Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE, gr. B: Kolejne zwycięstwo Grecji

LE, gr. B: Kolejne zwycięstwo Grecji

Kolejny udany weekend z Ligą Europejską zanotowali reprezentanci Grecji. W niedzielę po raz drugi pokonali oni Chorwatów. Tym razem obyło się bez tie-breaka. Grecja i Słowenia są już bardzo blisko awansu do turnieju finałowego.

Podopieczni Igora Simuncica wyraźnie wyciągnęli wnioski z sobotniej porażki z Grekami, tym razem w odpowiednich momentach partii premierowej reagowali właściwie. Szkoleniowiec gospodarzy w porównaniu z pierwszym meczem wprowadził zmiany w składzie – zasadniczą był brak Ivana Raicia w wyjściowej szóstce. Ostatnie spotkanie tego weekendu lepiej rozpoczęli jednak Grecy. Przyjezdni podobnie jak dzień wcześniej mogli liczyć na skuteczność w ataku Protopsaltisa, który wyprowadził swój zespół na minimalne prowadzenie – 8:5. Reakcja miejscowych była niemal natychmiastowa, i tak po atakach Andricia i Peterlina Chorwaci rozpoczęli budowanie przewagi. Zryw miejscowych szybko przyniósł oczekiwane rezultaty i podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze to miejscowi byli w lepszej sytuacji (16:12). Obok dominacji w ataku atutem gospodarzy była czujność w bloku, co pozwoliło utrzymywać różnicę punktową na dłuższej przestrzeni seta (21:17). Trener Sotirios Drikos próbował jeszcze rotować składem, zmiany nie zdołały jednak uratować seta, przegranego przez Greków 23:25.

Drugi set to zwrot sytuacji o 180 stopni, tym razem w roli zespołu dyktującego warunki byli goście. Dmytro Filippov nie miał większych problemów z rozrzucaniem bloku rywali, coraz częściej uaktywniając swoich środkowych. Tym samym do roli lidera gości wyrósł Georgios Petreas. Po mocnym starcie podopieczni trenera Sotiriosa Drikosa prowadzili 8:7, aby w niemal ekspresowym tempie zwiększyć dystans do sześciu punktów. Po stronie Chorwatów wciąż ręki w ataku nie zwalniał Andrić, jednak niewiele to dało. Siła ataku tym razem była po stronie przyjezdnych, Grecy utrzymywali efektywność zagrań na poziomie 76%. Znalezienie metody na tak grających rywali przychodziło Chorwatom z trudem, po stronie gości dobrze do gry wprowadził się jeszcze Pelekoudas, będący sporym wsparciem dla Protopsaltisa i Petreasa. Końcówka set to popis gry przyjezdnych i wygrana 25:17.

Ten rytm gry Grecy utrzymali również w kolejnym secie. Podopieczni trenera Sotiriosa Drikosa nie pozwolili rywalom na zbyt wiele, a praktycznie osamotniony w ataku Andrić nie był w stanie uchronić swojego zespołu przed porażką. Mimo nieciekawej sytuacji Chorwatów trener Simuncic nie dokonywał zbyt wielu zmian w składzie. Trzecia partia to niesamowita liczba błędów gospodarzy, tylko w tej partii Chorwaci oddali rywalom w ten sposób aż 13 punktów, podczas gdy Grecy odwdzięczyli się czterema oczkami. Podobnie jak we wcześniejszej odsłonie, także tym razem Grecy ekspresowo zbudowali prowadzenie – 16:12, nie pozwalając sobie wyrwać tej przewagi. Spokojnie kontrolując sytuację, przyjezdni triumfowali 25:18.

Tym razem obyło się bez tie-breaka, siatkarze z Grecji nie stracili koncentracji, kończąc rywalizację w czterech setach. Mimo niezłych początków seta miejscowi szybko zgubili swój rytm. Taktyka gry do jednego zawodnika także okazała się nieskuteczna, mimo niezłej skuteczności i 21 punktów Leo Andricia. Po drugiej stronie siatki nie było jednego, zdecydowanego lidera, a siła zespołowości Greków okazała się kluczem do zwycięstwa. Wraz z rozwojem seta dystans systematycznie wzrastał (16:10, 21:13) i w końcówce przewaga zawodników Sotiriosa Drikosa była już praktycznie niezagrożona. Pewni swego przyjezdni zapunktowali jeszcze serwisem, wygrywając 25:17 i w całym meczu 3:1.

Chorwacja – Grecja 1:3
(25:23, 17:25, 18:25, 17:25)

Chorwacja: Zhukouski (3), Cosić (8), Peterlin (6), Sestan (9), Andrić (21), Mihalj (5), Sarcević (libero) oraz Galić i Sedlacek (4)
Grecja: Petreas (11), Filippov (4), Protopsaltis (15), Tzioumakas (2), Takouridis (5), Dalakouras (1), Tampouratzis (libero) oraz Kokkinakis (7), Pelekoudas (4) i Palentzas (14)