Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > W Opolu dwóch drugoligowców i problem urodzaju

W Opolu dwóch drugoligowców i problem urodzaju

fot. archiwum

W nadchodzącym sezonie w Opolu będą działać konkurencyjne drużyny siatkarek: jedna związana z Uniwersytetem Opolskim, druga tworzona właśnie przez Politechnikę Opolską. Obie mają zagrać w drugiej lidze kobiet i powstaje problem...

Rozwiązaniem jest tylko porozumienie obu uczelni. Nie może być mowy o wspieraniu dwóch z pieniędzy publicznych – podkreśla wiceprezydent Janusz Kowalski.

Od 2008 roku w Opolu istnieje Stowarzyszenie Miłośników Siatkówki, które od 2009 roku występuje w II lidze i dotychczas było jedyną drużyną siatkarek w regionie grającą w rozgrywkach centralnych. Od niedawna drużyna ta związana jest z Uniwersytetem Opolskim.

Konflikt w opolskim środowisku siatkarskim wybuchł, gdy do II ligi zgłosił się drugi kobiecy zespół, tworzony od podstaw przez AZS KU Politechnika Opolska. Jak przyznaje jego prezes, nie była to spontaniczna decyzja. – Pomysł reaktywacji sekcji siatkarek powstał wiele lat temu, a od kiedy zmieniły się władze politechniki, a nowym rektorem został prof. Marek Tukiendorf, zaczęło to nabierać realnych kształtów – mówi Tomasz Wróbel.Mamy wiele sekcji rekreacyjnych i wyczynowych, zwłaszcza w sportach indywidualnych, ale uczelnia potrzebuje także zespołu, który byłby atrakcją dla kibiców i przyciągnął ich na trybuny. Zależało nam na zespole kobiet. A ponieważ piłka ręczna i koszykówka istnieją w innych miastach, Krapkowicach, Dobrzeniu Wielkim i Brzegu, postanowiliśmy postawić na siatkówkę – tłumaczy Wróbel.

Początkowo Politechnika planowała, że weźmie SMS pod swoje skrzydła i na tej bazie utworzy zespół akademicki. Oba kluby prowadziły negocjacje w tej sprawie, ale ostatecznie nie doszło do porozumienia, a działacze SMS-u wybrali ofertę współpracy z Uniwersytetem Opolskim. Stosowną umowę podpisano na początku czerwca. – Nie było żadnej konkretnej propozycji ze strony politechniki. Tymczasem uniwersytet zaoferował m.in. miejsca w akademikach, częściowe zapewnienie transportu na mecze, a w przyszłości także wsparcie w ramach promocji uczelni – tłumaczy prezes SMS-u Jan Piotrowski.

W tej sytuacji politechnika postanowiła stworzyć własną sekcję i zgłosić ją do II ligi. Wciąż trwa budowa zespołu, ale wiadomo, że jego trenerem będzie Tomasz Kamuda, były szkoleniowiec m.in. Developresu Rzeszów, a w składzie zagrają m.in. trzy zawodniczki sprowadzone z SMS-u: Dominika Krupa, Daria Michalak i Beata Grzechnik. W drużynie jest też rozgrywająca z ekstraklasowym doświadczeniem – Ewa Matyjaszek-Matela i Agata Skikiewicz z Olimpii Jawor (kolejna była zawodniczka SMS-u). Rozmowy z kolejnymi siatkarkami trwają.

Klub prowadzi również zaawansowane rozmowy z dużym sponsorem tytularnym. – Polskie kierownictwo firmy już zgodziło się na współpracę, czekamy jeszcze na decyzję kierownictwa zagranicznego – informuje Wróbel i dodaje, że jeśli uda się doprowadzić sprawę do końca, budżet na funkcjonowanie zespołu do końca roku będzie niemalże zamknięty.

Kluczowymi kwestiami, poza finansami, jest wzbudzenie zainteresowania kibiców. Nie jest tajemnicą, że w przypadku siatkówki nie jest ono w Opolu zbyt wielkie, mecze siatkarek SMS-u i siatkarzy AZS-u nie przyciągają tłumów na trybuny. Tymczasem miasto planuje, że po modernizacji Okrąglaka w hali będą rozgrywać spotkania ligowe szczypiorniści i właśnie siatkarki.

Czeka nas dużo pracy, by przyciągnąć ludzi. Musimy niejako wychować kibiców, szczególnie dzieci i młodzież również spoza Opola, a także studentów, aby chcieli przychodzić na mecze siatkarek. Ma to duże znaczenie w perspektywie ewentualnych występów w Okrąglaku, ale i przyszłego awansu do I ligi – zauważa Wróbel.

Cały artykuł Jacka Konopackiego w serwisie opole.gazeta.pl

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2015-08-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved