Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Pewne wygrane siatkarek z Izraela i Turcji

LE K: Pewne wygrane siatkarek z Izraela i Turcji

Na sobotę zaplanowano trzy mecze LE kobiet. W cieniu meczu biało-czerwonych w Tbilisi reprezentacja Izraela pewnie w trzech setach pokonała Gruzję. W Ankarze Turczynki tylko w pierwszym secie męczyły się z Węgierkami, ostatecznie wygrywając 3:0.

Dla Gruzji ten mecz był szczególny, ponieważ był to pierwszy mecz Ligi Europejskiej rozegrany na gruzińskiej ziemi, a także pewnego rodzaju sprawdzian przed mistrzostwami Europy w 2017 roku.

W poprzednim tygodniu gruziński zespół musiał pogodzić się z podwójną porażką z Węgierkami, w tym tygodniu zadanie także nie było łatwe do wykonania. Pomimo przegranej w trzech setach gospodynie dały z siebie wszystko i w każdej z partii walczyły do samego końca. Pomimo tego Gruzja grała zbyt nerwowo, by móc nawiązać skuteczną walkę z Izraelem, co pokazuje sytuacja z trzeciego seta. Wtedy to Gruzinki prowadziły 5:0, ale pozwoliły na to, by Izraelki szybko je dogoniły i przejęły inicjatywę. W rezultacie ekipa gości zwyciężyła 25:20 i w cały meczu 3:0.

Najlepszą atakującą na boisku była Galit Devash, która zdobyła tym elementem 13 punktów. W drużynie z Gruzji wyróżniły się natomiast Ann Kalandadze, która posłała trzy asy serwisowe, oraz Tinatin Czauczidze, która skutecznie zablokowała rywalki cztery razy.

Gruzja – Izrael 0:3
(21:25, 17:25, 20:25)

Gruzja: Gapridanszwili (8), Kipszidze (2), Twauri (6), Sturua (7), Kalandadze (10), Czauczidze (7), Sanadze (libero) oraz Markaraszwili, Czelidze (1), Zadimenczenko i Sosnowskaja
Izrael: Gluck (2), Starikov (6), Peham S. (2), Devash (15), Zur (14), Kolnogorov (10), Zinober (libero) oraz  Peham D. (4), Saada (1), Stein, Vitalia i Shebotarov (3)

W drugim spotkaniu pomiędzy Turcją a Węgrami w ramach rozgrywek Ligi Europejskiej kobiet ponownie lepsze były gospodynie, które wygrały 3:0. Gruzinki natomiast w swoim domowym debiucie musiały przełknąć gorycz porażki z zespołem z Izraela.

Początek spotkania nie był zbyt łatwy dla Turczynek, ponieważ Węgierki wyszły na boisko bardzo zdeterminowane. Efektem tego była bardzo wyrównana gra i prowadzenie Turcji tylko jednym punktem na pierwszej przerwie technicznej. Po niej świetną zagrywką popisała się Birgul Guler, a w ataku „szalała” Fatma Yildirim. Te akcje były kluczowe dla gospodyń, które na drugiej przerwie technicznej ponownie miały jeden punkt przewagi. Punkt za punkt – tak wyglądała dalej ta partia. Dopiero w końcówce pełnej emocji, spektakularnych akcji i obron zawodniczki z Turcji postawiły kropkę nad i, wygrywając 26:24.

W drugiej partii Turczynki szybko wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, m.in. dzięki błędom popełnianym przez zespół gości. Turecka ekipa bardzo dobrze radziła sobie w bloku, to był element, który przynosił jej najwięcej punktów. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły już 16:7 i miały pełną kontrolę nad tym setem. Węgierki nie potrafiły wyprowadzić skutecznych ataków, popełniały bardzo dużo błędów. Taki obraz gry utrzymał się do końca, Turcja wygrała 25:15, a bohaterką ostatnich akcji została Meryem Boz.

Trzecia odsłona meczu to dominacja ekipy z Turcji, która po wygranej w dwóch poprzednich partiach grała bardzo swobodnie. Już na pierwszej przerwie technicznej prowadziła ona 8:5. Od tego momentu Węgry zdobyły już tylko pięć punktów, rozpędzone Turczynki zakończyły natomiast mecz siedmioma z rzędu asami serwisowymi Birgul Guler.

Najlepszymi zawodniczkami meczu były Fatma Yildirim, która zdobyła najwięcej punktów w ataku, oraz Birgul Guler, której zagrywki siały spustoszenie w szeregach rywala.

Turcja – Węgry 3:0
(26:24, 25:15, 25:10)

Turcja: Yilmaz (1), Güller (11), Yildirim (14), Boz (13), Gürkaynak (5), Aydinogullari (4), Ersari (libero) oraz Kayacan (libero), Kestirengöz (4), Karasoy (3), Cakiroglu (2) i Zent
Węgry: Sandor (3), Salas (2), Szeles (5), Dobi (1), Liliom (6), Horvath (9), Kötel D. (libero) oraz Szakmary (1), Kötel Z. (1), Vacsi (1), Pallag (1) i Szombathelyi