Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Brzostek i Kołosińska z historycznym medalem!

Plażowe ME: Brzostek i Kołosińska z historycznym medalem!

Z brązowym medalem wrócą z mistrzostw Europy w Klagenfurcie Kinga Kołosińska i Monika Brzostek. Polki pokonały w decydującym pojedynku parę ze Słowacji i osiągnęły największy sukces w historii polskiej kobiecej siatkówki plażowej.

Niemoc w ataku Polek rozpoczęła pojedynek o brązowy medal. Słowaczki wykorzystywały kontry i odskoczyły na 3:0. Nasze reprezentantki szybko się otrząsnęły i przy zagrywce Brzostek i m.in. po bloku Kołosińskiej był remis 3:3, a chwilę później po kontrze tej pierwszej biało-czerwone prowadziły 4:3. Sytuacja odwróciła się i to Polki miały okazje w kontrze, których nie marnowały (6:4). Świetna gra obronna Brzostek dawała okazje do kolejnych ataków i przewaga polskiej dwójki rosła (9:5), przerwa techniczna odbyła się też po kolejnej kontrze Polek i przy jej prowadzeniu 13:8. Kołosińska i Brzostek grały nie tylko efektywnie, ale i efektownie, a ich przewaga cały czas była wysoka, nawet w momencie, gdy Dubovcova zatrzymała blokiem Brzostek (16:13). Niedługo później Kołosińska zrewanżowała się też blokiem, a zwycięstwo naszej pary było niezagrożone. Reprezentantki Polski wygrały w secie premierowym po kiwce Brzostek.

Kołosińska z kolei otworzyła skutecznym blokiem wynik w partii numer dwa. Słowaczki nie odpuszczały i gdy w ataku pomyliła się blokująca polskiej pary, wyszły na prowadzenie 3:2. Kolejne pomyłki biało-czerwonych zwiększyły przewagę rywalek do 7:4. Różnica na korzyść rywalek utrzymywała się cały czas, ale nasze reprezentantki powoli odrabiały straty. Na przerwie technicznej Polki przegrywały minimalnie, natomiast po bloku Kołosińskiej na Dubovcovej był już remis 12:12. Niestety, w kolejnych akcjach szczęśliwie podbite piłki w obronie Słowaczki zamieniały na punkty i przy stanie 18:15 polski duet poprosił o czas. Przerwa wybiła z rytmu rywalki, które miały problemy z przyjęciem dobrych zagrywek Polek i na tablicy wyników pojawił się remis 18:18. Obie pary stoczyły zaciętą walkę w końcówce, przeciwniczki miały piłki setowe, ale nie wykorzystały ich, Kołosińska zagrywką mocno przyczyniła się do piłki meczowej, a następnie Polki triumfowały w całym meczu. To największy sukces polskich siatkarek w historii mistrzostw Europy.

Dubovcova/Nestarcova SVK [12] – Kołosińska/Brzostek POL [11] 0:2
(17:21, 20:22)

W finale mistrzostw Europy Niemki Ludwig/Walkenhorst pokonały w dwóch odsłonach rosyjski duet, który w półfinale pokonał Kołosińską i Brzostek. Niemki, które w zdominowanych przez Brazylijki mistrzostwach świata w Holandii zajęły czwarte miejsce, w Klagenfurcie odbiły sobie wcześniejszy czempionat. Ukołowa i Birłowa miały swoje szanse, ale nie potrafiły utrzymać dobrego poziomu przez dłuższy czas, zarówno w secie pierwszym, jak i w ostatniej, drugiej partii. Po 37-minutowej walce reprezentantki Niemiec mogły więc odebrać złote medale.

Ludwig/Walkenhorst GER [4] – Ukołowa/Birłowa RUS [9] 2:0
(21:18, 21:18)