Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Argentyna ze złotem igrzysk panamerykańskich po 20 latach

Argentyna ze złotem igrzysk panamerykańskich po 20 latach

fot. FIVB

Siatkarze reprezentacji Argentyny długo nie rozpamiętywali porażki w turnieju finałowym II dywizji Ligi Światowej, bowiem musieli się szykować do igrzysk panamerykańskich. Ostatecznie zakończyli je ze złotym medalem i tytułem MVP dla Facundo Conte.

Finałowym rywalem podopiecznych trenera Julio Velasco podczas zawodów w Toronto była reprezentacja Brazylii. Facundo Conte i koledzy rozpoczęli spotkanie z dużym animuszem, dobrze funkcjonował system blok/obrona, co dało im wynik 8:3 na pierwszej przerwie technicznej. Na nic się zdały wysiłki głównie obdarzonego znakomitymi warunkami fizycznymi Renana. Precyzyjne wystawy Luciano De Cecco i skuteczność przyjmującego PGE Skry Bełchatów pozwoliły Argentynie wygrać pierwszego seta. W drugiej partii podopieczni Julio Velasco początkowo mieli niewielką przewagę, ale Brazylijczycy zaczęli wywierać mocną presję zagrywką, powodując kłopoty w przyjęciu u rywali. Skuteczność wciąż utrzymywał chociażby Renan. Canarinhos w pełni kontrolowali to, co się działo na boisku i wyrównali stan meczu.

W trzeciej partii obraz gry nie uległ zmianie, cały czas to Brazylia dyktowała warunki gry, była stroną przeważającą. Canarinhos prowadzeni głównie przez swoich liderów Renana i Douglasa byli zdecydowanie lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (16:9) i objęli prowadzenie w meczu 2:0. Dodatkowo w szeregach Albicelestes na potęgę mnożyły się proste błędy i niedokładności. W czwartej partii było już 11:5 dla Brazylii i wydawało się, że mecz zmierza do końca, w ekipie Argentyńskiej zadziałał jednak blok, w którym brylował m.in. Sebastian Sole i różnica stopniała do jednego oczka. Gra wyraźnie zdenerwowanych Brazylijczyków się posypała, a dodatkowo zostali oni ukarani czerwoną kartką i na tablicy wkrótce był już remis. Zadziałała także zagrywka i w konsekwencji o losach meczu zadecydować miał tie-break. W nim rozpędzeni i wyraźnie podbudowani Albicelestes od razu ruszyli z wielkim animuszem (3:0, 6:2), znakomicie funkcjonowała obrona i blok (12:6), na wysokim poziomie stał także oczywiście atak. Piłki meczowe dał atak Facundo Conte, a po chwili on i jego koledzy mogli świętować drugi w historii medal igrzysk panamerykańskich. Poprzedni wywalczyli… w 1995 roku w Mal del Plata.

Argentyna – Brazylia 3:2
(25:23, 18:25, 19:25, 25:23, 15:8)Składy zespołów:
Argentyna: De Cecco (2), González (3), Gauna (13), Solé (10), Conte (23), Palacios (9), Closter (libero) oraz Filardi, Ramos (10), Uriarte, Crer (1) i Zornetta (5)
Brazylia: Murilo Radke (1), Renan (28), Mauricio (4), Otavio (11), Mauricio Silva (6), Douglas (18), Tiago Brendle (libero) oraz Joao, Thiago i Rafael (1)

Brązowy medal wywalczyli gospodarze. Kanadyjczycy oddali przeciwnikom zaledwie jednego seta, a w przeciągu całego meczu byli zespołem zdecydowanie lepszym. W ataku przeważali 51:45, znakomicie działał także blok (11:3) i przede wszystkim zagrywka. W asach serwisowych było 10:0 dla podopiecznych Glenna Hoaga. Portorykańczycy grali bez Stevena Moralesa, który doznał fatalnej kontuzji złamania kostki w meczu 1/4 finału. Filarami byli więc doświadczony Hector Soto i Ezequiel Cruz. To znakomity rezultat, odniesiony u nas w domu, przed naszą publicznością – cieszył się szkoleniowiec reprezentacji Kanady. – Po porażce z Argentyną w półfinale nie było łatwo. Zespół jednak się naprawdę skoncentrował, pozbierał się i wykonał dobrą robotę – dodał.

Kanada – Portoryko 3:1
(25:11, 25:12, 23:25, 25:18)

Składy zespołów:
Kanada: Perrin (14), Verhoeff (13), Schneider (3), Schmitt (25), Winters (7), Vigrass (9), Lewis (libero) oraz Sanders, Van Lankvelt, Hoag (1) i Marschall
Portoryko: Perez, Escalante (5), Soto (11), Roman (7), Rivera (4), Ortiz (3), Berrios (libero) oraz Goas, Cruz (11) i Guzman (7)

Wyniki półfinałów:
Argentyna – Kanada 3:1
(28:26, 20:25, 25:21, 25:23)

Brazylia – Portoryko 3:0
(25:16, 25:17, 25:23)

Klasyfikacja końcowa:
1. Argentyna
2. Brazylia
3. Kanada
4. Portoryko
5. Kuba
6. USA
7. Meksyk
8. Kolumbia

Nagrody indywidualne:

MVP: Facundo Conte, ARG
Najlepiej punktujący:
Gavin Schmitt, CAN
Najlepiej zagrywający:
Gavin Schmitt, CAN
Najlepiej przyjmujący:
Tiago Brendle, BRA
Najlepiej broniący:
Tiago Brendle, BRA
Najlepszy libero:
Tiago Brendle, BRA
Najlepszy atakujący:
Renan Buiatti, BR
Najlepszy rozgrywający: Luciano De Cecco, ARG
Pierwszy najlepszy skrzydłowy: Javier Jimenez, CUB
Drugi najlepszy skrzydłowy: Douglas Souza, BRA
Pierwszy najlepszy środkowy: Livan Osoria, CUB
Drugi najlepszy środkowy:
Luis Tomás Sosa, CUB

źródło: feva.org.ar, fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-07-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved