Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Turczynki bezlitosne dla Węgierek

LE K: Turczynki bezlitosne dla Węgierek

W rozegranym na własnym parkiecie meczu w ramach Ligi Europejskiej siatkarek reprezentacja Turcji nie dała żadnych szans Węgierkom. Gospodynie przeważały w każdym elemencie siatkarskiej sztuki i jedynie w trzeciej partii oddały ponad dwadzieścia punktów.

Gospodynie z impetem rozpoczęły to spotkanie, na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3 i wcale nie zwalniały tempa, w pełni kontrolowały boiskowe wydarzenia. Na kolejnej przerwie technicznej różnica wciąż wynosiła kilka oczek (16:11) i cały czas Turczynki kontrolowały to, co działo się na boisku. Były zespołem lepszym w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (22:13), a przy stanie 24:14 były już piłki setowe. Gospodynie wykorzystały już pierwszą okazję na skończenie seta.

Początek drugiej odsłony był wyrównany (3:3), na pierwszej przerwie technicznej Turczynki zdołały jednak odskoczyć na dwa oczka (8:6) i jak się okazało, był to początek „odjazdu”. Miejscowe z piłki na piłkę podkręcały tempo, zyskiwały przewagę w każdym elemencie (16:7). Ta seria wydaje się ustawiła już wynik tej części meczu. Gra się co prawda nieco wyrównała, ale to Turczynki mogły spokojnie kontrolować boiskowe wydarzenia (19:11). W końcówce jednak Turczynki były już bezlitosne, jeszcze bardziej podkreśliły swoją dominację (24:13, 25:14).

Kolejną odsłonę dość niespodziewanie to Węgierki rozpoczęły od stanu 3:1, ale gospodynie szybko wyrównały na 3:3. Kilka minut później Turczynki były już na prowadzeniu i to czteropunktowym (10:6). Podobnie jak w poprzednich setach Węgierki miały coraz większe problemy z nawiązaniem walki z rywalkami, które w pełni kontrolowały boiskowe wydarzenia (13:8). Węgierki starały się odrabiać straty, ale argumentów starczyło im jedynie na doprowadzenie do stanu 12:15. Turczynki pewnie zmierzały po wygraną 3:0, prezentując lepszą, bardziej poukładaną siatkówkę od przeciwniczek (18:13, 21:15). Węgierki zdobyły się na jeszcze jeden zryw (19:21), ale miejscowe nie dały już sobie wyrwać wygranej (24:21, 25:21).

Kluczem do sukcesu niewątpliwie była znakomita zagrywka tureckiej drużyny, która popisała się w tym spotkaniu aż jedenastoma asami serwisowymi, z czego aż pięcioma Meryem Boz, liderka zespołu (18 punktów w meczu), Węgierki dokonały tej sztuki zaledwie trzy razy. Wiele było też zagrywek uniemożliwiających wyprowadzenie akcji. Serwis pomagał także ustawić Turczynkom szczelny blok (11:1). Podopieczne trenera Dilika przeważały także w ataku (47% przy 40% rywalek). Popełniły także mniej błędów własnych.

Turcja – Węgry 3:0
(25:14, 25:14, 25:21)

Turcja: Yilmaz (4), Guler (6) Yildrim (12), Boz (18), Gurkaynak (7), Aydinogullari (4), Ersari (libero) oraz Kayacan (libero), Kestirengoz (3), Karasoy (1) i Cakiroglu (1)
Węgry: Sandor (8), Talas (3), Szeles (2), Dobi (4), Liliom (8), Horvath (11), Kotel D. (libero) oraz Kotel Z., Vasci (2), Pallag (3) i Szombathelyi