Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE, gr. A: Skuteczny rewanż Macedonii

LE, gr. A: Skuteczny rewanż Macedonii

Siatkarze reprezentacji Macedonii długo nie rozpamiętywali sobotniej porażki z Duńczykami. W niedzielę przystąpili do meczu bardzo naładowani i z wielką chęcią rewanżu. Przyniosło to efekt w postaci wygranej i wciąż realnych szans na wyjście z grupy.

Bez tie-breaka obyło się w drugim niedzielnym starciu grupy A Ligi Europejskiej. Po wczorajszej porażce siatkarze z Macedonii zdołali zrewanżować się rywalom. Początki meczu to jeszcze pokaz gry w ataku Duńczyków, widowiskowymi zagraniami popisywał się Bonessen, na ataki rywali odpowiadał Simovski. Przy utrzymującej się grze na styku o krok dalej byli goście (8:7). Sytuacja szybko się zmieniła, Duńczycy seriami popełniali błędy, a te potknięcia bezbłędnie wykorzystywali siatkarze Zarko Ristoskiego. Utrzymujący imponującą, 79-procentową skuteczność zagrań w ataku gospodarze nieco odskoczyli rywalom, aby prowadzić 16:11 podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze. Podobnie jak w sobotnim starciu obok Simovskiego dobrze prezentowali się Nikola Gjorgiev z Josifovem (21:17). Nie mając sportowych argumentów pozwalających na walkę z tak dobrze dysponowanym rywalem, ekipa Mikaela Trolle musiała uznać wyższość rywali. Macedończycy nie pozwolili rywalom przekroczyć progu 20 oczek zdobytych w meczu, triumfując 25:16.

Przy identycznym początku partii drugiej tym razem goście nie pozwolili rywalom w pełni „rozwinąć skrzydeł”. Duńczycy przede wszystkim ograniczyli liczbę popełnianych błędów, a kiedy sprawy w swoje ręce wzięli Bonnesen z Jensenem, goście zdołali nieco odskoczyć przeciwnikom. Nie bez znaczenia była dyspozycja przyjezdnych w polu serwisowym, po długich próbach Duńczycy zapunktowali w tym elemencie. Najwięcej problemów przyjmującym reprezentacji Macedonii sprawił Sorensen. Przejmując kontrolę nad przebiegiem zmagań, siatkarze z Danii prowadzili już 16:13. Pojedyncze zrywy miejscowych odbijały się jeszcze od rąk blokujących rywali. Efektywność zagrań zespołu Zarko Ristoskiego wyraźnie spadła. Nawet Simovski nie był w stanie uchronić swojego zespołu przed porażką (22:25).

Podrażnieni takim rozwojem wypadków Macedończycy szybko się zrehabilitowali. Początki partii kolejnej to bowiem popis gry w ataku podopiecznych trenera Ristoskiego. Już na pierwszej przerwie technicznej obie drużyny dzieliło pięć oczek. W szeregi reprezentacji Danii wróciły problemy ze skutecznością, co bezbłędnie wykorzystywali gospodarze. Zagrywka, będąca atutem siatkarzy z Danii w drugim secie, tym razem przemawiała na korzyść miejscowych. Bezwzględny w tym elemencie był Jovica Simovski, zdobywca trzech asów serwisowych. Przy kompletnie grających Macedończykach goście sprawiali wrażenie bezradnych (16:12). Sytuację próbowali jeszcze ratować Jensen z Bonnesenem, na niewiele się to jednak zdało. Ten set to popis gry w ataku gospodarzy i wygrana 25:18.

Przy tak grających gospodarzach wszystko wskazywało, że czwarty set będzie już tylko formalnością. Nic bardziej mylnego, przyjezdni po raz kolejny wykazali się niemałą wolą walki. Już od pierwszych akcji seta był to najbardziej wyrównany fragment spotkania (7:8). Kiedy Duńczycy zdołali odskoczyć rywalom na kilka oczek, prowadząc 16:11 podczas drugiej przerwy technicznej, można było myśleć nawet o tie-breaku. Bohaterem w pogoni za rywalami był Simovski i tak w końcówce partii dystans zmalał do trzech oczek (18:21). Duńczycy ograniczyli niemal do minimum liczbę oczek oddawanych rywalom po błędach własnych, uaktywniając się również w bloku. To wszystko okazało się niewystarczające, w szeregach Macedonii dobrze do gry wprowadził się jeszcze Karanovijk. Miejscowi zdołali doprowadzić do wyrównania, zachowując więcej zimnej krwi w końcówce seta rozstrzyganej na przewagi (26:24).

Macedonia – Dania 3:1
(25:16, 22:25, 25:18, 26:24)

Macedonia: Gjorgiev  G. (2), Josifov (15), Gjorgiev N. (18), Ljaftov (3), Simovski (22), Klopcheski (5), Mihailov (libero) oraz Angelovski (libero), Mlev (3), Despotovski (1) i Karanovikj (5)
Dania: Jensen (15), Sorensen (12), Jacobsen (3), Møllgaard (7), Bonnesen (19), Huss (5), Alievski (libero) oraz Bitsch i Sørensen