Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE, gr. B: Turcy z tarczą w boju z Rumunami

LE, gr. B: Turcy z tarczą w boju z Rumunami

Trzech krótkich setów potrzebowali Turcy, żeby pokonać reprezentację Rumunii. Jedynie w drugiej odsłonie pojedynku zespoły walczyły wyrównanie, lecz i w tym przypadku szalę victorii na swoją korzyść przesunęli finalni zwycięzcy.

Po wczorajszej wygranej 3:1 podopieczni Emanuele Zaniniego potwierdzili, że mają patent na rywali z Rumunii. Odmłodzona reprezentacja Turcji ponownie nie dała rywalom większych szans, tym razem nie tracąc nawet seta. Start Turków nie był tak imponujący jak dzień wcześniej, spotkanie rozpoczęło się po myśli gości, nie bez znaczenia były błędy popełniane przez miejscowych. Przy nierównej grze obu ekip podczas pierwszej przerwy technicznej Rumuni prowadzili 8:6. Nie był to jednak dystans, którego zniwelowanie sprawiałoby problemy siatkarzom z Turcji. Podobnie jak dzień wcześniej do roli lidera swojego zespołu dorósł Metin Toy. Tym razem as Turków rozpoczął mecz w wyjściowym składzie. Dominacja miejscowych w ataku i niemoc gości w zagraniach na siatce znalazły swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Pewni swego Turcy zbudowali siedmiopunktowe prowadzenie – 16:9. Miejscowi nie ustrzegli się co prawda błędów w ataku, jednak te mankamenty nadrabiali skutecznością w bloku. Znakomicie intencje rywali odczytywał Ibrahim Emet, zdobywca 5 oczek po skutecznych blokach. Przy stanie 21:10 triumf gospodarzy był już niemal pewny, podopieczni Danuta Pascu w tej partii zdobyli już tylko jeden punkt, ulegając rywalom 11:25.

W odsłonie kolejnej Turcy nie pozwolili rywalom na tak mocny początek, utrzymując grę na styku przy minimalnej przewadze. Po stronie Rumunów sytuację próbował ratować Laurentiu Lica, jednak najlepiej punktujący zawodnik gości podobnie jak w piątkowym meczu, także tym razem nie mógł liczyć na większe wsparcie ze strony swoich kolegów. Podopieczni trenera Pascu poprawili nieco swoją skuteczność na siatce, dzięki czemu na dłuższej przestrzeni partii byli w stanie utrzymywać kontakt punktowy z rywalami (8:7, 14:16). Turcy nie zamierzali jednak nic ułatwiać rywalom, podopieczni Emanuele Zaniniego podtrzymywali ponad 50-procentową skuteczność zagrań, a obok Toya nie zawodzili Gungor z Emetem. Słabsze chwile na boisku miał Gokgoz, który w pierwszym meczu obu ekip był jednym z wyróżniających się zawodników. Wciąż jednak problemy Rumunom sprawiał blok gospodarzy, dzięki czemu siatkarze z Turcji skutecznie gonili rywali (18:21). Mimo ambitnej walki goście nie zdołali utrzymać dwupunktowej przewagi, a skuteczna pogoń Turków to w dużym stopniu zasługa Metina Toya. Prowadzeni przez swojego lidera podopieczni Emanuele Zaniniego po emocjonującej końcówce wygrali na przewagi 26:24.

W trzecim secie siła ataku gości wyraźnie osłabła, mylić się zaczął także Lica. Brak powtórki z partii premierowej to w dużym stopniu „zasługa” gospodarzy, którzy tylko w tej odsłonie oddali rywalom 13 punktów po niewymuszonych błędach własnych. Mimo potknięć siatkarze z Turcji zdołali utrzymywać kontrolę nad przebiegiem zmagań (8:4). Nieco gorzej w tej części meczu prezentował się blok Turków, nie przeszkodziło to gospodarzom w budowaniu prowadzenia. Wraz z rozwojem partii Rumuni sprawiali wrażenie bezradnych, pojedyncze skuteczne ataki zawodników Danuta Pascu wystarczyły jedynie do rywalizacji punkt za punkt, przy trzypunktowym prowadzeniu miejscowych (21:18). W tej części meczu od początku seta szanse gry otrzymał Aydin, który zmienił Gokgoza. Swobodna gra miejscowych wystarczyła do zwycięstwa. Rumuni nie byli w stanie powstrzymać Metina Toya, a ten systematycznie poprawiał swoje noty. Decydujący fragment seta to popis gospodarzy w ataku, zwieńczony triumfem 25:22.

Turcja – Rumunia 3:0
(25:11, 26:24, 25:22)

Turcja: Peksen, Gungor (14), Savas (4), Gokgoz (4), Emet (13), Toy (17), Dengin (libero) oraz Aydin (3), Yenipazar i Minici
Rumunia: Gheorghita (6), Bala (3), Lica (12), Borota (2), Spinu (3), Georgescu (3), Maries (libero) oraz Laza (1), Balhaceanu (2) i Ene (1)