Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Uniwersjada K: Rosjanki ozłocone, brąz dla Japonek

Uniwersjada K: Rosjanki ozłocone, brąz dla Japonek

Siatkarki z Rosji okazały się najlepsze podczas uniwersjady w Gwangju. Tak samo jak ich reprezentacyjni koledzy pokonały rywalki z Ukrainy. Na najniższym stopniu podium stanęły Japonki, które w walce o brąz ograły Brazylijki.

W turnieju mężczyzn udział wzięło 21 ekip, natomiast u pań o medale powalczyła szesnastka drużyn. Po fazie grupowej i rozbudowanej fazie pucharowej ostatniego dnia zmagań wszystkie teamy zagrały decydujące mecze pozwalające na sklasyfikowanie na konkretnej pozycji. O miano przedostatniego zespołu uniwersjady 2015 powalczyły Chilijki i zawodniczki z Zimbabwe. Lepsze w trzech bardzo krótkich setach okazały się siatkarki z Ameryki Południowej, które wygrały do 10, 8 i 7. O dwie lokaty wyżej uplasowały się Turczynki. Ekipa znad Bosforu o 13. lokatę zagrała z Koreankami i w pierwszej partii wręcz zdemolowała Azjatki, zwyciężając 25:5. W kolejnych dwóch odsłonach Koreanki zaprezentowały sie o niebo lepiej, jednak nie umożliwiło im to wygrania choć jednej partii. Również trzech setów do zapewnienia sobie wygranej potrzebowały Szwajcarki. Team z Europy w walce o 11. miejsce mierzył się z Chińskim Tajpej i nie miał łatwego zadania. Azjatki walczyły w każdej odsłonie do upadłego, lecz największym osiągnięciem było zdobycie 21 punktów w trzeciej partii.

Pierwszy dłuższy niż trzysetowy pojedynek miał miejsce dopiero w walce o lokatę numer 9, w której naprzeciw siebie stanęły Amerykanki i Finki. Po trzech setach bliżej wyższego miejsca były zawodniczki z północnej części Europy, ponieważ wygrywały 2:1. Na porażkę w czterech setach nie pozwoliły sobie jednak Amerykanki, które doprowadziły do remisu, a następnie zmiażdżyły przeciwniczki, nie dając im zdobyć nawet pięciu punktów (15:4). W azjatycko-latynoskim pojedynku pomiędzy Tajlandią i Kolumbią triumfował ten pierwszy zespół. Ekipa z Azji na przestrzeni trzech setów była zespołem lepszym, dominującym w większości elementów siatkarskiego rzemiosła. To umożliwiło jej wygranie dwóch pierwszych setów do 20 i 22 oraz dobicie przeciwniczek w trzeciej odsłonie 25:14. Podobnie jak u panów ostatniego dnia turnieju doszło do starcia pomiędzy reprezentacją Chin i Kanady. O ile panowie walczyli o miejsce w ogonie klasyfikacji, o tyle panie biły się o bezpośrednie miejsca tuż za podium. Po czterech bardzo równych odsłonach na tablicy wyników widniał remis 2:2 i przedstawicielki tych dwóch teamów musiały rozegrać tie-breaka. W nim dominowały Chinki i to one cieszyły się z zajęcia 5. miejsca.

W walce o medale więcej emocji było w spotkaniu o 3. lokatę. Mocna drużyna z Brazylii podejmowała Japonki, które również marzyły o powrocie do Kraju Kwitnącej Wiśni z medalem na szyi. Lepszy start zaliczyły Azjatki, które wygrały 25:17, ale w kolejnym secie po mocnej wymianie ciosów zwycięskie były kanarkowe. Dwie kolejne odsłony rozegrane były już pod dyktando Japonek, które w pełni zasłużyły na brązowe medale. Nawet cienia emocji nie było w meczu o złoty medal imprezy w Gwangju. Faworyzowane Rosjanki spotkały się na parkiecie z Ukarainkami i nawet przez moment nie czuły się zagrożone. Wygrane do 12, 17 i 17 pokazały prawdziwą siłę rosyjskiej siatkówki. Ukrainki na wielki finał wyszły chyba z nastawieniem, iż wystarczającym sukcesem będzie medal koloru srebrnego.