Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Jak leczyć urazy powstałe podczas gry w siatkówkę?

Jak leczyć urazy powstałe podczas gry w siatkówkę?

fot. archiwum

Gry zespołowe uchodzą za jedne z bardziej narażających na kontuzje. W siatkówce zawodnicy z przeciwnych drużyn nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu na boisku. Mimo to podczas gry często dochodzi do kontuzji. Jak im zapobiegać i łagodzić urazy?

Jak leczyć urazy powstałe podczas gry w siatkówkę?

Gry zespołowe powszechnie uchodzą za jedne z bardziej narażających na kontuzje sportów. W siatkówce zawodnicy z przeciwnych drużyn nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu na boisku. Mimo to podczas gry często dochodzi do kontuzji. Jak im zapobiegać i łagodzić urazy, do których już doszło?

Jakie kontuzje najczęściej zdarzają się w siatkówce?Walka o piłkę w powietrzu, podskoki oraz bieganie po boisku mogą prowadzić do urazów kończyn dolnych. Najwięcej kontuzji przytrafia się przy ataku oraz blokowaniu tuż przy siatce, kiedy zawodnik może niechcący wejść całym ciężarem na stopę innego gracza (ze swojej drużyny lub przeciwnika). Efektem takiej nieuwagi bywają skręcenia stawów kolanowych oraz stawów skokowych.

Co na skręcenia stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego objawia się bardzo silnym bólem oraz opuchlizną okolic stawu, ponieważ u kontuzjowanego zawodnika następuje podskórny wylew. Najważniejszym działaniem w takiej sytuacji jest uśmierzenie bólu oraz zapobiegnięcie obrzękowi.

Lekarze polecają przyłożenie do stawu lodu. Lód można zastąpić preparatem farmakologicznym o działaniu silnie chłodzącym. Doskonale powinna spisać się Maść Niedźwiedzia "polarny lód", która intensywnie chłodzi miejsce. Preparat ten wykazuje działanie przeciwbólowe. Chłód obkurczy naczynia krwionośne i zapobiegnie powstaniu większej opuchlizny (obrzękowi).

Po złagodzeniu bólu związanego z urazem należy przetransportować poszkodowanego do lekarza. Ważne jest wykonanie badania USG oraz RTG – to pozwoli stwierdzić, czy kontuzja rzeczywiście wiąże się z uszkodzeniem stawu skokowego.

Na tego typu urazy nie stosuje się opatrunku gipsowego, ale stabilizatory. Ortopedzi zalecają również odpoczynek oraz chłodzenie stawu. Codziennie możemy nakładać wspomnianą już Maść Niedźwiedzią "polarny lód", która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Preparat zapobiegnie rozwojowi obrzęku. Czas leczenia powinien trwać od 7 do 40 dni (w zależności od stopnia urazu).

Co na skręcenie stawu kolanowego?

Częstym urazem wśród siatkarzy jest także skręcenie stawu kolanowego, które objawia się ostrym bólem, niestabilnością stawu oraz obrzękiem. Postępowanie przy takiej kontuzji jest podobne do urazu stawu skokowego – należy ochłodzić miejsce urazu, a następnie przetransportować zawodnika do szpitala na badanie USG i RTG. Leczenie należy uzależnić od stopnia urazu. Gdy lekarz zdiagnozuje I stopień urazu, potrzebny będzie:
– opatrunek unieruchamiający
– leki przeciwzapalne i przeciwbólowe
– rehabilitacja

Miejsce urazu należy intensywnie chłodzić. Pomocna będzie Maść Niedźwiedzia "polarny lód". Jej właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne pozwolą złagodzić dyskomfort związany z urazem. Skręcenie stawu kolanowego może jednak wiązać się z uszkodzeniem łękotki, torebki stawowej lub więzadeł. W takim przypadku niezbędny jest zabieg chirurgiczny (artroskopia) i długa rehabilitacja (nawet do 360 dni).

artykuł sponsorowany

 

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2015-07-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved