Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Łotysze ze złotem, brąz dla Holendrów

Plażowe ME: Łotysze ze złotem, brąz dla Holendrów

Łotewsko-włoskim finałem zakończyła się rywalizacja w plażowych ME. W wielkim finale triumfowali Samoilovs ze Smedinsem, pokonując Ranghieriego i Carambulę 2:0. W rywalizacji o brąz triumfowali Nummerdor i Varenhorst.

Jako pierwsi rywalizację o miejsce w wielkim finale rozpoczęli Alex Ranghieri i Adrian Carambula z Włoch oraz Reinder Nummerdor i Christiaan Varenhorst z Holandii. W konfrontacji ze srebrnymi medalistami mistrzostw świata 2015 Włosi nie byli faworytem, jednak sympatia miejscowej publiczności była po stronie Azzurrich. Włosi już pierwszą partię rozpoczęli bardzo dobrze, szybko odskakując rywalom i wypracowując prowadzenie (8:5, 12:8). Reakcja Holendrów była niemal natychmiastowa i obie ekipy wróciły do gry na styku (12:12). Także tym razem lepiej zareagowali Włosi, spora w tym zasługa słynącego z dobrej gry w bloku Ranghieriego. Po niezłej końcówce Azzurri wygrali 21:17. Podobny rozwój wypadków miała druga partia meczu. Także tym razem Ranghieri i Carambula po mocnym starcie mogli się pochwalić kilkoma oczkami zaliczki punktowej (10:4, 11:5). Identycznie jak w partii premierowej, również tym razem Holendrzy zdołali wrócić do gry (15:15). W decydującej fazie meczu nie brakowało nerwowości, Włosi sprawiali wrażenie tracących kontrolę nad przebiegiem zmagań, po trzech kolejno niewykorzystanych piłkach setowych siatkarze z Półwyspu Apenińskiego w końcu postawili kropkę nad i (21:19).

Także drugi półfinał rozstrzygnął się w dwóch setach. Również tym razem wyższość rywali musiał uznać duet z Holandii. To Samoilovs ze Smedinsem startowali z pozycji faworyta. Dystans dzielący obie ekipy nie był jednak szczególnie duży. Krótko po drugiej przerwie technicznej Łotysze prowadzili 15:13. Brouwer i Meeuwsen próbowali jeszcze ratować swoją sytuację, kolejny zryw na niewiele się zdał. I finalnie to duet z Łotwy wygrywając 21:18, postawił pierwszy krok w kierunku finału. Samoilovs i Smedins również kolejną partię rozpoczęli mocnym atakiem, prowadząc 7:4. Holendrzy mieli swoje zrywy, jednak wszelkie zapędy hamowały niewymuszone błędy własne Oranje. Kiedy mimo potknięć Brouwer/Meeuwsen zbliżyli się nieco do rywali w końcówce seta, Łotysze musieli jeszcze skorzystać z przerwy na żądanie, aby nie dopuścić do nerwowej końcówki. Ten manewr uspokoił grę i triumfując 21:19, Samoilovs i Smedins uzupełnili stawkę finalistów ME.

Półfinały:
Brouwer/Meeuwsen NED [3] – Samoilovs/Smedins J. LAT [2] 0:2
(18:21, 19:21)

Nummerdor/Varenhorst NED [1] – Ranghieri/Carambula ITA [15] 0:2
(17:21, 19:21)

W małym finale mistrzostw Starego Kontynentu spotkały się dwa duety z Holandii. Finalnie po nieco ponad półgodzinnej walce Nummerdor i Varenhorst pokonali swoich rodaków – Alexandra Brouwera i Roberta Meeuwsena. Kluczem do sukcesu duetu Nummerdor/Varenhorst było doświadczenie. Już pierwsza partia spotkania potwierdziła klasę bardziej ogranych Nummerdora i Varenhorsta, którzy kontrolując sytuację, wygrali 21:18. Nie inaczej wyglądała sytuacja w kolejnej partii, efektownymi obronami popisywał się Nummerdor i tym razem przewaga jego i Varenhorsta była bardziej zdecydowana. Również na siatce lepiej prezentował się doświadczony duet z Holandii, w zestawieniu z dobrze dysponowanymi rywalami Brouwer z Meeuwsenem sprawiali wrażenie bezradnych. W tym fragmencie meczu niewiele już mogło się wydarzyć, konsekwentnie grający Nummerdor i Varenhorst wygrywając 21:16, a w całym meczu 2:0, wywalczyli miejsce na najniższym stopniu podium.

Mecz o 3. miejsce:

Nummerdor/Varenhorst NED [1] – Brouwer/Meeuwsen NED [3] 2:0
(21:18, 21:16)

W wielkim finale już od pierwszych akcji Samoilovs ze Smedinsem sprawiali wrażenie bardziej zdeterminowanych. Prezentując pełnię swoich możliwości, przy różnorodności zagrań w ataku Łotysze szybko zostawili w tyle mniej doświadczonych siatkarzy z Włoch. I tak Samoilovs i Smedins w ekspresowym tempie odskoczyli rywalom na cztery oczka, prowadząc kolejno 13:9, 14:10. I mimo że ambitnie walczący Azzurri uaktywnili się jeszcze nieco, próbując dogonić rywali, nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Wyższy poziom koncentracji zachowali Łotysze, wygrywając 21:18. Partia kolejna była, przynajmniej początkowo, nieco bardziej zacięta. Tym razem Azzurri dłużej dotrzymywali kroku rywalom. Kolejna seria punktowa Łotyszy zrobiła jednak swoje. W decydującym fragmencie Samoilovs ze Smedinsem nie stracili spokoju, utrzymując kilkupunktowy dystans do końca seta, wygranego w identycznym wymiarze jak partia premierowa – 21:18.