Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. I: Dominikanki bez wygranego seta, wygrana Niemek

WGP, gr. I: Dominikanki bez wygranego seta, wygrana Niemek

Dominikanki nie będą mile wspominać tegorocznej edycji WGP, nie tylko nie odniosły zwycięstwa, ale w żadnym z dziewięciu spotkań nie wygrały nawet seta. Dziś uległy Turcji. Natomiast w drugim meczu Niemki wywalczyły wygraną w czterech setach nad reprezentacją Serbii.

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej gry obu ekip, żadna z nich nie potrafiła wypracować sobie minimalnego prowadzenia. Gra punkt za punkt toczyła się do pierwszej przerwy technicznej, na którą z oczkiem przewagi schodziły Dominikanki po udanym ataku Erasmy Martinez (8:7). Dopiero po powrocie na boisko Turczynki poprawiły się znacznie w polu serwisowym oraz na siatce, co skutkowało czterema punktami z rzędu na ich konto. Co prawda nie prezentowały tak skutecznej siatkówki, jak dzień wcześniej, kiedy pokonały po tie-breaku reprezentację Niemiec, ale ich poczynania z małą ilością błędów wystarczyły na zdominowanie wydarzeń na boisku. Dominikański zespół zdołał zbliżyć się do rywala na jeden punkt, ale już na drugiej przerwie technicznej turecka ekipa znowu miała wysoką przewagę (16:10). Pomimo interwencji trenera dominikańskiej drużyny jego podopieczne nie były w stanie powrócić do skutecznej gry, podczas gdy Turczynki z każdą kolejną akcją zbliżały się do zwycięstwa w tej partii. Polen Uslupehlivan atakiem po rękach blokujących zakończyła seta na korzyść swojej drużyny (25:20).

Początek drugiej partii układał się po myśli siatkarek z Dominikany, które szybko wyszły na trzypunktowe prowadzenie dzięki kąśliwym zagrywkom Marifranchi Rodriguez i błędom po tureckiej stronie. Taka gra nie trwała długo, bowiem Turczynki wróciły do formy z poprzedniego seta i odrobiły straty, a następnie uzyskały dwa oczka przewagi, schodząc na pierwszą przerwę techniczną (8:6). Po niej zespoły grały punkt za punkt, ale z czasem to turecka ekipa zaczęła przejmować inicjatywę – coraz lepiej siatkarki trenera Akbasa czytały grę dominikańskiej rozgrywającej i zatrzymywały rywalki na siatce (17:12). Dominikanki walczyły o kolejne punkty, ale ich błędy i nieporozumienia uniemożliwiły im odrobienie strat. Turczynki za to nie patrzyły na grę rywalek, ale skupiły się na własnych poczynaniach i konsekwentnie dążyły do celu. Dominikański zespół zdołał jeszcze obronić dwie piłki setowe, ale ostatecznie partię zakończył atak kapitan tureckiej ekipy – Guldeniz Onal Pasaloglu (25:17).

Dominikanki rozpoczęły agresywnie trzecią odsłonę meczu, dzięki czemu zyskały trzy oczka przewagi. Podobnie jak w drugim secie ich prowadzenie nie trwało długo, bo Turczynki świetnie spisywały się w polu serwisowym i po chwili był remis po 4. Jednak do pierwszej przerwy technicznej dominikański zespół zdołał wrócić do skutecznej gry z początku partii i prowadził 8:5. W kolejnych akcjach wciąż prezentował równą formę i powiększał różnicę punktową. Turczynki były nieco zaskoczone obrotem sytuacji i często wpadały w blok przeciwniczek. Dopiero siedmiopunktowa przewaga rozluźniła i zdekoncentrowała Dominikanki. Ich przestój wykorzystały skrzydłowe z Turcji, które nie wstrzymywały rąk w ataku (12:14) i ostatecznie wyprowadziły swój zespół na jednopunktowe prowadzenie. Siatkarki z Dominikany były zaskoczone odrodzeniem się rywalek i nie potrafiły znaleźć sposobu, by je zatrzymać, a to doprowadziło do pięciopunktowej przewagi tureckiej ekipy. Dominikanki straciły nadzieję na zwycięstwo, natomiast Turczynki utrzymały prowadzenie do końca i zdołały zakończyć spotkanie w trzech setach (25:20).

Dominikana – Turcja 0:3
(20:25, 17:25, 20:25)

Dominikana: Martinez (19), Lopez (9), Rodriguez (9), De La Cruz (4), Diaz (3), Rojas (2), Perez (libero) oraz Nuñez, De Leon i Caro
Turcja: Uslupehlivan (13), Akman (11), Ercan (9), Onal (8), Yurtdagülen (8), Ozdemir (1), Dalbeler (libero) oraz Boz (8), Ismailoglu (1), Basa, Akin, Orge (libero) i Dagdelenler

Ciekawe akcje rozpoczęły premierową odsłonę tego meczu – obie ekipy nie oszczędzały sił w ataku, ale również dobrze broniły, dzięki czemu wymiany były bardzo długie i wyczerpujące. Po chwili wyrównanej gry Serbki znalazły rozwiązanie na świetnie ustawiające się w boisku rywalki i wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Serbskie zagrywające starały się jak najwięcej piłek posyłać na Geerties, ale zawodniczka ta radziła sobie nieźle w elemencie przyjęcia, a w dodatku była czujna w bloku. Gospodynie grupy G turnieju World Grand Prix zminimalizowały straty do jednego punktu, dzięki skutecznej przy prawej antence Margarecie Kozuch (10:11). W kolejnej fazie seta gra Niemek falowała, znowu popełniły kilka błędów, a następnie odrobiły straty po uważnej grze w bloku. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły po udanym ataku z krótkiej Anji Brandt (16:15). Po niej Serbki starały się narzucić swój styl gry rywalkom, co ostatecznie im się udało w decydującym momencie seta. Błędy w końcówce Maren Brinker zaprzepaściły szansę gospodyń na zwycięstwo w tej partii (23:25).

Od prowadzenia 3:1 rozpoczęły Serbki drugiego seta, Marta Drpa nie tylko była skuteczna w ataku, ale również udało jej się zatrzymać rywalki blokiem. Niemki jednak szybko odrobiły straty, bo przeciwnik nie potrafił dograć dokładnie piłki do siatki. Kąśliwymi serwisami popisała się w serii rozgrywająca Mareen Apitz, która wyprowadziła swój zespół na czteropunktowe prowadzenie (10:6). Trener Zoran Terzić starał się odwrócić losy tego seta, dokonując wielu zmian w swojej drużynie, ale nie wniosły one wiele pozytywnej energii w serbskie szeregi. Tymczasem różnica punktowa na korzyść gospodyń wzrosła do dziewięciu oczek (20:11). Serbki rzuciły jeszcze wszystkie swoje siły do walki o wynik tego seta, ale udało im się odrobić tylko kilka punktów i w rzeczywistości nie zagroziły rywalkom. Partię zakończył atak niemieckiej siatkarki po rękach blokujących (25:18).

Dobre zagrywki Brandt otworzyły trzeciego seta – z ich przyjęciem nie poradziły sobie serbskie siatkarki, co dało dwa oczka przewagi gospodyniom. Niemki były bardzo konsekwentne w swoich poczynaniach i trzymały się założeń taktycznych przekazywanych przez trenera, dlatego też utrzymywały prowadzenie do pierwszej przerwy technicznej, a po niej jeszcze je powiększyły do pięciu punktów (13:8). Drugą przerwę techniczną zarządził natomiast udany atak ze środka Wiebke Silge (16:9). Różnica punktowa okazała się dla Serbek nie do odrobienia, tymczasem gospodynie pewnie dążyły do zwycięstwa w tej partii. Przyjezdne obroniły co prawda trzy piłki setowe, ale Saskia Hippe zakończyła seta atakiem z prawego skrzydła (25:22).

Serbki prezentowały dobry poziom na początku czwartej partii i były minimalnie lepsze od rywalek. W dodatku niemiecki zespół nie był już tak agresywny w polu serwisowym, jak to miało miejsce w poprzednich setach. Zepsuty serwis Hippe zarządził pierwszą przerwę techniczną (6:8). Po powrocie na boisko serbskie zawodniczki wciąż pokazywały, jak bardzo zależy im na przedłużeniu tego spotkania. Coraz częściej wymuszały błędy na rywalkach i powiększyły swoje prowadzenie do czterech punktów. Taka różnica utrzymała się do drugiej przerwy technicznej, ale po niej Niemki wzięły się ostro do pracy i powoli odrabiały straty. Ponownie liderką okazała się Saskia Hippe, która nie tylko punktowała na siatce, ale również utrudniła przyjęcie rywalkom zagrywką (17:18). W decydującym momencie wszystkie elementy po niemieckiej stronie zaczęły funkcjonować i w końcówce gospodynie wysunęły się na dwupunktowe prowadzenie, a Maren Brinker sprytnym atakiem zakończyła spotkanie (25:22).

Serbia – Niemcy 1:3
(25:23, 18:25, 22:25, 22:25)

Serbia: Busa (19), Drpa (18), Molnar (8), Savić (6), Rasić (5), Zivković (3), Popović (libero) oraz Ognjenović (2), Mihajlović, Stevanović (3), Malesević (1), Nikolić i Cebić (libero)
Niemcy: Brinker (18), Silge (16), Brandt (10), Kozuch (7), Geerties (6), Apitz, Thomsem (libero) oraz Hippe (11), Weiss, Stigrot (2) i Schölzel (1)