Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE, gr. A: Austriacy przegrali z Estończykami na własnym terenie

LE, gr. A: Austriacy przegrali z Estończykami na własnym terenie

Po udanym otwarciu Austriacy nie sprostali wymaganiom, które postawili im Estończycy. Wydawało się, że w trzeciej partii będą w stanie wyrównać stan boju, lecz w samej końcówce skuteczniejsi okazali się oponenci, którzy wygrali z gospodarzami.

Dobre złego początki – tak o rywalizacji z Estonią mogą mówić reprezentanci Austrii. Podopieczni Michaela Warma podejmowali lidera „polskiej” grupy, jednak rozpoczęli mecz bez kompleksów. Mocny start w wykonaniu Austriaków miał swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Tym, co pozwoliło miejscowym zbudować dystans, była przede wszystkim przewaga na siatce. Znakomicie prezentowali się Berger z Zassem, odpowiadając na kolejne ataki Venno i Juhkamiego. Początkowo prowadzenie miejscowych nie było zdecydowane, na kolejnych regulaminowych przerwach w grze miejscowi mogli się pochwalić co najwyżej dwupunktową zaliczką (8:6, 16:14). W kluczowym fragmencie partii gospodarze nie zawiedli, ręki w ataku nie wstrzymywał Alexander Berger i triumfując 25:23, siatkarze z Austrii stanęli przed realną szansą na sprawienie niespodzianki.

Była to jednak pełnia możliwości gospodarzy, podopieczni Michaela Warma walczyli w każdym kolejnym secie, jednak bez większych efektów. W drugim secie na dłuższej przestrzeni partii utrzymywała się gra na styku. Moment zwrotny przyszedł jeszcze przed drugą przerwą techniczną, przestoje w grze miejscowych bezbłędnie wykorzystali goście. Porażka Austriaków w tej części meczu to w pewnym stopniu przegrana na własne życzenie. Gospodarze seriami oddawali rywalom punkty po prostych błędach. Tylko w tym secie Estończycy otrzymali od rywali w prezencie 12 oczek. O ile w ataku lepiej prezentowali się miejscowi, to gra w bloku była domeną Estończyków, ponownie o sile swojego bloku przypomniał rywalom Ardo Kreek, nieźle prezentował się też Olivier Venno. Zryw Austriaków w końcówce seta doprowadził jeszcze do nerwowej końcówki (20:21), w tej jednak więcej zimnej krwi zachowali Estończycy (21:25).

Trzeci set to już więcej pewności w grze gości i przede wszystkim poprawa skuteczności zagrań w ataku. Dobrym uzupełnieniem dla Venno i Juhkami był Taht i tak niemal od pierwszych akcji Estończycy rozpoczęli budowanie dystansu punktowego (8:6). Trener Warm, próbując ratować sytuację, wprowadzał jeszcze kolejne zmiany, jednak bez większych efektów. Austriacy coraz częściej się mylili, co bezbłędnie wykorzystywali goście. Odnajdując swój rytm gry, podopieczni trenera Cretu zdominowali rywali, prowadząc 16:11 na drugiej przerwie technicznej. Decydujący fragment seta to już popis gry Estończyków. W tej części meczu goście utrzymywali najlepszą skuteczność na siatce, spora w tym zasługa Venno, który poprowadził swój zespół do triumfu 25:18.

Czwarty set to jeszcze walka gospodarzy, prowadzonych przez lidera Austriaków w ataku – Alexandra Bergera. Miejscowi utrzymywali blisko 60-procentową skuteczność zagrań. Gorzej niż w poprzednich setach prezentował się jednak poziom przyjęcia siatkarzy z Austrii. Ten mankament w grze rywali bezbłędnie wykorzystali Estończycy. Najwięcej szkody sprawili rywalom Juhkami, Taht i Aganits. Mimo problemów podopieczni trenera Warma zdołali utrzymywać kontakt punktowy z przeciwnikami (16:15, 21:19). Dopiero końcówka seta to popis gry Estończyków i bezradność miejscowych. Finalnie goście przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając po emocjonującej końcówce 25:23.

Austria – Estonia 1:3
(25:23, 21:25, 18:25, 23:25)

Austria: Wohlfahrtstätter (9), Koraimann (11), Zass (17), Berger (18), Thaller (1), Buchegger (9), Kroiss (libero) oraz Tröthann (3), Menner, Thus i Ringseis
Estonia: Kreek (10), Juhkami (16), Nolvak, Taht (12), Venno (18), Aganits (4), Rikberg (libero) oraz Toobal i Tamme (libero)