Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Mauro Berruto: Istnieją wartości, które nie podlegają negocjacjom

Mauro Berruto: Istnieją wartości, które nie podlegają negocjacjom

fot. archiwum

Mauro Berruto, trener reprezentacji Włoch, w lipcu złożył dymisję w wyniku dyskusji rozgorzałych po jego decyzji o usunięciu 4 zawodników. Poniżej zamieszczamy list otwarty, w którym Mauro Berruto wyjaśnił powody swojej decyzji.

 

List otwarty z dnia 29 lipca 2015:

Dzisiaj poinformowałem prezesa Carlo Magriego o mojej decyzji dotyczącej rezygnacji z funkcji trenera reprezentacji piłki siatkowej i o złożeniu dymisji na ręce prezesa i Rady Federacji.Atmosfera, która powstała wokół zespołu w związku z postępowaniem dyscyplinarnym, które rozpocząłem wobec czterech zawodników przed Final Six Ligi Światowej w Rio de Janeiro, sprawiła, że uświadomiłem sobie brak pełnego zaufania do moich działań, którego zawsze byłem świadomy, a które to zaufanie jest warunkiem koniecznym do pełnienia tego odpowiedzialnego zadania.

Cierpienie, jakie wiąże się z rezygnacją z roli trenera miesiąc przed wydarzeniem, które było moim celem i którego dotyczyła cała moja czteroletnia praca, nie podlega dyskusji wobec obrony wartości, które uważam za podstawowe, tj. szacunku dla zasad i dla barw narodowych. Są to wartości, które uważam za zasadnicze w mojej wizji sportu.

Wzruszająca odpowiedź drużyny na moją decyzję (zwycięstwo w meczu z Serbią, a następnie odważna przegrana z Polską, drużyną mistrzów świata) przywraca mi pewność, że wszystko opiera się na właściwych wartościach.

Z przykrością jednak zachowuję to przekonanie dla siebie, dziękując z całego serca 13 zawodnikom grającym w wymienionych meczach, ponieważ głosy tych, którzy odczytali moją decyzję jako nieudolność zarządzania, brak kompetencji do pełnienia wyznaczonej roli, szkodę ekonomiczną, a nawet przyczynę złego wizerunku naszej drużyny, budzą we mnie myśli, że przestrzeganie zasad naprawdę stało się obecnie względne.

Jeśli jest to prawdą, zmuszony jestem się wycofać, ponieważ fakt ten nie jest i nie będzie moim sposobem rozumienia sportu i pełnienia roli trenera.

Dziękuję wszystkim tym, którzy pracowali ze mną przez te wszystkie lata, zawodnikom i członkom sztabu szkoleniowego, ponieważ wiele się od nich nauczyłem. Szczególne podziękowania kieruję do 30 zawodników, którzy w ciągu tych czterech lat występowali w barwach narodowych. Jestem z tego bardzo dumny, ponieważ taka radość nie ma ceny.

Dziękuję wszystkim członkom sztabu drużyn reprezentacji juniorów, a w szczególności Mario Barbiero, sile napędowej naszej młodzieżowej siatkówki. Od pierwszej chwili chciałem pokazać, że reprezentacja seniorów stanowi część wspólnego projektu, który rozpoczyna się w wieku czternastu lat, poprzez lokalne spotkania Regional Days. Nasze drużyny juniorów od kilku lat brylują w Europie i na świecie i uważam ten fakt, wraz z reformą Under 13, za kolejny powód do dumy.

Dziękuję prezesowi Magri za to, że dnia 17 grudnia 2010 roku spełnił moje największe marzenie z dzieciństwa. Od tego dnia minęło wiele lat, w których pojawiły się medale, zwycięstwa i przegrane. Słyszałem hymn narodowy 134 razy, a moje serce za każdym razem było pełne dumy i szacunku dla znajdującej się przede mną flagi.

Zachowam wiele wspomnień, ale wybieram w szczególności jedno z nich: zdjęcie zrobione na podium olimpijskim w Londynie. Największy zaszczyt, jaki może wyobrazić sobie chłopak, który rozpoczął treningi w małym mieście.

Mam ostatnie życzenie, które winien jestem przede wszystkim moim dzieciom, Francesco i Beatrice. Chciałbym wyjaśnić im, że nowy sposób komunikacji, oparty na opiniach wyrażanych na forach publicznych sieci społecznościowych, spowodował, że zostały na mój temat napisane rzeczy, których, mam nadzieję, one nigdy nie przeczytają. Za pełnionymi funkcjami kryją się osoby, a zasada szacunku powinna obowiązywać również w tym nowym sposobie komunikacji. Chciałbym, aby Francesco i Beatrice rośli z myślą, że poszanowanie zasad i osób jest podstawową wartością. Chciałbym, żeby byli dumni z faktu, że ich ojciec, zaczynając od zera, miał niewyobrażalny zaszczyt reprezentować nasz kraj. Chciałbym, żeby byli dumni z faktu, że ich ojciec zostanie zapamiętany nie tylko z powodu 7 zdobytych medali, ale również dlatego, że zawsze na nie uczciwie pracował. Ciężko, uczciwie i w zgodzie z wyznawanymi wartościami.

Mauro

Tłumaczenie:
Biuro tłumaczeń ITAL-POL Katarzyna Balińska
www.ital-pol.info

źródło: mauroberruto.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-08-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved