Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Portorykanki bez szans w walce o brąz, triumf Czeszek

WGP: Portorykanki bez szans w walce o brąz, triumf Czeszek

Cztery sety wystarczyły Czeszkom do pokonania rywalek z Portoryko w pierwszym spotkaniu ostatniego dnia turnieju finałowego Grand Prix, rozgrywanego w Lublinie. Tym samym to reprezentacja Czech stanie na najniższym stopniu podium.

Początek spotkania był wyrównany, akcje były bardzo długie. Skuteczny blok Stephanie Enright sprowadził drużyny na pierwszą przerwę techniczną, podczas której dwoma punktami prowadziły Czeszki. Z czasem skuteczność w ataku Portorykanek spadła, zawodniczki zaczęły mieć również problem z obroną coraz pewniejszych zagrań przeciwniczek. Nie do zatrzymania była Michaela Mlejnkova. Coraz częściej myliła się Vilmarie Mojica, przez co została zmieniona przez Natalię Valentin. Roszada w składzie nie pomogła zawodniczkom Jose Mielesa. Skuteczny atak po skosie Heleny Havelkovej dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:11). W kolejnej części seta Czeszki często punktowały blokiem, przez co ich przewaga rosła. Chociaż po czasie na życzenie trenera Portoryko podopieczne Carlo Parisiego zaczęły popełniać błędy, różnica punktowa wciąż była wyraźna. Problemy z celnością zagrywki nie przeszkodziły Czeszkom w wygraniu inauguracyjnej partii, którą zakończył atak Teresy Vanzurovej.

Od początku drugiego seta dzięki celnej zagrywce i skutecznym blokom warunki dyktowały zawodniczki z Portoryko (8:2). Pomimo kolejnych zmian Czeszki miały bardzo duże problemy z wyprowadzeniem akcji. Wysoka skuteczność w ataku Aurei Cruz oraz Cariny Ocasio pozwoliła siatkarkom Jose Mielesa stopniowo powiększać przewagę. Szybko oba czasy wykorzystał trener Parisi (14:5). Pomimo kolejnych roszad w składzie Czeszki były tylko tłem dla pewnie grających przeciwniczek, błąd dotknięcia siatki dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu, podczas którego przewaga Portorykanek wynosiła dziewięć punktów. Dopiero gdy zawodniczki trenera Mielesa miały kolejne piłki setowe, ich przeciwniczki przy zagrywce Pavli Vincourovej zdołały zdobyć kilka punktów z rzędu, jednak wcześniej zbudowana przewaga była zbyt duża, by odwrócić losy partii. Jednostronnego seta zakończył skuteczny atak Stephanie Enright.

Po dziesięciominutowej przerwie Czeszki wróciły do gry z pierwszego seta (4:1), jednak Portorykanki szybko odrobiły straty i po skutecznym ataku na podwójnym bloku w wykonaniu Stephane Enright to one prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Po czasie reprezentantki Czech doprowadziły do wyrównania dzięki dobrze ustawianym blokom. Wciąż jednak to zawodniczki z Portoryko kontrolowały przebieg seta, seriami zdobywane punkty sprawiły, że ich przewaga podczas kolejnego regulaminowego czasu wynosiła trzy punkty. W drugiej części seta za sprawą dobrych ataków Havelkovej oraz błędów Ocasio Czeszki doprowadziły do wyrównania (18:18). W decydującym momencie seta zawodniczki Carlo Parisiego znacznie poprawiły skuteczność na siatce i to one cieszyły się ze zwycięstwa w tym secie.

Od pierwszych piłek czwartej partii trwała wyrównana walka. Dopiero po pierwszej przerwie technicznej seriami punkty zaczęły zdobywać Czeszki. Bardzo dobrze funkcjonował czeski blok, skutecznie atakowała Tereza Vanzurova. As serwisowy Veroniki Trnkovej dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:11). Portorykanki miały duże problemy z przyjęciem zagrywek oraz obroną mocnych ataków przeciwniczek. Czeszki wyraźnie górowały na siatce. Chociaż podopieczne Jose Mielesa walczyły o poprawę swojej gry, nie były w stanie skutecznie zakończyć akcji. Kolejne piłki meczowe Czeszki miały po autowej zagrywce Naiki Benitez (24:17). Podwójny blok zamknął nierówne spotkanie o trzecie miejsce w II dywizji.

Czechy – Portoryko 3:1
(25:18, 12:25, 25:21, 25:17)

Czechy: Vanzurova (13), Havelkova (14), Trnkova (14), Mlejnkova (13), Sajdova (3), Smutna, Dostalova (libero) oraz Vincourova (5), Purchartova (1), Kvapilova (1), Toufarova (1) i Kossanyiova
Portoryko: Cruz (18), Ocasio (11), Enright (10), Oquendo (6), Cruz (11), Morales (9), Mojica, Seilhamer (libero) oraz Yarimar, Valentin (3) i Benitez