Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Hegemonia Egiptu w Afryce trwa dalej

Hegemonia Egiptu w Afryce trwa dalej

Siatkarze reprezentacji Egiptu już od 2005 roku dzierżą miano najlepszej drużyny Afryki. W czwartek w finale mistrzostw kontynentu pokonali Tunezję. Przypomnijmy, że oba zespoły już po półfinałach zapewniły sobie udział w Pucharze Świata.

Finałowy mecz choć zakończony w trzech setach nie był jednostronnym widowiskiem. W pierwszej odsłonie podopieczni Angiolino Frigoniego prowadzili 8:6, ale walka trwała w najlepsze. Żaden z zespołów nie odpuszczał, a na kolejnej przerwie technicznej to Tunezyjczycy mieli punkt w zapasie. Żaden z zespołów nie zdołał odskoczyć na kilkupunktowe prowadzenie i ostatecznie ta część meczu zakończyła się grą na przewagi. Więcej zimnej krwi zachowali gospodarze. W drugiej partii także na początku minimalnie prowadzili Egipcjanie, którzy po powrocie na boisko utrzymywali swoje prowadzenie. Na kolejnej przerwie technicznej nawet je powiększyli (16:12). Ahmed Salah i koledzy w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia i objęli prowadzenie 2:0. Tunezyjczycy jednak nie poddawali się i w kolejnym secie przeważali już 6:3 i 8:4. Swoje prowadzenie utrzymywali oni przez dłuższy czas, ale decydująca część seta należała jednak do Egipcjan, którzy wrzucili wyższy bieg i mogli świętować kolejne mistrzostwo kontynentu.

W drodze po sukces na własnych boiskach Egipcjanie pokonali bez kłopotu Kenię i Botswanę z Marokiem i Tunezją. Nie stracili już seta, zdobywając tym samym szósty tytuł mistrzowski z rzędu i ósmy w historii. Przypomnijmy, że Egipt znakomicie spisał się także w tegorocznej Lidze Światowej, gdzie wywalczył awans do drugiej dywizji. Od konfrontacji z Egiptem udział w Pucharze Świata rozpocznie reprezentacja Polski. W meczu finałowym najlepiej punktowali – Ahmed Salah (14 punktów) i Mohamed Abdel Moneim (9 punktów) dla Egiptu oraz Mohamed Ben Othman (9) i Marouen Garci (8) dla Tunezji.

Egipt – Tunezja 3:0
(26:24, 25:18, 25:21)

W meczu o brązowy medal Maroko w czterech setach pokonało Algierię. Jest to na pewno kolejna niespodzianka turnieju, Maroko wcześniej sensacyjnie zamknęło drogę do czołowej czwórki jednemu z faworytów – Kamerunowi. Marokańczycy pokonali grupowego rywala Polaków podczas ostatnich mistrzostw świata 3:1. Mohamed Hachdadi zdobył dla swojej ekipy 25 oczek, Zohair El Garaoui dołożył 14 punktów. Mohamed Chikhi z kolei z czternastoma oczkami był liderem Algierczyków. Marokańczycy dominowali zwłaszcza w bloku.