Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Polki w najlepszej „ósemce” turnieju

Plażowe ME: Polki w najlepszej „ósemce” turnieju

Reprezentantki Polski Kinga Kołosińska i Monika Brzostek mają za sobą udany początek dnia. Nasze plażowiczki wygrały 2:1 z austriacką parą i awansowały do 1/4 finału mistrzostw Europy rozgrywanych w Klagenfurcie. Jeszcze dziś zagrają o półfinał z duetem ze Szwajcarii.

Po udanej walce w grupie Kinga Kołosińska i Monika Brzostek walkę o jak najlepszy wynik w mistrzostwach Europy w Klagenfurcie rozpoczęły od 2. rundy. Tam ich rywalkami zostały przedstawicielki gospodarzy – Cornelia Rimser i Nadine Strauss. Początek polsko-austriackiego pojedynku był dosyć równy, aczkolwiek to Austriaczki wygrywały jednym oczkiem (6:5, 10:9). W połowie seta polski duet zaliczył dwa kryzysy, podczas których to przeciwniczki seriami zdobywały punkty. Kłopoty za skończeniem ataku miała Monika Brzostek i to spowodowało rozstrzelenie się wyniku (11:15). Co prawda biało-czerwone jeszcze wróciły do gry m.in. po udanym bloku Kołosińskiej (15:17), jednak w końcówce więcej zimnej krwi i szczęścia było po stronie austriackiej (16:21).

Porażka wpłynęła na Polki bardzo mobilizująco. Już pierwsze akcje drugiego seta pokazały, że pierwsza odsłona była tylko wypadkiem przy pracy. Kapitalna praca w obronie Moniki Brzostek oraz czujna gra blokiem Kingi Kołosińskiej dały naszej parze bezpieczną przewagę (6:1). W kolejnych akcjach zdziwione obrotem spraw Austriaczki popełniały coraz więcej błędów, a w ich grze było dużo nerwowości. Nie zmieniła się za to gra polskiej pary. Sztandarową akcją Polek była obrona Brzostek, dokładna wystawa Kołosińskiej i techniczny atak tej pierwszej w kontrze. Dzięki temu schematowi siatkarki znad Wisły zdobyły kilka punktów w tym secie i kompletnie rozmontowały swoje rywalki (10:4, 17:6). W końcówce „czapę” Cornelii Rimser założyła dwukrotnie Kinga Kołosińska, a piłkę na wagę seta atakiem zakończyła Brzostek (21:8).

Trzeci, decydujący set rozpoczął się od remisu 1:1, jednak już chwilę później po kolejnych kontrach dorobek punktowy Polek powiększyła Brzostek (4:2). Po raz kolejny kluczem do zwycięstwa była świetna praca w defensywie niższej z Polek oraz precyzja w wystawie jej partnerki. Austriaczki nie były w stanie wrócić do dobrej gry z premierowej partii i punkty zdobywały jedynie sporadycznie (2:5, 5:9). W końcówce w szeregach gospodyń szwankować zaczęło jeszcze przyjęcie i reprezentantki Polski pierwszą okazję do zakończenia seta miały już przy wyniku 14:5. Ostatecznie Polki wygrały 15:6 i zameldowały się w ćwierćfinale europejskiego czempionatu.

W walce o półfinał i wejście do strefy medalowej Polki będą musiały się zmierzyć ze szwajcarskim duetem Isabelle Forrer/Anouk Vergé-Dépré, który w 2. rundzie w dwóch setach ograł Włoszki Giombini/Toti. Mecz ćwierćfinałowy zostanie rozegrany jeszcze dzisiaj.

Kołosińska/Brzostek POL [11] – Rimser/Strauss AUT [31] 2:1
(16:21, 21:8, 15:6)