Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Stało się – Wilfredo Leon został Polakiem

Stało się – Wilfredo Leon został Polakiem

fot. archiwum

"Z wielką satysfakcją informujemy, że w dniu 14 lipca 2015 roku otrzymaliśmy informację, że został podpisany przez prezydenta RP dokument, na mocy którego Wilfredo Leon Venero otrzymał obywatelstwo polskie" - głosi oficjalne oświadczenie Leona i jego managera.

Kiedy w mediach pojawiła się informacja, iż jeden z najlepszych siatkarzy świata, Kubańczyk Wilfredo Leon Venero, może przyjąć polskie obywatelstwo i zostać w przyszłości reprezentantem Polski, ruszyła fala komentarzy. Tych pochlebnych i tych niepochlebnych, tych mówiących o nieprzebranych polskich pokładach dobrze wyszkolonych graczy i tych mówiących o nadarzającej się szansie jak jedna na milion. O ile wtedy były to tylko opinie o siatkarzu starającym się o polski paszport, o tyle z dniem 14 lipca całej sytuacji nadano inny wymiar. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał stosowny dokument, dzięki któremu niespełna 22-letni przyjmujący stał się obywatelem Polski i coraz bliżej jest mu do uzyskania możliwości założenia biało-czerwonej koszulki. Poinformował o tym sam zawodnik wraz ze swoim managerem w specjalnym oświadczeniu wysłanym do mediów.

Oświadczenie zawodnika i managera:

Z wielką satysfakcją informujemy, że w dniu 14 lipca 2015 roku otrzymaliśmy informację, że został podpisany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokument, na mocy którego Wilfredo LEON VENERO otrzymał obywatelstwo polskie.
W związku z tym chcemy bardzo podziękować wszystkim, którzy moralnie i merytorycznie nas wspierali w przyspieszeniu podjęcia decyzji przez Pana Prezydenta.
Dziękujemy Miastu Rzeszów, w osobie Pana Prezydenta Tadeusza Ferenca, za stworzenie warunków do zamieszkania, Klubowi Asseco Resovia za pomoc w powrocie do formy sportowej i rekomendacje do Kancelarii Prezydenta RP, PZPS, w osobie Pana Prezesa Pawła Papke, za uwiarygodnienie sportowych ambicji Wilfredo oraz organizacjom społecznym, na czele z Fundacją Gortata i Fundacją „Aleja Gwiazd” z Milicza – za rekomendacje sportowe do Kancelarii Prezydenta RP.
Dziękujemy politykom wielu opcji, za włączenie się w proces skracania niezbędnych procedur. Nie mamy upoważnienia do ich wymieniania, ale podziękujemy im osobiście.
Jest to bardzo ważne, gdyż niedługo zaczniemy procedurę zmiany tzw. „paszportu sportowego” lub inaczej mówiąc „federacji macierzystej” – i do tego procesu będzie nam potrzebna wielka pomoc – zarówno od PZPS, polityków, telewizji, sponsorów, jak i działaczy.Oświadczenie Wilfredo Leona:

Składam deklarację, że zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy, by zasłużyć na wielki zaszczyt, jakim jest dla mnie gra w Reprezentacji Polski. Otrzymanie polskiego obywatelstwa dało mi olbrzymią motywację do tego, by prezentować się jak najlepiej w każdym nadchodzącym turnieju i swoją grą przekonać do siebie selekcjonera „Biało-Czerwonych”.
Wieloletnie zobowiązania kontraktowe zabezpieczają spokojną przyszłość sportowo-socjalną sportowców. Dlatego też jednoznacznie podkreślam, że celem otrzymania polskiego obywatelstwa nie były względy finansowe, ale jedynie życiowe i sportowe.
Zamieszkuję w Polsce z narzeczoną i w celu dalszego życia w tym kraju poczyniłem wiele inwestycji, które zamierzam kontynuować.
W rozważaniach na temat mojej sytuacji prosiłbym o nieszukanie jakichkolwiek podtekstów politycznych związanych z Kubą. Jestem z pochodzenia Kubańczykiem, mam tam swoją rodzinę, a mój wyjazd był związany wyłącznie z moimi osobistymi sprawami.
Pozdrawiamy wszystkich kibiców siatkówki w Polsce oraz tych, którzy wspierają nas na naszej drodze sportowej i życiowej.

* – zachowano pisownie oryginalną


Wilfredo Leon Venero urodził się 31 lipca 1993 roku w Santiago de Cuba. W reprezentacji Kuby zadebiutował już w wieku 14 lat i od razu został okrzyknięty jednym z najbardziej perspektywicznych i utalentowanych graczy na świecie. Jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia Leon został kapitanem zespołu narodowego. W swojej dotychczasowej karierze udało mu się zdobyć m.in. mistrzostwo Ameryki Północnej, srebrny medal mistrzostw świata 2010, brązowy medal Ligi Światowej 2012, mistrzostwo i Puchar Rosji oraz złoty medal Ligi Mistrzów. Leon wielokrotnie był wyróżniany indywidualnie. Po raz ostatni indywidualne trofeum trafiło do niego w Berlinie podczas Final Four Ligi Mistrzów, gdzie został wybrany MVP całych rozgrywek.

źródło: inf. prasowa, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-07-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved