Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Jacek Nawrocki: Nie możemy ustawać w próbach szukania

Jacek Nawrocki: Nie możemy ustawać w próbach szukania

fot. FIVB

- Będzie bardzo trudno. Już półfinałowy mecz z Portoryko stanowi dla nas wielkie wyzwanie. To solidna drużyna, w której gra kilka rutynowanych siatkarek. Zdecydowanym faworytem jest natomiast Holandia - mówi przed turniejem w Lublinie trener Jacek Nawrocki.

Reprezentacja Polski siatkarek w weekend wystąpi w turnieju finałowym dywizji 2. World Grand Prix. Polki w Lublinie nie będą miały jednak łatwego zadania. – Będzie bardzo trudno. Już półfinałowy mecz z Portoryko stanowi dla nas wielkie wyzwanie. To solidna drużyna, w której gra kilka rutynowanych siatkarek. Doświadczeniem Portorykanki znacznie górują nad naszymi dziewczynami. Zdecydowanym faworytem turnieju jest natomiast Holandia. Moim zdaniem to jeden z poważniejszych kandydatów do zdobycia medalu mistrzostw Europy. Rozmawiałem z trenerem Giovannim Guidettim, który stwierdził, że w Holandii jest wiele świetnych siatkarek i wybór ma większy niż wtedy, gdy prowadził Niemki – ocenia rywali selekcjoner reprezentacji Polski, Jacek Nawrocki.

W składzie polskiej kadry na ten turniej zabrakło jednak kilku kluczowych zawodniczek. – Planując sezon, musiałem ustalić pewne priorytety i Grand Prix nie znalazło się na pierwszym miejscu wśród naszych najważniejszych celów. Wiem, że wielu osobom może się to nie podobać, ale na coś w tym sezonie musiałem postawić – tłumaczy na łamach „Przeglądu Sportowego” Jacek Nawrocki. – Najbardziej zmęczone sezonem ligowym dziewczyny kiedyś powinny odpocząć. Umówiłem się z nimi, że będą miały kilkutygodniowy urlop właśnie podczas Grand Prix. Największa strata to brak Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty, która miała być z nami w Lublinie. Niestety, z powodów osobistych musiała zrezygnować z występu w Final Four. Musimy to uszanować, bo czasami sprawy rodzinne są ważniejsze niż sport. Mam jednak nadzieję, że Kasia dołączy do nas na mistrzostwa Europy. W tej imprezie chcę wystawić najmocniejszy skład – zapowiada trener biało-czerwonych.

Dotychczasowe występy reprezentacji w World Grand Prix były okazją do poznania wielu zawodniczek, także tych, które stanowią bezpośrednie zaplecze reprezentacji. – Graliśmy na zapleczu elity z zespołami drugiej, a nawet trzeciej ligi światowej i te mecze pokazały dobitnie nasze słabości. Nie możemy jednak ustawać w próbach szukania. Najgorsze, co moglibyśmy zrobić, to zwieszenie rąk i poddanie się. Ja się na to nie godzę i będę szukał kolejnych siatkarek do kadry. Muszę jednak mieć wsparcie. Te dziewczyny powinny grać w swoich klubach, musi powstać cały system szkolenia. Nie wierzę, że w Polsce nie da się znaleźć talentów – mówi Jacek Nawrocki. – Marzyłoby mi się, żeby niektóre zawodniczki, które dysponują sporym potencjałem, stawiały siatkówkę na pierwszym miejscu, żeby nie zadowalała ich przeciętność. Są dziewczyny, które mają ogromne możliwości, ale z różnych względów nie robią wszystkiego, by go wykorzystać – dodaje.Wszystkim ludziom, którzy próbowali mi przybliżyć pracę z kadrą i ostrzegali przed niektórymi zagrożeniami, chciałem podziękować. Zawsze biorę sobie do serca rady innych osób. Okazało się jednak, że najlepsze polskie zawodniczki często są źle oceniane. Tymczasem te dziewczyny pokazały, że są w stanie bardzo dobrze pracować, walczyć o wynik i stworzyć świetną atmosferę w zespole – przyznaje selekcjoner polskiej kadry po kilku miesiącach pracy z reprezentantkami. – Żadna w tym moja zasługa, to dziewczyny postarały się o dobrą atmosferę, która pozwoliła nam na zdobycie medalu w igrzyskach europejskich. Czasami żałowałem, że nie ma z nami kilku młodszych zawodniczek, które od tych starszych mogłyby się wiele nauczyć, jeśli chodzi o zachowanie i podejście do treningu. Nasłuchałem się o tych dziewczynach, że są takie czy owakie, a one pokazały, że są profesjonalistkami. Dobrze by było, gdybyśmy mieli takich dziewczyn więcej – dodaje w wywiadzie dla „Przeglądu” Sportowego Jacek Nawrocki.

Cały wywiad Kamila Drąga w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-07-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved