Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Polki pokonały Portoryko i zagrają w finale

WGP: Polki pokonały Portoryko i zagrają w finale

Reprezentacja Polski siatkarek przełamała fatalną passę porażek z Portoryko i pokonała tego rywala w półfinale turnieju World Grand Prix dywizji 2. w Lublinie. Dzięki tej wygranej Polki zagrają w niedzielę w meczu finałowym z Holandią, a stawką będzie awans do elity.

Mecz rozpoczął się od gry punkt za punkt, akcja za akcję. Tuż przed pierwszą przerwą techniczną Polkom udało się wypracować dwupunktową przewagę i dzięki temu uzyskać trochę spokoju w grze. Po regulaminowym czasie asami serwisowymi popisały się Maja Tokarska i Anna Grejman, co dało reprezentacji Polski prowadzenie 11:7. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego dobrze radziły sobie także w bloku, czym zmuszały często Portorykanki do błędów. W pewnej chwili jednak Polki dopadł kryzys, który spowodował, że Portoryko zniwelowało swoją stratę tylko do jednego punktu. Dalej set toczył się ponownie punkt za punkt, dopiero atak Katarzyny Zaroślinskiej wyprowadził znów Polskę na dwupunktowe prowadzenie. Ta przewaga utrzymywała się aż do samej końcówki. W niej na placu gry pojawiła się Izabela Kowalińska i zdobyła punkt blokiem na wagę zwycięstwa Polski 25:21.

Druga partia należała do Portorykanek, choć początkowo set był bardzo wyrównany. Tuż przed pierwszą przerwą techniczną przyjezdne wypracowały sobie dwupunktową przewagę, która jak się później okazało, była dopiero początkiem ich dominacji na boisku. W rolach głównych w tym fragmencie partii w portorykańskim zespole występowały Lynda Morales i Stephanie Enright, w polskiej drużynie natomiast mnożyły się błędy. Efektem takiego obrazu gry było prowadzenie Portoryko 15:7. Gdy wydawało się, że wszystko w tym secie jest już rozstrzygnięte, Polki rzuciły się do odrabiana strat. Dzięki przede wszystkim błędom rywalek Polska zbliżyła się na dwa punkty. Chwilę później okazało się jednak, że był to ostatni zryw gospodyń w tej partii, Portoryko wygrało 25:21.

Trzecia odsłona spotkania to doskonała gra Polek, które już na samym początku dzięki świetnej zagrywce Katarzyny Zaroślińskiej wyszły na prowadzenie 4:1. Portorykanki natomiast nie mogły odnaleźć dyspozycji z poprzedniego seta, popełniały dużo błędów. Polska bardzo dobrze radziła sobie w każdym elemencie gry, liderem drużyny była wspomniana już Katarzyna Zaroślińska. Na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:9 i nie zwalniały tempa. Kolejne punkty zdobyły m.in. Ewelina Sieczka, Zuzanna Efimienko i Joanna Wołosz, co dało pewne zwycięstwo reprezentacji Polski 25:16.

Początek czwartej partii należał do Portorykanek, które po błędach Polek prowadziły 5:3. Gospodyniom udało się jednak szybko doprowadzić do remisu, a po chwili po bloku Mai Tokarskiej wyjść nawet na prowadzenie. Od tego momentu Polki dominowały na boisku, wychodziło im praktycznie wszystko. Doskonale radziła sobie Ewelina Sieczka, której zagrywki siały spustoszenie w szeregach rywalek. Taki obraz gry utrzymywał się do stanu 16:10, ale od tego momentu w grze Polek coś się zacięło. Błędy, błędy i jeszcze raz błędy – to charakteryzowało w tej chwili grę Polski, co wykorzystały szybko rywalki i zniwelowały stratę, doprowadzając do remisu. Polki grały bardzo nerwowo, niedokładnie, Portorykanki natomiast poczuły, że tę partię mogą rozstrzygnąć jeszcze na swoją korzyść. Dalej set toczył się punkt za punkt, dopiero w końcówce Polkom po znakomitym dograniu Anny Grejman udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie. Ostatecznie wystarczyło to, by móc cieszyć się ze zwycięstwa 25:23 i w całym meczu 3:1.

Polska – Portoryko 3:1
(25:21, 21:25, 25:16, 25:23)

Polska: Zaroślińska (21), Tokarska (13), Grejman (9), Efimienko (7), Wołosz (5), Kurnikowska (4), Durajczyk (libero) oraz Sieczka (7), Kowalińska (1) i Piekarczyk
Portoryko: Enright (16), Ocasio (12), Oquendo (12), Cruz (11), Morales (11), Mojica (1), Seilhamer (libero) oraz Ferrer, Valentin i Benitez