Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Gonczarowa vs Włochy 3:0

WGP: Gonczarowa vs Włochy 3:0

Rosjanki bardzo udanie rozpoczęły turniej World Grand Prix w amerykańskim Omaha. Mistrzynie Europy wygrały w trzech setach z kadrą Italii, ale w pierwszych dwóch walczyły na przewagi. Sukcesu Rosjanek nie byłoby bez 28 punktów Natalii Gonczarowej.

Spotkanie rozpoczęło się od rywalizacji punkt za punkt, przy minimalnie lepszym starcie Włoszek sytuację swoim serwisem szybko ustabilizowała Fetisowa (2:2). Początkowy fragment mecz to jednak utrzymująca się gra punkt z punkt, szybciej zareagowały Rosjanki, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Grając cierpliwie i konsekwentnie, Azzurre odzyskały jednak kontrolę nad przebiegiem zmagań, serwis Valentiny Diouf i efektowny atak Valentiny Tirozzi wyprowadziły zespół Marco Bonitty na czteropunktowe powadzenie – 10:6. Ten dystans utrzymywał się, nieźle na bloku intencje rywalek odczytywały Chirichella i Sorokaite (14:10). Dopiero zagrywka Szczerban zdołała przełamać Włoszki, kolejne punktowe zagrania Rosjanki w polu serwisowym i błędy Azzurre doprowadziły do remisu po 15. Po wznowieniu gry wciąż w roli zespołu kontrolującego przebieg wydarzeń były Azzurre, znakomitym serwisem popisywała się Lucia Bosetti (19:17). Dwupunktowy dystans okazał się jednak niewystarczającym, sygnał do ataku swoim koleżankom dała Gonczarowa (23:22). Włoszki miały jeszcze szansę rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść (24:23), jednak serwis Lubuszkiny okazał się zbyt trudny, odsłonę chwilę później zakończyła Gonczarowa. Rosjanki wygrały na przewagi 26:24.

Podbudowane takim rozwojem wypadków Rosjanki zdecydowanie lepiej rozpoczęły partię kolejną, po zagraniach Ilczenko prowadząc 4:2. Azzurre coraz częściej się myliły, dopiero serwis Sorokaite pozwolił im zbliżyć się do rywalek i odzyskać minimalną zaliczkę (7:6). Tym razem podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze w lepszej sytuacji były podopieczne Marco Bonitty. Jedno oczko przewagi nie było jednak wystarczającym dystansem, po raz kolejny do głosu doszła Gonczarowa, a kiedy Rosjanki wrzuciły kolejny bieg, obie ekipy prowadziły grę na styku (11:11). Przy wymianie sił w ataku po włoskiej stronie siatki bezbłędna była Tirozzi (14:14), Włoszki nie ustrzegły się jednak drobnych potknięć, co przypłaciły utratą prowadzenia. Momentem zwrotnym okazało się ustawienie Rosjanek z Pasynkową w polu serwisowym, i tak przy kolejnych zagraniach tej zawodniczki i blokach Orłowej Rosjanki odskoczyły rywalkom, prowadząc 20:16. Przy kolejnych wymianach w ataku nie brakowało nerwowości, finalnie ambitnie walczące Azzurre doprowadziły do wyrównania (23:23) i podobnie jak w partii premierowej zwycięzcę miała wyłonić gra na przewagi. Powtórzył się jednak scenariusz z partii pierwszej i tę „wojnę nerwów” lepiej przetrwały Rosjanki, kropkę nad i postawiła Gonczarowa (26:25).

Trzeci set to równie mocne otwarcie Sbornej, co w odsłonie wcześniejszej. Skutecznym serwisem popisywała się Pasynkowa, a jej koleżanki nie marnowały szans w kontratakach (0:2). Wraz z rozwojem partii przewaga Rosjanek rosła, a Włoszki sprawiały wrażenie bezradnych (1:4, 2:7). W tej części meczu nawet potrójny blok ekipy Marco Bonitty okazywał się nieskuteczny. Ręki w ataku nie zwalniała Gonczarowa, wyprowadzając swój zespół już na sześciopunktowe prowadzenie – 10:4. Sytuację siatkarek z Półwyspu Apenińskiego próbowała co prawda radować Chirichella, wystarczyło to jedynie do zmniejszenia straty punktowej. Azzurre wciąż nie były w stanie znaleźć sposobu na znakomicie dysponowaną Gonczarową, a ta nie zawodząc, ponownie dała o sobie znać. I tak podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze Rosjanki prowadziły już 16:12. To, co udało się Włoszkom w odsłonie drugiej, tym razem nie przyszło tak łatwo. W decydującej fazie seta nawet skuteczne zagrania Diouf okazały się niewystarczające (21:17). Tej szansy Rosjanki już nie zmarnowały, dość pewnie triumfując po punktowej zagrywce Pasynkowej – 25:19.

Rosja – Włochy 3:0
(26:24, 28:26, 25:19)

Rosja: Gonczarowa (28), Szczerban (11), Lubuszkina (8), Ilczenko (3), Fetisowa (1), Kosjanienko, Małowa (libero) oraz Pasynkowa (5), Orłowa (2) i Efimowa O.
Włochy: Diouf (17), Sorokaite (10), Chirichella (10), Guiggi (7), Tirozzi (6), Malinov (2), De Gennaro (libero) oraz Bosetti L. (1), Bosetti C. i Sylla