Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Pewne zwycięstwo Rosji na zakończenie turnieju

WGP: Pewne zwycięstwo Rosji na zakończenie turnieju

Rosjanki miały szansę na triumf w finałach World Grand Prix, jednak przydarzyła im się porażka z mniej doświadczonym chińskim zespołem. Miejsca na podium jednak nie oddały. Wygrana w trzech setach nad reprezentacją Japonii zapewniła Rosji srebrny medal.

Rosjanki rozpoczęły spotkanie od mocnych uderzeń na siatce oraz kąśliwych zagrywek posyłanych na japońską stronę, dlatego też szybko wyszły na czteropunktowe prowadzenie, które wzrosło do pierwszej przerwy technicznej (8:1). Po niej Japonki wciąż nie potrafiły przeciwstawić się dobrze dysponowanym rywalkom. Ich kłopoty zaczynały się już z przyjęciem zagrywki, przez to nie mogły skutecznie zakończyć swoich ataków, a w kontrze bezlitosna była Natalia Obmoczajewa. Rosyjska atakująca, wspomagana przez Aleksandrę Pasynkową, powiększyła jeszcze przewagę swojego zespołu, która na drugiej przerwie technicznej wynosiła już osiem oczek. Japońska ekipa nie potrafiła złapać swojego rytmu, bo po trzypunktowej serii ponownie pojawiły się w jej szeregach błędy, a w dodatku wysokie Rosjanki były niezwykle czujne na bloku. To właśnie po tym elemencie w wykonaniu Jekateriny Orłowej padł ostatni punkt w tej partii (25:11).

W drugiego seta Japonki weszły ze zdecydowanie większym zapałem, Yuki Ishii znalazła sposób na rosyjski blok i pewnie zdobywała punkty dla swojej drużyny. Jednak trzy mocne ataki w kontrze Jany Szczerban i Obmoczajewej szybko zgasiły zapędy rywalek. Na pierwszą przerwę techniczną sprowadził atak ze środka Jekateriny Lubuszkiny (8:6). Azjatkom udało się odrobić dwa oczka straty, ale po chwili przydarzył im się przestój i rosyjski zespół wykorzystał okazję na powiększenie prowadzenia. Niezwykle skuteczna na lewym skrzydle była Szczerban i to jej ataki doprowadziły do drugiej przerwy technicznej (16:11). W kolejnej fazie seta japońska ekipa grała z przeciwnikiem punkt za punkt, ale taka sytuacja nie pozwoliła im na wyrównanie wyniku. Nawet pomimo błędów Rosjanek i asów serwisowych Japonek przewaga rosyjskiej drużyny była niezagrożona. W końcówce Natalia Obmoczajewa ponownie pokazała, że jest zawodniczką światowej klasy i to jej dobra postawa na siatce dała zwycięstwo Rosjankom w drugim secie (25:19).

Trzecia odsłona meczu była bardzo podobna do poprzednich, bowiem to rosyjska drużyna dyktowała warunki już od samego początku. Ponownie Rosjanki dobrze spisywały się w polu serwisowym, skutecznie uniemożliwiając wyprowadzenie szybkiej akcji rywalkom. Taka sytuacja doprowadziła do pierwszej przerwy technicznej, na której rosyjska ekipa miała cztery oczka przewagi. Po niej jej dominacja była coraz wyraźniejsza, Japonki nie miały argumentów, by zagrozić przeciwnikowi. Pomimo wielu zmian dokonanych przez trenera Manabe jego podopieczne były bezsilne w spotkaniu z wysokim rosyjskim zespołem. O ile udało im się odrobić kilka oczek do drugiej przerwy technicznej (10:16), o tyle po niej ponownie presję na zagrywce wywarły Rosjanki i to był koniec marzeń Azjatek o przedłużeniu spotkania. Obmoczajewa poprowadziła swój zespół do pewnej wygranej, która dała rosyjskiej ekipie srebrny medal World Grand Prix (25:18).

Japonia – Rosja 0:3
(11:25, 19:25, 18:25)

Japonia: Sakoda (11), Nabeya (6), Yamaguchi (2), Otake (2), Uchiseto (1), Miyashita, Sato (libero) oraz Koga (8), Ishii (8), Koto i Kimura
Rosja: Obmoczajewa (23), Szczerban (13), Lubuszkina (11), Pasynkowa (10), Orłowa (4), Kosjanienko (1) i Małowa (libero)