Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > EYOF: Polki zachowały zimną krew i odniosły cenne zwycięstwo

EYOF: Polki zachowały zimną krew i odniosły cenne zwycięstwo

Reprezentantki Polski odniosły ważne zwycięstwo w XIII Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Biało-czerwone po nieudanym pierwszym secie były bliskie zakończenia całego pojedynku nawet w czterech setach, ale ostatecznie triumfowały po tie-breaku.

Polki po wczorajszej porażce dziś chciały za wszelką cenę zrehabilitować się w starciu z Czeszkami. Podobny cel przyświecał jednak naszym południowym sąsiadkom, które z kolei przed tym meczem miały na swoim koncie przegrane spotkanie przeciwko reprezentacji Belgii. Zanim na boisko wybiegły podopieczne Andrzeja Pecia , kolejne trzy punkty zapisały na swoim koncie Serbki i stały się samodzielnymi liderkami "polskiej grupy".

Podobnie jak wczoraj nasze reprezentantki mecz rozpoczęły dość nerwowo. Czeszki stopniowo budowały swoją przewagę (12:15) i konsekwentnie wykorzystywały mankamenty w grze biało-czerwonych. W końcówce również nie zadrżała im ręka i inauguracyjna partia meczu padła łupem rywalek (17:25). W drugim secie gra polskiego zespołu znacznie się poprawiła i to Polki długo narzucały swój styl gry (11:8). Czeszki jednak nie dawały za wygraną, zdołały nawet "przełamać" biało-czerwone (14:16), ale ostatnie słowo należało do naszych młodych zawodniczek. Te zachowały zimną krew i wyrównały stan meczu (25:23).

Reprezentantki kraju nad Wisłą uskrzydlone zwycięstwem w poprzedniej partii w trakcie kolejnej odsłony były zespołem zdecydowanie lepszym od Czeszek. Grały skutecznie, efektywnie i wreszcie mogły pozwolić sobie na chwilę oddechu, mając bezpieczną przewagę (16:9). Podopieczne trenera Pecia nie pozostawiły złudzeń rywalkom i poszły za ciosem, prowadząc w meczu już 2:1 (25:19). Czwarty set to jednak powrót do wyrównanej gry, żadna z drużyn nie mogła zapewnić sobie bezpiecznego dystansu punktowego. W decydujących piłkach Polkom zabrakło jednak kończącego uderzenia (26:28) i biało-czerwone czekał tie-break. Jak się okazało, to Polki lepiej zniosły trudy tego starcia, kontrolując wynik piątego seta, odniosły pierwsze, niezwykle cenne zwycięstwo w turnieju i zachowały szansę nawet na drugie miejsce w grupie, które dałoby im awans do półfinału. – Źle rozpoczęłyśmy pierwszego seta. Kolejne dwa były bardzo dobre w naszym wykonaniu. Myślę, że w czwartej odsłonie zabrakło nam skuteczności, ale na tie-breaka wyszłyśmy pewne swoich sił i nasza gra była już bardziej stabilna – oceniła po meczu Aleksandra Rasińska.

Jutro wieczorem Polki czeka pojedynek z reprezentacją Belgii.

Polska – Czechy 3:2
(17:25, 25:23, 25:19, 26:28, 15:10)

Polska: Michalak, Nowicka, Murek, Rasińska, Świder, Świrad, Stenzel (libero) oraz Lipska, Sobiczewska, Fedusio
Czechy: Cerna, Valentova (libero), Jandova, Mikelova, Kopacova, Cruz, Baumrukova oraz Valaskova, Frommova, Sloufova