Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Japonki zablokowane przez Brazylijki

WGP: Japonki zablokowane przez Brazylijki

Trzeci dzień turnieju finałowego rozpoczął się od meczu Brazylia - Japonia. Siatkarki z Ameryki Południowej jedynie fragmentami pozwoliły na nawiązanie walki. Brazylijki przede wszystkim znakomicie grały w bloku, a niekwestionowaną liderką była Juciely.

Początek spotkania Brazylijek z Japonkami był dość wyrównany, wynik oscylował wokół remisu (2:2). Dopiero niedługo przed przerwą techniczną Japonki odskoczyły na 6:4, ale ich oponentki natychmiast wyrównały na 6:6 i siatkarska wojna dalej trwała w najlepsze. Japonki w tej części seta popełniały zdecydowanie mniej błędów własnych, Brazylijki z kolei lepiej punktowały blokiem. Na przerwie technicznej po zepsutej zagrywce rywalek Azjatki miały punkt w zapasie. Po powrocie na parkiet wymiana ciosów dalej nie zwalniała tempa (10:10). Żadna z ekip nie mogła odskoczyć chociażby na dwa oczka. Uczyniły to dopiero przy stanie 15:13 siatkarki z Ameryki Południowej po ataku Juciely. Udana akcja tej zawodniczki, tym razem w bloku, dała Canarinhas wynik 16:14 na przerwie technicznej. Po niej jeszcze bardziej powiększyły one prowadzenie, zmuszając Japonki do wzięcia czasu, ale nic to nie dało, bowiem zrobiło się 19:15 i trener Masayoshi Manabe poprosił o kolejną przerwę. Tym razem poskutkowało, bowiem jego podopieczne odrobiły trzy oczka przy zagrywce Saori Kimury i tym razem to szkoleniowiec Brazylijek poprosił o czas, a po nim atakowała Natalia Pereira (20:18). Obrończynie tytułu zdołały wypracować sobie kilkupunktową przewagę, a udany blok dał im przy stanie 24:21 piłki setowe, kolejna znakomita akcja w tym elemencie dała im wygraną w tej części meczu.

Drugą część spotkania po m.in. błędach i niedokładnościach rywalek Japonki rozpoczęły od stanu 3:0, wyróżniała się niewątpliwie Juciely, która zdobyła w tym secie pierwszy punkt dla swojej ekipy. Brazylijki następnie szybko doprowadziły do remisu. Japonki z kolei po udanym ataku odskoczyły na 6:4, a problemy ze sforsowaniem bloku rywalek miała Carol. Królową na bloku była jednak Juciely, której kolejna akcja w tym elemencie pozwoliła doprowadzić do remisu 7:7. Zespoły, podobnie jak w pierwszym secie, grały niemalże punkt za punkt. Japonki co prawda raz jeszcze odskoczyły na dwa oczka, ale po chwili znów był remis (10:10). Brazylijki zaraz potem po m.in. ataku Monique i błędzie rywalek zdołały wypracować sobie trzypunktową przewagę (13:10), zmuszając Masayoshiego Manabe do wzięcia czasu. Poskutkowało, bowiem głównie dzięki dobrej zagrywce to Japonki zdobyły cztery punkty z rzędu (14:13). Minimalne prowadzenie Azjatki utrzymały na przerwie technicznej. Wynik do momentu m.in. kiwki niezawodnej Juciely i bloku Natalii oscylował wokół remisu, potem zrobiło się 22:18, a po bloku Carol już 24:19. W tym elemencie siatkarskiego rzemiosła przewaga Brazylijek była wręcz miażdżąca (11:1). Japonki zdołały obronić cztery setballe, grając skutecznie w ataku i wykorzystując błędy rywalek (23:24). Tę część spotkania plasem zakończyła Natalia Pereira.

W trzeciej partii m.in. po kolejnym już udanym bloku było 4:0 dla Brazylijek. Na przerwie technicznej utrzymały one prowadzenie, swoje robiła także zagrywka. W polu serwisowym znakomicie radziła sobie Carol, działał także w dalszym ciągu blok (12:4). Japonki wykorzystały jednak chwilowe rozluźnienie przeciwniczek, zdobywając trzy punkty z rzędu. Przewaga mistrzyń olimpijskich była jednak bardzo wysoka (16:9) i mogły one spokojnie kontrolować przebieg dalszej części seta. Po przerwie technicznej autowy atak bezradnych już Japonek i m.in. kolejne znakomite akcje Juciely, tym razem w polu zagrywki, dały już wynik 20:9. Japonki jednak raz jeszcze zapunktowały serią, kiedy to m.in. po bloku na Natalii zrobiło się 20:13. Canarinhas jednak w pełni dominowały na boisku i pewnie zmierzały po drugą wygraną w Omaha. Błąd przeciwniczek dał im piłki meczowe przy stanie 24:15. Mecz mocnym atakiem zakończyła reprezentantka Brazylii, siatkarki z Ameryki Płd. przede wszystkim rozbiły rywalki blokiem, zdobywając tym elementem 15 punktów (z czego 8 sama Juciely), przy 4 rywalek.

Brazylia – Japonia 3:0
(25:21, 25:23, 25:16)

Brazylia: Juciely (19), Carol (13), Natalia (13), Gabi (9), Monique (3), Dani Lins (1), Leia (libero) oraz Ivna Marra (3), Roberta i Suelle
Japonia: Koga (12), Nagaoka (10), Koto (5), Shimamura (4), Otake (2), Ishii, Sato (libero) oraz Zayasu (libero), Uchiseto (6), Nabeya (4), Miyashita (2), Yamaguchi (1), Sakoda (1) i Kimura