaledwie 10 punktów. Zdecydowanie górowałyśmy w grze blokiem, bardzo dobra była również zagrywka. Tajki grały nieźle w obronie, ale i w tym elemencie nie ustępowałyśmy im pola, co w efekcie dało cenne zwycięstwo – skomentowała wygraną reprezentacyjna libero, Maria Stenzel.

Polska – Tajlandia 3:2
(25:21, 26:28, 25:10, 22:25, 15:13)

Polska: Michalak (23), Rasińska (21), Świrad (8), Michalewicz (7), Sobiczewska (2), Fedusio (2), Stenzel (libero) oraz Murek (18), Świder (9) i Łysiak (libero)
Tajlandia: Juangjan (19), Srithong (18), Sagon (13), Sang-Ob (9), Aupradit (4), Hookampang, Yotpinit (libero) oraz Jaisaen (4) i Sooksod (1)