Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Pewne zwycięstwo Brazylii, trzy punkty Włoszek

WGP, gr. G: Pewne zwycięstwo Brazylii, trzy punkty Włoszek

Brazylia pewnie i zdecydowanie pokonała Rosję 3:0 w kolejnym meczu World Grand Prix. Rosjanki w żadnym z setów nie zdobyły więcej niż 18 punktów i musiały pogodzić się z bolesną dla nich porażką. Włoszki pokonały Belgię i zapisały na swoje konto trzy "oczka".

Mecz pomiędzy niepokonanymi Brazylijkami a Rosją rozpoczął się od remisu 2:2. Potem stopniowo ton wydarzeniom na boisku zaczęły nadawać siatkarki z Ameryki Południowej, które objęły prowadzenie 6:4. Rosjanki zdołały doprowadzić do remisu 12:12 po zbiciu Biriukowej, potem do głosu ponownie doszły siatkarki z Brazylii i stopniowo powiększały swoją przewagę. Siatkarki Canarihnos były nie do zatrzymania w ataku i dzięki temu elementowi prowadziły 20:15. Rosjanki popełniły zbyt wiele błędów własnych, były blokowane przez swoje rywalki i przegrały premierową odsłonę w stosunku 18:25.

Drugą partię spotkania dobrze otworzyła Rosja, która prowadziła 2:0. Odpowiedź Brazylijek była natychmiastowa i po asie serwisowym to one miały jeden punkt przewagi (4:3) nad swoimi rywalkami. Brazylijki szybko złapały właściwy dla siebie rytm gry, który prezentowały w pierwszym secie i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:5, a potem 13:9. Rosjanki były w odwrocie, popełniły wiele niewymuszonych i w efekcie tego po raz drugi musiały uznać wyższość swoich rywalek.

Trzeci set okazał się być ostatnim, Brazylijki ustawiły szczelny blok, przez który nie mogły przebić się ich rywalki i prowadziły 12:6. Zawodniczki z Rosji były zagubione, nie potrafiły przeciwstawić się swoim rywalkom. Trener Rosji rotował składem, brał przerwy na żądanie, lecz zabiegi te nie przyniosły spodziewanych rezultatów i Rosjanki traciły dystans punktowy do będących w natarciu Brazylijek. Po zagrywkach Juciely Barreto było 17:12 dla Brazylijek, które pewnie zmierzały po siódmą wygraną w tegorocznym World Grand Prix. Ich zwycięstwo stało się faktem i zostały one liderkami w swojej grupie.

Rosja – Brazylia 0:3
(18:25, 14:25, 17:25)

Rosja: Małych (19), Szczerban (8), Biriukowa (5), Lubuszkina (2), Fetisowa (1), Kosjanienko, Małowa (libero) oraz J. Efimowa (2), Gonczarowa (1), O. Efimowa i Ilczenko
Brazylia: Juciely (17), Natalia Pereira (13), Carol (12), Gabi Braga (9), Monique Pavao (9), Dani Lins (1), Gonzaga (libero) oraz Ivna Marra (3) i Ratzke (1)

Obie drużyny na początku meczu grały punkt za punkt, lepiej w polu zagrywki prezentowały się Włoszki i to one były o jeden punkt lepsze od swoich rywalek (8:7). Od stanu 11:11 uwidoczniła się przewaga ekipy z Półwyspu Apenińskiego, po zbiciu Arrighetti było 14:11 dla Włoszek. Przewaga włoskich siatkarek wzrastała niemal z każdą akcją i po kolejnym punktowym ataku wynosiła pięć „oczek” (21:16). Belgijki miały kłopoty z przyjęciem zagrywki i nie były w stanie nawiązać wyrównanej gry ze swoimi rywalkami. Pojedynczymi akcjami próbowała przeciwstawić się Leys, ale było to za mało i Belgijki przegrały pierwszą partię w stosunku 17:25.

W drugim secie Belgia szybko wyciągnęła wnioski z porażki w premierowej odsłonie meczu. Obie drużyny ponownie wymieniały się ciosami, przez co mecz mógł się podobać i był emocjonujący. Belgijki narzuciły swój styl gry i uzyskały trzypunktową przewagę (15:12), a po ataku Heyrman prowadziły 18:15. Wydawało się, że Belgijki pewnie zmierzają po wygraną i doprowadzą do remisu w meczu, miały one pięciopunktową przewagę (20:15). Pierwszoplanową postacią w ekipie Włoch była Chirichella, która poderwała swoje koleżanki do walki i to dzięki niej doszło do remisu w tym meczu (23:23). Belgijki nie były w stanie podnieść się po takich ciosach i przegrały tego seta po grze na przewagi (24:26).

Podłamane takim obrotem sprawy Belgijki w trzecim i zarazem ostatnim secie tego spotkania stawiały opór swoim Włoszkom do stanu 8:5. Następnie Włoszki udowodniły swoją wyższość nad Belgijkami i po atakach Bosetti prowadziły 10:5. Belgijki co prawda zniwelowały straty do dwóch „oczek” po zbiciach Leys (14:12), ale to było wszystko, na co je było stać. Słabe przyjęcie, a co za tym idzie duża ilość błędów własnych przyczyniły się do wysokiej porażki Belgijek w stosunku 15:24.

Włochy – Belgia 3:0
(25:17, 26:24, 25:14)

Włochy: Diouf (17), Arrighetti (10), L. Bosetti (9), Chirichella (8), Gennari (4), Malinov (1), De Gennaro (libero) oraz C. Bosetti (4) i Sorokaite (3)
Belgia: Leys (15), Heyrman (7), Grobelna (6), Aelbrecht (6), Vandesteene (5), Van de Vijver (2), Courtois (libero) oraz Goliat (4), Van Gestel (3), Biebauw, Cianci i Cools