Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LE M, gr. A: Macedonia po raz drugi wygrała w Kaliszu

LE M, gr. A: Macedonia po raz drugi wygrała w Kaliszu

Siatkarze reprezentacji Macedonii po raz drugi pokonali w Kaliszu biało-czerwonych. Tym razem przyjezdni ulegli Polakom wysoko w pierwszym secie, ale pozostałe trzy partie rozstrzygnęli na swoją korzyść. Macedończycy zakończyli rozgrywki grupowe na drugim miejscu.

Sobotnie spotkanie Polacy rozpoczęli zdecydowanie lepiej niż w piątek, choć początek pierwszego seta należał do Macedończyków, którzy prowadzili 4:2. Szybko jednak z pomocą przyszedł blok, dzięki któremu reprezentacja Polski doprowadziła do remisu 5:5. Od tego momentu gospodarze zaczęli dominować na boisku, w zasadzie punktowali wszystkimi elementami, ale najwięcej punktów przynosił im wspomniany już blok. Doskonale w nim radził sobie Jan Nowakowski, w ataku natomiast wyróżniał się Bartosz Bednorz. Efektem takiej gry było prowadzenie 16:10 na drugiej przerwie technicznej podopiecznych trenera Andrzeja Kowala. W dalszej fazie seta przewaga polskiej drużyny nie zmalała, a wręcz przeciwnie – jeszcze się powiększyła. W rezultacie Polacy po skutecznym bloku Dawida Dryi i Bartłomieja Bołądzia wygrali pewnie 25:15.

Początek kolejnej partii ponownie należał do gości, tym razem jednak swoją niemoc w szczególności w ataku gospodarze przełamali dopiero po pierwszej przerwie technicznej. W doprowadzeniu do remisu 9:9 podobnie jak w pierwszej odsłonie meczu pomógł blok, w którym zdecydowanie biało-czerwoni przeważali. Od tej chwili set bardzo się wyrównał, a gra toczyła się punkt za punkt. Taka sytuacja utrzymywała się aż do samego końca, żadna z ekip nie odpuszczała, gra była bardzo zacięta. W końcówce błąd w ataku popełnił Bartłomiej Bołądź, co spowodowało, że to macedońska drużyna miała dwie piłki setowe. Wykorzystała drugą z nich i zwyciężyła 25:23.

Trzecia odsłona meczu to kontynuacja dobrej gry zespołu z Macedonii, który po wygranym secie wyraźnie poczuł wiatr w żaglach. Początek jednak był wyrównany, dopiero po pierwszej przerwie technicznej przewaga gości zaczynała się powiększać. Polacy popełniali więcej błędów niż w poprzednich partiach, co wykorzystywali bezlitośnie Macedończycy. Rezultatem tego było ich prowadzenie 19:16, trener Andrzej Kowal był zatem zmuszony szukać kogoś, kto może jeszcze uratować tego seta. Na boisku pojawił się Szymon Romać i od razu popisał się dwoma skutecznymi atakami. Było to jednak za mało, by móc nawiązać walkę z rywalem, który pewnie zmierzał po wygraną. Ostatecznie po ataku w aut Adriana Buchowskiego goście zwyciężyli 25:19.

Czwarta partia rozpoczęła się od gry punkt za punkt, cios za cios. Żadna z drużyn nie odpuszczała, każda z nich była bardzo zdeterminowana. Polacy nadal popełniali dużo błędów, ale Macedończycy również nie byli gorsi w tym elemencie. Tuż przed drugą przerwą techniczną gościom udało się zablokować Szymona Romacia i w wyniku tego prowadzili oni 16:14. Po regulaminowym czasie biało-czerwoni zniwelowali straty i ponownie partia toczyła się akcja za akcję. W końcówce dwupunktową przewagę „wyszarpali” zawodnicy z Macedonii i to oni byli bliżej końcowego sukcesu w tym spotkaniu. W tym momencie trener Andrzej Kowal poprosił o czas, który jak się później okazało nie przyniósł zamierzonego skutku. Po chwili Nikola Gjorgiev wykonał skuteczny atak i to macedońska drużyna po raz drugi cieszyła się z wygranej, tym razem 3:1.

MVP dwumeczu: Jovica Simovski, Damian Wojtaszek

Polska – Macedonia 1:3
(25:15, 23:25, 19:25, 22:25)

Polska: Dryja (7), Nowakowski (13), Kędzierski (4), Bołądź (7), Buchowski (6), Bednorz (12), Wojtaszek (libero) oraz Romać (9), Ferens (4), Pająk, Grzechnik i Marcyniak
Macedonia: Gjorgiev G., Josifov (14), Gjorgiev N. (19), Ljaftov (10), Simovski (13), Gjorgjevski (5), Michailov (libero) oraz Angelovski (libero), Despotovski i Karanovikj