Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE, gr. B: Słoweńcy zatriumfowali nad Białorusinami

LE, gr. B: Słoweńcy zatriumfowali nad Białorusinami

Sporo ciekawych akcji zakończonych jednostronnością w ostatniej partii - tak można podsumować pojedynek rozgrywany pomiędzy reprezentacjami Białorusi i Słowenii. Górą w boju byli przyjezdni, którzy w trzeciej odsłonie meczu nie pozostawili złudzeń rywalom.

Mający dotychczas na swoim koncie komplet zwycięstw siatkarze ze Słowenii nie zwalniają tempa. Niekwestionowany lider grupy B Ligi Europejskiej potwierdził swoją dominację, tym razem wyższość podopiecznych Andrei Gianiego musieli uznać Białorusini. Słoweńcy prezentowali się lepiej we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, szczególna dominacja była zauważalna w ataku. Mocny początek w wykonaniu gości znalazł swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników, przy kolejnych zagraniach Mitji Gaspariniego Słoweńcy prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Reakcja miejscowych była niemal natychmiastowa, ręki w ataku nie zwalniał Andrei Radziuk, tym samym ekipa trenera Wiktora Sidelnikowa doprowadziła do wyrównania, odskakując nawet na kilka oczek (16:13). Nie był to ostatni zwrot akcji w tej części meczu, Słoweńcy mogli liczyć na duet Gasparini/Cebulj, a ponad 70-procentowa efektywność zagrań podopiecznych trenera Gianiego była kluczem do sukcesu. W końcówce seta przyjezdni prowadzili już 21:19. Nawet pojedyncze zagrania Miskewicza nie były w stanie wybić z rytmu Gaspariniego i jego kolegów. Siatkarze ze Słowenii triumfując 25:21, objęli prowadzenie w meczu.

Niemal identycznie jak partia premierowa rozpoczął się drugi set spotkania. Miejscowi poprawili swoje noty za skuteczność w ataku, wciąż jednak efektywność zagrań na siatce przemawiała na korzyść Słoweńców. Tym razem goście nie pozwolili sobie tak łatwo odebrać przewagi wypracowanej przed pierwszą regulaminową przerwą w grze, spora w tym zasługa Dejana Vincicia i Danijela Koncilji, którzy kolejno powstrzymywali ataki rywali punktowymi blokami. Obok Gaspariniego i Cebulja w ataku uaktywnił się jeszcze Urnaut i tak przewaga siatkarzy ze Słowenii wzrosła do czterech punktów – 16:12. Przy tak grającym zespole Andrea Giani nie musiał szczególnie rotować składem, w tej części meczu tylko zadaniowo na placu gry pojawiali się Alen Sket i Jan Klobucar. Praktycznie cały set to utrzymujące się prowadzenie gości. Miejscowi zdołali stawiać opór rywalom nieco dłużej, niż miało to miejsce w partii pierwszej, finalnie jednak także tym razem siatkarze trenera Sidelnikowa byli bezradni, ulegając rywalom 22:25.

Trzeci set meczu okazał się formalnością. Mitja Gasprini i jego koledzy jedynie w początkowym fragmencie seta pozwolili rywalom utrzymywać kontakt punktowy, w ekspresowym tempie zostawiając przeciwników w tyle. Ten fragment boju był zdecydowanie najsłabszym w wykonaniu Radziuka i jego kolegów, nieco ponad 40-procentowa skuteczność zagrań w ataku okazała się niewystarczająca w konfrontacji z dobrze dysponowanymi rywalami ze Słowenii. Po mocnym początku seta na etapie drugiej przerwy technicznej zespół Andrei Gianiego prowadził już 16:11. Była to jedynie próbka możliwości przyjezdnych, znakomite zagrywki Mitji Gaspariniego i Tine Urnauta siały spustoszenie w szeregach Białorusinów. Nawet jeśli Słoweńcy nie punktowali bezpośrednio z zagrywki, to silne serwisy, odrzucające rywali od siatki dawały początek kolejnym kontratakom. W kluczowym fragmencie seta obie drużyny dzieliło już osiem oczek (13:21) i niemal pewne było, że zespół trenera Sidelnikowa nie zdziała już zbyt wiele w tym meczu. Także Słoweńcy nie pozwolili rywalom „rozwinąć skrzydeł”, nie tracąc koncentracji i triumfując 25:15.

Białoruś – Słowenia 0:3
(21:25, 22:25, 15:25)

Białoruś: Radziuk (14), Aplewicz (3), Haramykin, Pranko (1), Marozau (5), Miskewicz (12), Likharad (libero) oraz Charapowicz (2), Liaszczynskas i Budziuchin
Słowenia: Pajenk (9), Gasparini (14), Vincić (4), Koncilja (7), Urnaut (10), Cebulj (13), Kovacić (libero) oraz Klobucar i Sket