Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Tylko jedna polska para gra dalej

Plażowe ME: Tylko jedna polska para gra dalej

W plażowych mistrzostwach Europy w Klagenfurcie pozostała w grze już tylko jedna polska para, Monika Brzostek i Kinga Kołosińska, które wygrały swoją grupę. Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran przegrały w meczu pierwszej rundy 0:2 i odpadły z turnieju.

Sporo emocji budził ostatni mecz grupowy Jagody Gruszczyńskiej i Karoliny Baran, który miał zadecydować o dalszej grze polskiej pary. Nasze siatkarki mając dwie porażki na koncie, zmierzyły się ze szwajcarskim duetem Nina Betschart/Nicole Eiholzer, który również nie wygrał meczu w grupie. Początek spotkania znakomicie ułożył się dla biało-czerwonych, które po mocnych serwisach Karoliny Baran prowadziły już 5:1. Polki grając punkt za punkt, utrzymywały przewagę, na przerwie technicznej prowadziły 12:9, kontrolując przebieg gry. W końcówce seta rywalki jednak zaczęły odrabiać straty, zbliżając się do naszych siatkarek na odległość jednego punktu (19:18). Na szczęście dwa proste błędy Niny Betschart dały naszym zawodniczkom zwycięstwo w pierwszej partii 21:18.

W drugim secie wyrównana walka punkt za punkt trwała aż do przerwy technicznej, na którą z jednopunktową przewagą schodziły Szwajcarki. Po niej skuteczne ataki Nicole Eiholzer dały rywalkom kilkupunktową przewagę (14:10), ale nasze siatkarki powoli zaczęły odrabiać straty. Po błędzie w ataku Betschart na tablicy znów był remis (18:18), jednak w końcówce dwa skuteczne ataki Eiholzer dały wygraną 22:20 zespołowi ze Szwajcarii i o wyniku musiał rozstrzygnąć tie-break. W nim przewagę od samego początku miały biało-czerwone i choć w końcówce przytrafił im się moment dekoncentracji, to ostatnia wymiana należała do nich. Wygrały 15:13 i całe spotkanie 2:1, awansując tym samym do fazy pucharowej. Jeszcze dziś Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran zagrają w I rundzie.

Monika Brzostek i Kinga Kołosińska awansu do dalszych gier były pewne już przed ostatnim meczem w grupie. Stawką spotkania z niepokonanymi dotąd Niemkami Katrin Holtwick i Ilką Semmler było pierwsze miejsce w grupie i bezpośredni awans do II rundy, który przysługuje zespołom z pierwszego miejsca. Po wyrównanej grze na początku spotkania (5:5) gra ułożyła się wyśmienicie dla naszych zawodniczek. Świetne ataki Moniki Brzostek, zagrywki Kingi Kołosińskiej oraz błędy rywalek sprawiły, że na przerwie technicznej biało-czerwone prowadziły już 13:8. Polki mimo przewagi nie odpuszczały i bezwzględnie wykorzystywały słabość przeciwniczek. Zdobywając punkt za punktem, wygrały pierwszego seta wysoko do 11 i nic nie zapowiadało dalszych emocji w kolejnych partiach…

Tym bardziej, że drugi set również rozpoczął się pomyślnie dla naszych reprezentantek, które po udanym bloku Kingi Kołosińskiej prowadziły już 10:6. Przewaga Polek zaczęła jednak topnieć, świetny atak Katrin Holtwick doprowadził do remisu 18:18, a Niemki poczuły swoją szansę. W końcówce nasze siatkarki obroniły sześć piłek setowych i w końcu wyszły na prowadzenie 26:25. Niestety, nie udało im się skończyć tej partii zwycięsko. Ostatnie piłki to autowa zagrywka Kołosińskiej i skuteczny atak Holtwick i Niemki wygrywając 30:28, doprowadziły do remisu. W decydującej partii to biało-czerwone kontrolowały przebieg spotkania, ale rywalki wciąż były blisko. Gdy po autowym ataku Holtwick było 10:7 dla Polek, wydawało się, że emocje już się skończyły. Nic bardziej mylnego, rywalki odrobiły straty i po skutecznym bloku Ilki Semmler doprowadziły do remisu 13:13. Nasze siatkarki poprosiły wówczas o przerwę, a po niej Semmler popsuła zagrywkę. Pierwszą piłkę meczową wykorzystała od razu Monika Brzostek i biało-czerwone zakończyły rozgrywki grupowe z kompletem zwycięstw na pierwszym miejscu. To daje im od razu awans do II rundy fazy pucharowej, która zostanie rozegrana w piątek.

4. Betschart/Eiholzer SUI [27]    3 3 pkt. 1:6

Niestety swoje drugie rozgrywane dzisiaj spotkanie Polki przegrały. W pierwszym secie nawet dość wyraźnie, zresztą od samego początku Greczynki wypracowały sobie sporą przewagę. Po swoich skutecznych atakach prowadziły 4:0, dopiero zbicie Baran pozwoliło polskiej parze na zdobycie pierwszego punktu w tej partii (4:1). Nasze siatkarki goniły wynik, po autowym ataku Arvaniti traciły już tylko jeden punkt do rywalek (5:4), a kolejne autowe zbicie, tym razem Tsiartsiani, dało remis 5:5. Rywalki znów odskoczyły, ale tym razem na dwa punkty i przez pewien czas Polki traciły jeden, dwa punkty. Dopiero gdy przy stanie 13:11 Baran zaatakowała w aut, a skutecznym minięciem popisała się Tsiartsiani, o czas poprosił polski duet, ale to niewiele dało. Atak Arvaniti powiększył prowadzenie do sześciu oczek (19:13) i było jasne, że biało-czerwonym będzie bardzo trudno wrócić w tym secie do gry. Partię zakończył autowy serwis Gruszczyńskiej (21:15).

Drugi set już nie miał tak jednostronnego przebiegu, było w nim dużo walki. Greczynki jednak na początku wypracowały sobie trzypunktowe prowadzenie po asie autorstwa Tsiartsiani (6:3). Polki goniły wynik i udało im się to dopiero po błędzie rywalek (11:11). Gra się wyrównała, a po udanym zagraniu Baran Polki wyszły nawet na pierwsze prowadzenie w tym meczu. Obie pary grały teraz punkt za punkt, żadna nie była w stanie odskoczyć na więcej niż jedno oczko, w związku z czym set rozstrzygał się w grze na przewagi. Każda z drużyn miała swoje szanse na wygranie tej odsłony meczu, ale w końcu swoją wykorzystały Greczynki. Atak Arvaniti zakończył tę partię wynikiem 27:25. Ta porażka oznacza dla pary Karolina Baran/Jagoda Gruszczyńska koniec rozgrywek.

Arvaniti/Tsiartsiani GRE [32] – Baran/Gruszczyńska POL [22] 2:0
(21:15, 27:25)