Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Amerykanki najlepsze w igrzyskach panamerykańskich

Amerykanki najlepsze w igrzyskach panamerykańskich

fot. archiwum

Siatkarki Stanów Zjednoczonych niemalże w tym samym czasie wygrały dwie prestiżowe imprezy. Okazały się najlepsze nie tylko w World Grand Prix, ale po raz drugi w historii wygrały igrzyska panamerykańskie.

Kalendarz światowych i kontynentalnych imprez siatkarskich jest tak napięty, że czasami pokrywają się one ze sobą. Tak stało się w przypadku turnieju finałowego World Grand Prix oraz igrzysk panamerykańskich. Jednak nie przeszkodziło to zawodniczkom ze Stanów Zjednoczonych w wygraniu obu turniejów, co świadczy o ich olbrzymim potencjale i szerokiej grupie wyrównanych zawodniczek, z których trener Kiraly będzie musiał wyselekcjonować najlepsze na igrzyska olimpijskie.

Obrończyniami tytułu były Brazylijki. Z nimi też Amerykanki spotkały się w meczu finałowym imprezy rozgrywanej w kanadyjskim Toronto. Wcześniej oba te zespoły mierzyły się w fazie grupowej. Wówczas po tie-breaku wygrały siatkarki z Ameryki Południowej, ale w finale lepsze okazały się ich rywalki. Najbardziej wyrównana walka toczyła się w trzecim secie. W nim Brazylijki miały swoje szanse, aby pozostać w meczu, ale ostatecznie przegrały po rywalizacji na przewagi i musiały się zadowolić drugim miejscem. Na niewiele zdało im się 20 punktów zdobytych przez Fernandę Rodrigues, bowiem jej koleżankom wyraźnie zabrakło skuteczności w ataku. W szeregach zwycięskiego zespołu gra rozkładała się na większą ilość zawodniczek, co okazało się być kluczowe dla końcowego wyniku. Nicole Fawcett zapisała na swoim koncie 21 oczek, ale dwucyfrowym dorobkiem punktowym mogły poszczycić się również Krista Vansant i Kristin Hildebrand. – W finale była wielka bitwa. Jestem dumny z mojego zespołu, który był w stanie pokonać rywala pomimo porażki z nim w rundzie grupowej – powiedział Daniel Fisher, szkoleniowiec Amerykanek. Wcześniej wygrały one ten turniej w 1967 roku, kiedy również odbywał się on w Kanadzie.

W starciu o brązowy medal Dominikanki okazały się lepsze od Portorykanek, oddając im tylko jednego seta. Liderką przegranego zespołu była Karina Ocasio, która zgromadziła na swoim koncie aż 27 oczek, ale nie pomogło to Portorykankom w stanięciu na podium. Po drugiej stronie siatki prym wiodła Annerys Vargas, zdobywając 13 oczek, ale dzielnie wspierały ją także Brayel Martinez, Prisilla Rivera i Gina Mambru.Finał:

USA – Brazylia 3:0
(25:22, 25:21, 28:26)

mecz o 3. miejsce:

Dominikana – Portoryko 3:1
(25:22, 25:22, 22:25, 25:21)

 

Klasyfikacja końcowa:

1. USA
2. Brazylia
3. Dominikana
4. Portoryko
5. Kuba
6. Argentyna
7. Peru
8. Kanada

Nagrody indywidualne:

MVP: Carli Lloyd, USA
Najlepsza punktująca: Karina Ocasio, Portoryko
Najlepsza serwująca: Gina Mambru, Dominikana
Najlepsza przyjmująca: Camila Brait, Brazylia
Najlepsza broniąca: Camila Brait, Brazylia
Najlepsza libero: Camila Brait, Brazylia
Najlepsza atakująca: Nicole Fawcett, USA
Najlepsza rozgrywająca: Carli Lloyd, USA
Pierwsza najlepsza skrzydłowa: Krista Vansant, USA
Druga najlepsza skrzydłowa: Melissa Vargas, Kuba
Pierwsza najlepsza blokująca: Adenizia Da Silva, Brazylia
Druga najlepsza blokująca: Rachael Adams, USA

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-07-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved