Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: W meczu „na szczycie” komplet punktów dla USA

WGP: W meczu „na szczycie” komplet punktów dla USA

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych odniosła niezwykle cenne zwycięstwo nad Rosją. Dzięki trzem punktom, które wywalczyła w czterosetowym starciu, obecnie lideruje stawce w turnieju finałowym World Grand Prix.

Amerykanki lepiej radziły sobie już w pierwszych akcjach i po kontrze Akinradewo wypracowały sobie trzypunktową nadwyżkę (7:4). Wtedy jednak do walki zerwały się Rosjanki, które wygrały sześć kolejnych akcji – po kontrze Gonczarowej i błędzie rywalek miały trzy oczka nadwyżki (10:7). Ta nie utrzymała się długo, ekipa z USA zaczęła przeważać wyraźnie na siatce i różnica punktowa malała. Blok Rowe oraz błąd w ataku Gonczarowej wyrównały stan seta po 12, a amerykański zespół, dzięki dobrej grze blokiem, przejął inicjatywę jeszcze przed drugim czasem technicznym (15:13). USA nadal było w natarciu i budowało dystans – (18:14). Po drugiej stronie siatki szalała jednak Gonczarowa i jej świetna gra mocno przyczyniała się do remisu 21:21. Ostatnie akcje należały już do Amerykanek, których kontra i blok ponownie zbudowały przewagę, i choć przeciwniczki ponownie zerwały się do odrabiania strat, wygrały w secie premierowym.

Rosjanki utrzymały jednak pewność siebie z końcówki partii wcześniejszej i odskoczyły w kolejnej na 4:1. Tym razem to przeciwniczki częściej popełniały błędy, co utrzymywało nadwyżkę po stronie rosyjskiej (7:3). Na pierwszą przerwę techniczną drużyny zeszły po skutecznym bloku Rosji. Po pewnym czasie do dobrej gry na siatce ekipa rosyjska dołożyła świetne zagrywki, konkretniej zrobiła to Orłowa i dystans wzrósł do sześciu oczek (12:6). W ataku po rosyjskiej stronie zaczęły przewodzić Szczerban i Pasynkowa, utrzymując znaczną przewagę – Amerykanki nie były w stanie choć trochę odrobić start. Po kontrze tej drugiej było już 17:10 dla Rosji. Podopieczne trenera Mariczewa same jednak skomplikowały sobie końcówkę i doprowadziły do lekkich nerwów, popełniając błędy. Nadwyżka była jednak bardzo wysoka, więc do końca partii nie zdążyły jej całkiem roztrwonić i wyrównały w meczu po 1.

Drużyna z USA wyczuła wtedy swoją szansę i rozpoczęła kolejną odsłonę od mocnego uderzenia, grze przewodziła wtedy Lowe (5:1). Okres dominacji Amerykanek nie trwał długo, a rywalki wykorzystywać zaczęły swoją najgroźniejszą broń – zagrywkę. Dzięki niej, ale i po kontrze Gonczarowej Rosjanki zmniejszyły straty do minimum (7:6), a na boisku przez chwilę zaczęła toczyć się bardzo wyrównana walka. Przez chwilę, bowiem przestój w szeregach Rosji wykorzystały skrzętnie rywalki. Przy zagrywce Kreklow ich seria punktów pozwoliła USA odskoczyć na 15:9. Po przerwie technicznej kontra Dixon utrzymywała różnicę na poziomie sześciu oczek (17:11), a uderzenie Hill zwiększyło ją do siedmiu (21:14). W ostatnich akcjach ponownie dała o sobie znać Lowe, która skuteczną grą w ataku i bloku zakończyła tę odsłonę.

Otwarcie czwartej partii to świetne zagrywki Hill i prowadzenie USA 4:1. Przewaga szybko jednak stopniała, bowiem z pola zagrywki zaczęła mocno uderzać Lubuszkina i jej zbicia mocno utrudniły grę Amerykankom. Pasynkowa dołożyła kontrę, a rywalki pomyliły się w natarciu – to sprawiło, że Rosja wyszła na czoło (7:6). Po pierwszej regulaminowej przerwie widowisko popsuły błędy własne obu zespołów, a z okresu gorszej gry szybciej wyszły Amerykanki. To one po uderzeniu Dixon prowadziły 12:10. Sytuacja w tej części seta zmieniała się co trochę i niebawem to reprezentantki Rosji miały o dwa punkty więcej (15:13). Podopieczne trenera Mariczewa dzierżyły przewagę dłuższy czas, ale w najważniejszym momencie zaczęły ją tracić. Po asie serwisowym Kreklow różnica była minimalna (20:19), po błędzie w ataku Rosjanek był już remis 22:22, a w ostatnich momentach meczu świetnie w bloku spisała się Larson-Burbach. Jej akcja dała Amerykankom piłkę meczową, a spotkanie zakończyła asem serwisowym Dixon.

USA – Rosja 3:1
(26:24, 19:25, 25:16, 25:22)

USA: Larson-Burbach (6), Hill (15), Akinradewo (13), Kreklow (4), Dixon (11), Lowe (22), Banwarth (libero) oraz Thompson, Murphy (5) i Robinson
Rosja: Szczerban (7), Pasynkowa (11), Lubuszkina (11), Gonczarowa (29), Kosjanienko (2), Orłowa (6), Efimowa, Fetisowa, Ilczenko (3) i Biriukowa